Kdo a jak uděluje ceny Česká hlava
"Neskromným cílem je, aby se soutěž Česká hlava dostala do povědomí lidí jako česká Nobelova cena," uvádí organizátoři soutěže.
Soukromá společnost Caneton se snaží o propagaci vědy, její popularizaci mezi lidmi a zvýšení prestiže českých vědců. "Snažíme se vytvářet povědomí, že naše země může prosperovat jenom tehdy, dokáže-li vychovávat nové Heyrovské a Wichterle a bude je umět i materiálně a společensky ocenit," říká tajemník soutěže Jiří Richter. Každoročně od roku 2002 pak společnost vyhlašuje cenu Česká hlava, která je udělována v osmi kategoriích vědeckým pracím českých občanů.
Do soutěže se však musí vědci, kteří by rádi některou z finančních odměn získali musí přihlásit a splnit někdy poměrně těžké podmínky a získat posudky jiných vědeckých pracovníků na svou práci.
Spolupráce s vládou
Letos poprvé společnost navázala spolupráci s vládou, která vybírá vítěze hlavní ceny udělované za mimořádný výsledek dosažený v oblasti výzkumu a vývoje a předá mu milion korun. "Do loňska jsem měli hlavní cenu vlastní, ale protože máme málo sponzorů, tak jsem se obrátili na vládu, konkrétně na ministra Martina Jahna a ten v rozpočtu našel pro naši soutěž jeden milion korun," říká Jiří Richter. Vláda si však vyžádala, že bude cenu udělovat sama, bez jakéhokoliv zásahu nezávislé poroty, která uděluje zbylých sedm cen. "My sbíráme nominace, které předáme vládní Radě pro výzkum a vývoj a ta ministrům navrhne vítěze, o kterém se pak hlasuje.
V dalších kategoriích jsou oceňováni vědci za objevy či mimořádné počiny v oblasti výzkumu a vývoje a technologických inovací zavedeným vědcům a studentům středních škol, bakalářského, magisterského a doktorského studia. V neposlední řadě společnost Caneton uděluje Českou hlavu novinářovi, který se v uplynulém roce výrazně zasadil o popularizaci vědy. Vítězové těchto kategorií získávají finanční ocenění mezi padesáti až třemi sty tisíci.
Způsob hodnocení
Na vítězných vědeckých pracích se musí jedomyslně shodnout nezávislá odborná porota vedená ředitelkou Ústavu experimentální medicíny Evou Sykovou, uznávanou odbornicí na kmenové buňky. "Jednotlivé projekty jsou hodnoceny podle tzv. scientometrických kriérií. Dalším důležitým kritériem je množství patentů a aplikace do praxe. Tento způsob hodnocení se používá ve všch hodnotících komisích na světě a je zatím ten nejlepší, na který kdo přišel," říká Evy Syková.
Mezi scientometrická kritéria patří množství publikací v odborných časopisech, impact faktor těchto časopisů, tedy jejich kvalita a důležitost. Dalším kritériem, ke kterému porota přihlíží, je kolik dalších vědců honocenou práci citovalo.
Všechny podklady musí soutěžící dodat sami. U studentských kategorií jsou kritéria volnější.
Více informací lze získat na webových stránkách ceskahlava.cz