reklama

Kauza Unipetrol: Pitr a spol vs. stát

Praha - Premiér Jiří Paroubek měl o pozadí případu "Korupce kolem Unipetrolu" jasno už v září.

Šéfa vládního úřadu Zdeňka Doležela okamžitě po propuknutí aféry propustil. A poté, co se sešel s šéfy tajných služeb, oznámil, že za rozpoutáním české větve případu Unipetrol stojí lidé spojení s potravinářskou firmou Setuza.

Tedy lidé, kteří při spolupráci s vítězem privatizace Unipetrolu - polským PKN Orlen - neuspěli. Porazil je konkurent Andrej Babiš.

Premiér ukázal na Setuzu

Za hlavního viníka premiér označil Tomáše Pitra, který za Setuzu oficiálně vystupuje coby její poradce. Právě Pitr podle premiéra dával instrukce svému příteli Jackovi Spyrovi a zinscenoval úplatkářskou schůzku se Zdeňkem Doleželem.

"Tímto způsobem bojuje proti podnikatelským zájmům Andreje Babiše z Agrofertu. Oba pomocí svých kontaktů do státní správy bojují o ovládnutí lukrativní výroby biopaliv v ČR," prohlásil premiér.

Andrej Babiš byl totiž - i přes svá četná dementi - opakovaně spojovaný s bývalým premiérem Stanislavem Grossem. Babišův Agrofert mimo jiné sponzoroval jednu z akcí Grossovy manželky Šárky.

Ostatně právě Gross, ještě coby ministr vnitra, navíc posvětil rozsáhlé policejní vyšetřování proti Pitrovi a jeho spolupracovníkům.

Bod pro Pitra (a Mrázka)

Tomáš Pitr nicméně premiérova slova o angažmá v aféře popřel. "Nic takového jsme neorganizovali. Nemáme to za potřebí," řekl.

Premiér současně požádal o prověření trestních kauz lidí spojovaných se Setuzou a to kvůli podezření, že byly zahrány do ztracena - za úplatky. Kromě toho nechal dnes již bývalého ministra zemědělství Petra Zgarbu přepracovat materiál o dotacích na biopaliva.

Pitr a František Mrázek, považovaný za skutečnou hlavu Setuzy, si však v minulých dnech připsali v souboji se státem významný bod. Pomocí utajované smlouvy uzavřené před lety ještě s bývalým ministrem zemědělství Jaroslavem Palasem nyní definitivně ovládli potravinářský gigant Setuza, i když jim to chtěla vláda původně překazit.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama