reklama

Kdo je Ajmán Zavahrí

Profil - Druhý muž teroristické sítě Al-Káida a její ideolog Ajmán Zavahrí je jedním z nejhledanějších teroristů světa.

V síti Al-Káida patří Egypťan Zavahrí k nejbližším spolupracovníkům jejího šéfa Usámy bin Ládina a podle některých spekulací je dokonce ještě zkušenější a radikálnější než samotný bin Ládin.

Zavahrí je označován za hlavního stratéga Al-Káidy a přičítá se mu naplánování největších útoků této teroristické organizace v poslední době. Již delší dobu se mělo za to, že se tento pětapadesátiletý vystudovaný lékař ukrývá v hornaté oblasti u hranic Afghánistánu a Pákistánu. Tam jej nyní údajně měl zasáhnout páteční americký útok.

Ten, který promlouvá

V poslední době o sobě dával často vědět prostřednictvím zvukových záznamů. Naposledy to bylo 6. ledna, kdy v projevu na videosnímku zveřejněném arabskou televizí Al-Džazíra, vyzval amerického prezidenta George Bushe, aby přiznal porážku v Iráku. Prohlásil, že ohlášené stažení části amerických sil z Iráku je "vítězstvím islámu".

V předcházejícím prohlášení odsoudil francouzský zákon zakazující nošení islámského šátku ve státních školách. Také varoval USA před dalšími útoky; amerického prezidenta George Bushe označoval za lháře.

Pracovníci CIA potvrdili, že nahrávky jsou "pravděpodobně" autentické.

Zavahrí je považován za "mozek" teroristických útoků proti Spojeným státům z 11. září 2001. Byl považován za možného nástupce bin Ládina ve vedení sítě Al-Káida. Podle několika lidí z okolí vedení Al-Káidy Zavahrí udělal z bin Ládina ještě tvrdšího radikála s ještě protiameričtějšími postoji.

Ten za pumovými útoky v Africe

Zavahrí je mimo jiné hledán i kvůli pumovým útokům na americká velvyslanectví v Africe v roce 1998, je i na seznamu teroristů, kterým USA na konci září 2002 zmrazily bankovní konta v USA. 

Na žádost Egypta na něj v téže době vydal zatykač Interpol a v říjnu 2001 jej potom Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zařadil na seznam 22 nejhledanějších teroristů a vypsal na jeho hlavu odměnu ve výši 25 milionů dolarů.

V prosinci 2001 byl údajně zraněn při náletu amerických letadel na oblast podzemního pevnostního systému Tora Bora na východě Afghánistánu. Při útoku údajně přišli o život Zavahrího členové rodiny, včetně jeho ženy a dětí.

Podle íránského listu Haját No z února 2002 byl zatčen v Íránu; íránské ministerstvo zahraničí to však popřelo. Podle indického listu The Hindustan Times, který se v listopadu 2002 odvolal na indické zpravodajské služby, se údajně ukrýval v Bangladéši.

Někteří odborníci o Zavahrím soudí, že má mnohem větší zkušenosti než Usáma bin Ládin. Jeho jméno je údajně spojováno se všemi akcemi, do nichž byly od 70. let zapojeny muslimské skupiny.

Ten souzený za přípravu vraždy Sadata

Mozek bin Ládinovy organizace, který prý dohlížel na finanční toky v rámci Al-Káidy, je zřejmě nejstarší z několika stovek Egypťanů podřízených bin Ládinovi.

Oba přišli do Afghánistánu stejně jako mnoho muslimů z celého světa v 80. letech, aby bojovali proti ruským jednotkám.

Egypt viní Zavahrího Organizaci islámské svaté války zvanou také Nový džihád z atentátu na bývalého egyptského prezidenta Anvara Sadata v roce 1981. V souvislosti s atentátem na Sadata byl Zavahrí stejně jako další členové Nového džihádu postaven v Egyptě před soud. Za nelegální držení zbraně dostal tříletý trest, který si odpykal.

Káhira nedávno přiznala, že je v Egyptě vězněn jeho bratr Muhammad Zavahrí. Podle agentury AFP ho egyptské policii v roce 2001 vydaly Spojené arabské emiráty a byl také údajně členem Nového džihádu.

Ten, který je přes 20 let na útěku

Rodák z egyptské Gízy Ajmán Zavahrí žije v emigraci od roku 1985, kdy údajně odjel do Saúdské Arábie. V roce 1999 byl v Egyptě souzen za aktivity spojené s Novým džihádem znovu. V nepřítomnosti byl odsouzen k trestu smrti. Ze Saúdské Arábie nakrátko zavítal do Pákistánu a pak do Afghánistánu.#reklama

Tam prý v roce 1990 stavěl na nohy Džihád, který byl po Sadatově vraždě pronásledován. Začátkem 90. let žil údajně v Dánsku,  Švýcarsku, USA a Súdánu a používal prý francouzský, nizozemský a švýcarský pas.

Od roku 1996 se pravděpodobně skrýval v Afghánistánu.

Zavahrí, který se narodil 9. června 1951, pochází z rodiny lékařů a učenců a mezi egyptskými radikály se pohybuje od roku 1966.

Jako patnáctiletý byl zatčen za členství v zakázaném Muslimském bratrstvu, což je nejstarší fundamentalistická skupina v arabském světě.

V roce 1974 Zavahrí dokončil káhirskou fakultu medicíny a o čtyři roky později získal diplom ve specializaci
chirurgie.

Od roku 1979 byl ženatý. Napsal několik knih o islámském hnutí.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama