reklama
  • Wiki
  • Kavalír King Charles Španěl

Kavalír King Charles Španěl je malý elegantní psík, který pochází z Velké Británie. Známe ho ze spousty obrazů, protože byl oblíbený šlechtou. dámy ho většinou chovaly na klíně, zahříval je v chladných domech a při jízdě v kočáru.

Vzhled plemene

Kavalír King Charles Španěl je malý elegantní psík s něžným výrazem. Pes vysoký 30 - 33 cm váží kolem 5,4 - 8 kg. Má dlouhou srst, která může mít čtyři barevné typy:
Blenheim (BH): bílý podklad se sytě kaštanovými znaky, mezi ušima se nachází tzv. korunka či kosočtverečná známka, která je charakteristická pro toto plemeno.
Black and Tan (BT): Základ tvoří sytá, lesklá, havraní čerň s tříslovitými znaky nad očima, na vnitřní straně uší a ocasu, na tlamě, lících, končetinách a na hrudi. Bílé znaky jsou nežádoucí.
Ruby (RU): Srst je jednobarevná, nejčastěji zářivě kaštanová až červená.
Tricolour (TR): Trojbarevné zbarvení. Bílá a černá barva je na těle rovnoměrně rozložená. Ohnivě hnědé znaky se vyskytují nad očima, na lících, na vnitřní straně uší a končetin a na spodní straně ocasu.

Povaha

Psi tohoto plemena jsou podnikaví, laskaví, ničeho se nebojí. Jsou oblíbení pro svou veselost a přátelskou povahu. Jsou inteligentní, čilí, mají rádi děti. Nejsou agresivní ani nervózní. Hodí se ke starším lidem i dětem, mají rádi dlouhé procházky, ale nevadí jim ani lenošení doma. Miluje vodu a sníh a dlouhé procházky.

Charakteristické rysy

Veselý, přátelský
Aktivní
Inteligentní
Bezproblémový, čistotný, učenlivý

Výchova a péče o psa

Kavalíři jsou společenští a bystří psi, kteří jsou i sportovně založení. Každý pes by měl být slušně vychován, tzn. slyšet na své jméno a reagovat na jednoduché povely. Kavalír je učenlivý a rád se naučí i další věci - hledání předmětů, rozlišování, podávání. Jejich oblíbeným sportem je agility, fly ball, dogdancing nebo dogs frisbee, rádi se věnují i extrémnějším disciplínám, jako je dogtrekking.
Péče a výživa kavalíra nejsou náročné, potřebují jen malé porce potravy, ale malé pamlsky je taky potěší. Zvýšenou péči potřebuje jejich srst, která se musí pročesávat. Také je potřeba zastřihávat drápky.

Historie Cavalier King Charles Spaniel a King Charles Spaniel

Dějiny těchto dvou příbuzných plemen jsou společné. Najdeme je na obrazech světově uznávaných malířů Van Dycka, Tiziana, Veronesa nebo Giotta. Z počátku 17. století pocházejí písemné záznamy o tom, že král Karel I. se nevěnoval svým státnickým povinnostem kvůli svým psíkům, kteří měli povolený vstup do všech budov království. Psíky rád věnoval svým dvorním dámám, které ho používaly jako loveckého psa na sluky. Později byli vyšlechtěni psíci křehčí, vhodní jako hračky na mazlení. Lovečtí španělé byli na čas zapomenuti. O jejich obnovení se zasloužil Američan Roswell Eldridge. Roku 1928 byl vydán standard staronového plemene s novým názvem Cavalier King Charles Spaniel. Od té doby se obliba něžného kinga a sportovního kavalíra střídá. Oba patří k neoblíbenějším plemenům v západních zemích.

Klub chovatelů Kavalír a King Charles Španělů Praha

Veškeré informace o plemeni jsou na stránkách klubu chovatelů Kavalír a King Charles Španělů Praha. Jsou zde i odkazy na chovatelské stanice, ve kterých je možné získat čistokrevná štěňata.

Kontakty:
Ing. Hana Kovaříková
místopředsedkyně, administrativní záležitosti, členské záležitosti, vnější vztahy
e-mail: [email protected]

Jiřina Severová
hlavní poradkyně chovu, chovatelský servis pro obě klubová plemena
e-mail: [email protected]

Podobná plemena

King Charles Španěl

Související články

reklama
reklama
reklama