reklama

Když konta střeží Harrison Ford

Premiéra - Firewall, který právě vstoupil do kin, by se dal nazvat virtuálním thrillerem. Místo vykrádání bank se tu přes vykrádají internet rovnou bankovní konta.

Současně je Firewall thrillerem z aktuální vlny těch paranoidních (Syriana, Nepohodlný). Sugeruje divákům myšlenku (nijak vzdálenou od pravdy), že jsou na každém kroku sledováni, že nikde neuniknou před všudypřítomným okem kamer, senzorů a nahrávacích zařízení (a internetových cookies).

Firewall je program, který zabezpečuje počítač před útokem zvenčí. Stejnojmenný film vypráví o tom, co se stane, když někdo zvyklý být za ohnivou stěnou je o tohle bezpečí připraven.

Hollywoodský veterán Harrison Ford ve filmu ztvárnil postavu Jacka Stanfielda, odborníka na počítačovou bezpečnost z jedné seattleské banky. Brání hackerům napadnout počítačový systém banky, který zná víc než kdokoliv jiný. Jenže právě to se mu stane osudným.

Jistý zločinec Bill Cox (Paul Bettany) sledoval Jacka i jeho rodinu po celý rok a ví o nich všechno. Spolu se svými komplici vezme jeho manželku (Virginia Madsenová) a děti jako rukojmí a Jack musí jako výkupné nabídnout právě své znalosti, aby převedl 100 milionů dolarů z banky, o jejíž virtuální bezpečnost se sám tak dobře postaral.

"Myšlenka, že by se na vás někdo mohl zavěsit a jako červ se dostat do vašeho života, mě vždycky fascinovala i děsila," říká scenárista Firewallu Joe Forte. "Je to film o zranitelnosti," dodává s tím, že většina lidí se s podobným průnikem do soukromí nikdy nesetká a tudíž si ani neuvědomují jeho možnost. "Potenciálně by se ovšem daný příběh mohl stát komukoliv".

Také Harrison Ford mluví o své roli podobně: "Přesvědčení lidí, že jejich počítače jsou bezpečné, je hodně vzdáleno pravdě. Záleží jen na tom, zda někdo nepojme tak smělý plán. Stačí mít trochu zkušeností, vytrvalost a nějaký uspokojující důvod."

Film natočil Richard Loncraine, který je mimo jiné autorem seriálu Bratrstvo neohrožených (odkaz), který aktuálně vysílá televize Nova (a za který Loncraine získal cenu Emmy).

Tentokrát však chtěl zkusit něco jiného. "Je to spíše thriller než akční film. Vládne v něm napětí," říká o Firewallu. Prý mu chtěl dodat tak napínavou atmosféru, jakou mají filmy noir; proto mluvil i s řadou počítačových odborníků, kteří se živí stejně jako jeho hrdina Jack.

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama