reklama

Klíčový (neznámý) Jan Kubice

Praha - Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice je nejdéle sloužícím policejním důstojníkem na tak vysokém postu.

A současně také nejméně viditelným. Na veřejnosti prakticky nevystupuje, rozhovory novinářům nedává a za celou dobu, co řídí útvar, médiím poskytl zhruba pět vyjádření.

Jeho poslední slova přišla těsně před volbami, když v pátek veřejně prohlásil, že se politici snaží zmanipulovat vyšetřování kauzy Biolíh. V ní Kubiceho podřízení vyšetřují několik osob - včetně bývalých vlivných sociálních demokratů - kvůli podezření z korupce.

ČTĚTE VÍCE O TOMTO PODEZŘENÍ:
Biolíh: Spis míří na důvěrníka Grosse
Bitva o další osud kauzy biolíh, v níž jsou z korupce podezřelí lidé kolem ČSSD, zasáhla nejvyšší kruhy. Dokumenty, které mají prokázat, že politici zkoušejí aféru zarazit, ukazují na exšéfa Úřadu vlády Pavla Přibyla a na expremiéra Stanislava Grosse...

Nastoupil za Rumla...

Třiapadesátiletý bývalý disident Kubice se šéfem jedné z klíčových policejních složek stal v době, kdy ministerstvo vnitra řídil Jan Ruml. Ve své funkci "přežil" šest ministrů, včetně těch z ČSSD.

Jeho jednotka je určená na boj proti mafii a teroristickým skupinám, odhaluje obchody se zbraněmi, lidmi a výbušninami. Za úkol má také odhalovat prorůstání zločinu do státní správy a politiky.

Kubiceho post byl vážně ohrožen v zásadě jen jednou. A to před šesti lety, kdy tehdejší premiér Miloš Zeman označil Útvar pro boj s organizovaným zločinem (spolu s dalším policejním útvarem bojujícím proti korupci), za nevýkonný.

...přestál Zemana

"Analýza práce těchto policejních útvarů ukazuje, že jejich výkonnost není nijak zářivá. Oba tyto policejní útvary vedou neodborníci jako bývalý taxikář, bývalý instalatér nebo bývalý tělocvikář," prohlásil tehdy Zeman a žádal Kubiceho odvolání.

Premiérova slova tehdy vyvolala ostrou roztržku s hlavou státu. Tehdejší prezident Václav Havel se obou tvarů zastal, když prohlásil: "Ze všech podkladů i z osobních poznatků jsem nabyl přesvědčení, že v naší zemi existují síly, které mají zájem na destabilizaci obou významných policejních složek. Věřím, že policejní prezident nepodlehne nekvalifikovaným politickým doporučením."

Prezidentovi dal za pravdu policejní prezident Kolář a následně i Zemanův ministr vnitra Václav Grulich, kteří se za Kubiceho postavili. Jejich názor následně podpořily výsledky hloubkové kontroly u Kubiceho tvaru.

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama