reklama

Kauza Hlinka cestu k datům neotevřela

Karlovy Vary - Rodina Ivana Hlinky, jenž zemřel v létě 2004 v karlovarské nemocnici po autonehodě, se týdny marně domáhala jeho zdravotnické dokumentace. Lékařskou zprávu ji vydal až hejtman kraje.

Po smrti trenéra hokejové reprezentace začala média zveřejňovat svědectví, podle kterých Ivan Hlinka nedostal v krajské nemocnici dostatečnou péči.

Vdova po Hlinkovi Liběna proto nemocnici požádala, aby jí manželovu zdravotnickou dokumentaci vydala.

Neuspěla.

Nemocnice ji odmítala vydat kvůli obavám, že by tím porušila zákon.

Mluvčí nemocnice tehdy prohlásil, že podle jejich výkladu má právo na informace o způsobu léčby výhradně ošetřovaná osoba a toto právo po jejím úmrtí na nikoho nepřechází.

Argumenty přebila "síla"

Po mnoha přestřelkách právníků se do celé záležitosti vložil hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel.

"Dokumentaci jsem si vyžádal od ředitele karlovarské nemocnice jako nejvyšší představitel zřizovatele tohoto zdravotnického zařízení. Vím, že jsem předáním zprávy porušil do jisté míry zákon, ale považuji tento postup za jediný možný," prohlásil krátce poté, co Liběně Hlinkové dokumenty předal.

Dodal, že do materiálů, které převzal od ředitele karlovarské nemocnice, nenahlížel.

"Paní Hlinková si ji může nechat a dát ji posoudit odborníkům. Souhlasila s tím, že do projednávání případu ale nebude údaje ze zdravotní zprávy nikomu sdělovat," poznamenal hejtman.

Postup nemocnice označil za neetický.

ČLK má dokumenty za tajné...

Ovšem ne tak Česká lékařská komora, tehdy ještě pod vedením exministra zdravotnictví Davida Ratha.

Komora se postavila na stranu lékařů karlovarské nemocnice.

"Lékaři nemohou rozhodovat o vydání či nevydání zdravotnické dokumentace, neboť tato je majetkem nemocnice, a nikoliv jejich," uvedl tehdy Rath.

Podle komorového právníka Jana Macha mají lékaři informovat nejbližší pozůstalé a umožnit jim nahlédnout do zdravotnické dokumentace.

Podle Macha nemá pacient či jeho příbuzný právní nárok na vlastnictví dokumentace či její kopírování.

...pacienti nikoli

Opačný názor však zveřejnili právníci na webu pro otevřenost veřejné správy: podle Občanského zákoníku má pacient či jeho příbuzný na kopie právo.

Totéž si myslí i Vladimíra Bošková, předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů. "Nemocnice musí vydat rodině dokumentaci podle evropské úmluvy o lidských právech. Úmluva platí a ruší paragrafy českého zákona, které tomu odporují," řekla.

Podle jejích zkušeností však lidé většinou získají materiály nelegální cestou tak, že se "nad nimi někdo slituje".

Další právní experti pak soudí, že nemocnice by nesměla dokumentaci vydat pouze v případě, že by si to člověk ještě před smrtí písemně vymínil. Ale i pak má rodina naději ji získat, pokud o tom rozhodne soud.#reklama

reklama
Doporučené recepty
    reklama