reklama
 

Klaus nad rakví řečnil o Havlově osobnosti

x

Praha - Václav Havel se jako nikdo jiný zasloužil o mezinárodní postavení, prestiž a autoritu České republiky ve světě.

V projevu při smutečním shromáždění ve Vladislavském sále Pražského hradu to řekl prezident Václav Klaus.

Lidé by podle hlavy státu měli pokračovat v úsilí o to, aby odpovědnost nebyla prázdným pojmem a obrana svobod občanů se stala zásadním politickým pojmem. Havel byl podle něj natolik světově uznávanou osobností, že se stal symbolem boje za demokracii a lidská práva.

První polistopadový prezident je podle Klause také symbolem porevolučního přechodu od komunistické diktatury a obnovy demokracie.

Klausův smuteční projev začal ihned poté, co byla rakev s Havlovými ostatky umístěna na katafalk ve Vladislavském sále. Podle prezidenta byl Havel výraznou a složitou osobností, která se vzpírala "povrchnímu hodnocení".

Jeho život byl odrazem historie 20. století se světovou válkou, nástupem komunismu, uvolněním poměrů v 60. letech, okupačním rokem 1968, následnou normalizací, pádem komunismu a obnovou demokracie, řekl.

"Stal se mimořádně respektovanou osobností, jíž bylo nasloucháno," konstatoval Klaus. Havel podle něho často vyvolával diskuse a polemiky.

"Ne vždy ve svých iniciativách uspěl. Je možné, že se tak jako každý z nás v lecčems mýlil. Ale i to je součástí života velkých osobností," dodal Klaus. Jeho předchůdce ve funkci byl podle něj obhájcem hodnot humanity a lidských práv a kritikem jejich porušování některými diktátorskými režimy ve světě.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama