reklama

Kdo je Andrej Surňak

Praha - Veřejnosti nepříliš známý muž, který ale ve skutečnosti disponoval značným vlivem, někdejšího premiéra Stanislava Grosse v dobách jeho největší slávy řadil mezi své přátele a tajná služba mu přisuzovala takovou moc, že jej dokonce odposlouchávala.

To je Andrej Surňak.

Bývalý parlamentní zpravodaj Obrany lidu opustil novinářskou branži už na začátku devadesátých let. Načas zakotvil coby mluvčí na federálním ministertvu zahraničního obchodu a záhy si založil vlastní firmu na lobbing, krizovou komunikaci a práci s informacemi.

Jeho společnosti se přisuzovaly vynikající kontakty do bezpečnostních složek. Hlavním polem působnosti byly zakázky pro soukromé firmy. Pracoval například pro kontroverzní společnost Motoinvest Pavla Tykače, ČEZ nebo Agrofert. Pomáhal i autorovi zkrachovalého projektu H-Systém Petru Smetkovi, o němž ale říkal, že to je jeho přítel a nikoli byznys.

Časem se z konzultací přeorientoval na samostatný lobbing a založil firmu Crane Consulting.

Přelomovou se pak v jeho kariéře stala zakázka od vládních sociálních demokratů, kteří si jej v roce 2002 najali, aby jim pomohl s kampaní. Surňak uspěl, ČSSD vyhrála volby a jeho vliv rostl.

"Já skutečně nevím, proč se se mnou lidé scházejí, spousta mi jich volá sama. Je to taková gloriola kolem mě," řekl tehdy Surňak časopisu Týden.

V té době měl nejdůležitější člověk ČSSD Stanislav Gross dva lidi, kteří na něj měli silný vliv. Andrej Surňak byl jedním z nich. Dokázal zařídit schůzku mezi Grossem a společností PPF v době, kdy členové vlády hrozili zásahem proti televizi Nova kvůli prohrané arbitráži.

Byl označován za hlavního Grossova personalistu pro ekonomiku. On sám k tomu v rozhovoru pro BBC říkal: "Není člověk, který není nikoho. Já takového neznám. V tak malé ekonomice na tak vysokých postech prostě nejsou lidé, kteří by s někým obchodně nebo jinak nespolupracovali... Podívat se na to, kdo sedí ve státních firmách, je součást vládnutí. To měl Špidla dělat, ale nedělal. Tak to za něj musel udělat Gross. A neudělal nic jiného, než že prostě trochu zamíchal kartami."

Loni MF Dnes zjistila, že Surňaka před čtyřmi lety odposlouchávala tajná služba pro podezření, že se podílí na ovlivňování prověrek vydávaných Národním bezpečnostním úřadem. Ten v té době řídil Surňakův přítel Tomáš Kadlec.

Závěry BIS jsou dodnes tajné a policie roli Surňaka v prověrkách stále neuzavřela. On sám - stejně jako Kadlec - jakoukoli manipulaci popřel.

Poslední rok, souběžně s odchodem Stanislava Grosse z politiky, Surňakův vliv na politiky zeslábl. Dnes říká, že už pro politiky nepracuje. Původně chtěl dokonce firmu prodat, zatím to ale neudělal. "Teď jsme měli jednoho klienta, mimo politiku, a musím se rozhodnout, co dál," říká Surňak.

reklama
Doporučené recepty
    reklama