reklama

Kdo chce vést komoru?

Praha - Představujeme vám šestici kandidátů na post prezidenta České lékařské komory: Kdo jsou a čeho chtějí dosáhnout?

Internista se soukromou praxí, předseda LOK Milan Kubek, je také viceprezidentem Evropské organizace lékařů-zaměstnanců, bude jako prezident usilovat o zvýšení příjmů lékařů. Za svůj hlavní úkol považuje sjednocení lékařské obce. Povinné členství považuje za nezbytné, aby komora mohla účinně hájit své členy.

Odborník na léčení nohou se soukromou praxí Miroslav Havrda si za úkol klade zrušit povinné členství pro lékaře v nemocnicích. Pro soukromé lékaře je  však chce zachovat. Jako prezident by okamžitě nechal udělat forenzní audit, který by objasnil hospodaření komory.

Stejně chce postupovat i bývalý ředitel břeclavské nemocnice, gynekolog Miloslav Janulík. Členství v komoře by podle něj mělo zůstat povinné jen pro soukromé lékaře a lékaře ve vedoucích funkcích. Rád by se zaměřil i na lepší ohodnocení lékařů. Na organizaci komory nehodlá nic měnit.

Soukromá gynekoložka Helena Fousková, která je již osm let druhou nejvýše postavenou osobou v ČLK, by z komory chtěla vybudovat etickou organizaci, v níž by si lékaři považovali ze čest být členy a neměli by členství za nařízenou povinnost. Fousková neúspěšně kandidovala v roce 2004 do Senátu za Evropské demokraty.

Majitel polikliniky na pražské Národní třídě Martin Jan Stránský chce pomocí dotazníků nejprve zjistit názory členů na povinné členství v komoře a podle toho pak postupovat. Chce členy více zapojit do rozhodování a komoru zprofesionalizovat. Hodlá také vytvořit komise, které se budou zabývat důležitými problémy zdravotnictví.

Přednosta neurologické kliniky v Olomouci docent Petr Kaňovský a člen představenstva ČLK se chce zaměřit na odbornost výkonu lékařského povolání. Komora má podle něj přispět k vytváření prospěšného systému zdravotní péče a stát se pojítkem všech lékařů různých názorů, zaměření, odborností i postavení. #reklama

reklama
reklama
reklama