reklama

Kauza Asanace: jen mírné tresty

Praha - Kauzou Asanace, při níž se komunistická Státní bezpečnost (StB) koncem 70. a počátkem 80. let snažila donutit své oponenty k emigraci, se české soudy začaly zabývat až několik let po pádu komunismu.

Přesto byly v procesech s pěti vysokými funkcionáři předlistopadového ministerstva vnitra a se skupinou jedenácti bývalých příslušníků StB byly vyneseny do roku většinou podmíněné či jen velmi krátké nepodmíněné tresty.

CO JE ASANACE

V letech 1977 až 1985 se komunistická Státní bezpečnost zaměřila na pět desítek signatářů Charty 77.

Výhrůžkami, bitím a šikanováním disidenty nutila, aby si sami podali žádost o vystěhování do ciziny. Mezi postiženými byli například hudebníci Milan Hlavsa, Jaroslav Hutka a Vlastimil Třešňák, duchovní Václav Malý, Svatopluk Karásek a Karol Sidon, Petr Cibulka a herec Pavel Landovský.

OBŽALOBA

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6 podalo kvůli Asanaci v březnu 2001 obžalobu na pět vysokých funkcionářů předlistopadového ministerstva vnitra, mezi nimi i na bývalého ministra Jaromíra Obzinu.

V listopadu téhož roku státní zastupitelství podalo obžalobu na 11 bývalých náčelníků krajských správ StB.

Obžaloba je vinila ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) původně navrhl obžalovat 13 bývalých funkcionářů StB, ale žalobkyně ve dvou případech stíhání zastavila z důvodů promlčení (tak bylo zastaveno stíhání bývalého krajského šéfa StB v Ostravě a pozdějšího ministra vnitra Františka Kincla).

Jedním z 11 bývalých důstojníků StB stíhaných za akci Asanace byl Petr Žák. Nyní je stíhán také kvůli padělané směnce Investiční a Poštovní banky v hodnotě 45 milionů korun a spolu s dalšími třemi muži za pokus o podvod s kolaterály - americkými cennými papíry.

ROZSUDKY

Tříletý trest s podmíněným odkladem na čtyři roky si v roce 2002 vyslechli projektanti Asanace - šéf 10. správy StB Vladimír Stárek, jeho nástupce Zdeněk Wiederlechner, šéf středočeského a pražského Sboru národní bezpečnosti Zdeněk Němec a jeho náměstek Oldřich Mézl. Někdejší ministr vnitra Jaromír Obzina se rozsudku nedožil.

V prosinci 2003 Obvodní soud pro Prahu 6 vyměřil devíti z deseti důstojníků StB za podíl na akci podmíněné tresty v délce tří let s odkladem na čtyřletou zkušební dobu.

Nepodmíněný tříletý trest dostal Petr Žák. Podle soudkyně byl při Asanaci velmi aktivní a jeho snaha přesáhla iniciativu ostatních vysokých důstojníků StB. Pražský městský soud v odvolacím řízení zmírnil Žákovi nepodmíněný trest na podmíněný: tři roky vězení s podmíněným odkladem na zkušební dobu pěti let.

Jedenáctý obžalovaný, Miroslav Marek, má být ze zdravotních důvodů souzen v Ústí nad Labem.

SOUVISEJÍCÍ PROCESY

Soudní procesy v kauze Asanace se týkaly jen nejvyšších šéfů a iniciátorů, celou akci však provádělo mnoho příslušníků Státní
bezpečnosti. Z nich byla souzena jen hrstka.

Příslušníci StB Zbyněk Dudek a Jiří Šimák byli v roce 2002 odsouzeni za týrání Ziny Freundové a Zbyňka Benýška k pětiletým nepodmíněným trestům.

Už v roce 1999 dostal tříletou podmínku vyšetřovatel Josef Kafka, který týral hudebníka Vlastimila Třešňáka.#reklama

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama