Suillus grevillei, Ixocomus grevillei, Boletinus grevillei, Boletus annularius, Boletopsis elegans
Klouzek sličný, nazývaný také klouzek modřínový nebo klouzek hnědooranžový, je stopkovýtrusou jedlou houbou z čeledi klouzkovitých (hřibovitých).
Klouzek sličný i jeho příbuzní se často lidově označují jako máselník, loupák, loupáček apod.
Vzhled houby
Klouzek sličný má masitý klobouk široký od 4 do 15 cm. V mládí je kulovitý, posléze polokulovitý až široce rozložený či polštářkovitý. Ve stáří je téměř plochý.
Nabývá mnoha rozličných barev od citronově žluté přes okrovou, zlatohnědou až po živě oranžovou. Pokožka klobouku je leptavá, za vlhka pokrytá slizem, za sucha leskle hladká. Za vlhka a v mládí se pokožka klobouku dá snadno loupat, později se sloupává jen částečně.
Klouzek sličný má v mládí světle žluté, později šedožluté až nazelenalé rourky. Pomačkáním nápadně hnědnou. Krátké, hranaté rourky se sbíhají na třeň. Zpočátku je halí bělavý, žlutavý až žlutohnědý závoj. Výtrusný prach má okrovou barvu.
Třeň houby má plný válcovitý tvar, který se ve spodní části může kyjovitě rozšiřovat. Je vysoký 3 – 10 cm. Za vlhka bývá slizký. Hraje odstíny žluté či hnědé, bývá zrnitý, v horní části je slabě síťkovaný.
Dužina houby je máslově měkká, citrónově žlutá až žlutá, na řezu klobouku se barví do špinavě červené či hnědne, na třeni se řezem mění do jemně zelené.
Houba má příjemnou, jemně ovocnou, mírně nakyslou chuť. Provází ji zpravidla pryskyřičné aroma.
Možné záměny
Klouzek sličný je velmi podobný klouzku zrnitému, chybí mu však prsten. Pod modříny roste i klouzek slizký. Ten však hraje zejména odstíny šedé barvy. Klouzek sličný lze zaměnit také za klouzek žíhaný. Všechny druhy klouzků jsou jedlé.
Podobný vzhled mají i další příbuzní – klouzek tridentský (s tmavými šupinami) a klouzek žlutavý. Oba jsou však velmi vzácní, proto se nesbírají. Klouzek žlutavý je dokonce chráněný zákonem.
Klouzek sličný se dá zaměnit i s jedlým hřibem dutonohým. Naopak, má vzhled, který nepřipomíná žádnou z jedovatých hub.
Kdy klouzky sbírat?
Klouzek sličný se v přírodě objevuje obvykle od června až do listopadu.
Kde klouzek sličný roste?
Klouzku sličnému se daří zejména pod modříny nebo v jejich blízkosti. Svědčí mu světlé polohy. Nacházíme ho ve všech lesích, především na okrajích lesů, podél cest a na lesních mýtinách, také na pastvinách a v zahradách. Vyskytuje se v trávě i na jehličí. Roste jednotlivě i v menších trsech, často ve velkých skupinách.
Areál výskytu klouzka sličného koresponduje s přirozenými i umělými modřínovými porosty. Roste v symbióze s modřínem opadavým. Často ho nacházíme také v doprovodu slizáka skvrnitého. Klouzek je rozšířený v celém severním mírném pásmu.
Kulinářské využití
Klouzek sličný je chutnou houbou s širokým kulinářským využitím. Hodí se do všech houbových pokrmů, do guláše, omáček a polévek, vaječných a masných pokrmů, k rýži, bramborám i k luštěninám. Lze ho přidávat do nádivek, zeleninového leča i slaných koláčů. Dá se nakládat do octa i mrazit, ale není vhodný na sušení.
Klouzek sličný patří k nejchutnějším druhům klouzků. Jednotlivé druhy se však často mezi sebou nerozlišují. Klouzek je lehce stravitelný. V ojedinělých případech může u citlivých osob vyvolat drobné nevolnosti a potíže podobné alergické reakci.
Zvlášť za vlhkého počasí je vhodné sloupnout pokožku houby ještě v lese, tím se usnadní pozdější čištění a zpracování.
Smetanový salát s klouzky – recept
Na 0,5 kg klouzků, které povaříme do měkka, bude třeba 4 větší rajčata, 1 cibule a 3 lžíce kysané smetany, případně smetanového jogurtu. Vařené houby spolu se zeleninou nakrájíme na kousky, smícháme se smetanou a dochutíme pepřem, solí, mletým kmínem a kapkou vinného octa. Můžeme dozdobit šalotkou, čerstvou petrželkou či kapií.
Upozornění
Text je informativní, slouží pouze k orientačnímu určení houby. Vzhledem k tomu, že jedlé a jedovaté houby lze v mnoha případech snadno zaměnit, upozorňujeme na nutnost sbíranou houbu bezpečně rozeznat. Vždy sbíráme jen ty houby, které spolehlivě poznáme a které mají většinu charakteristických znaků pro jednoznačnou identifikaci. Provozovatel serveru nenese odpovědnost za případné negativní následky dané mylným určením houby.