reklama
 

Kdo si pohladí Českého lva?

Praha - Favoritem je Slámovo Štěstí s devíti nominacemi a mezinárodními úspěchy. Kdo další má dnes šanci na zisk skleněné sošky? Uvnitř: ANKETA

Z loňských dvaadvaceti snímků o lvy bude bojovat více než polovina. Jen o jednu nominaci méně než Štěstí mají Zelenkovy Příběhy obyčejného šílenství. Následuje drama z 50. let Kousek nebe s pěti nominacemi a ostravský Sluneční stát se čtyřmi.

Dvě nominace má Vorlova groteska Skřítek a pouhé dvě nominace získal (zcela nepochopitelně) i  Švankmajerův film Šílení. Dalších šest titulů (Krev zmizelého, Mír jejich duši, Restart, Román pro ženy, Sametoví vrazi a Toyen) má po jedné nominaci.

Nevyzpytatelní akademici

O vítězích rozhodují členové České filmové a televizní akademie. Nárok na členství v profesním sdružení českých filmových tvůrců, herců i několika filmových kritiků mají automaticky všichni držitelé Českých lvů. Ne všichni členové ale vždycky hlasují a výsledky jsou dosti nevyzpytatelné.

Infobox

Infobox

        Naše i vaše tipy

Například loni si favorizované Hřebejkovo Horem pádem odneslo jen čtyři sošky, ale stejný počet sošek získal Fílův Král zlodějů, který rozhodně za favorita považován nebyl. Často je patrná i tendence ocenit některé tvůrce tzv. za zásluhy - vzhledem ke stáří či faktu, že ještě lva nemají -  či naopak pominout některé tvůrce proto, že byli oceněni loni.

 

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama