reklama

Chci založit první farmu pijavic v Česku, říká Zuzana Sladká

Zuzanu Sladkou okouzlily na vysoké škole pijavice lékařské. Čím? A jak se na ně tváří její rodina a potenciální klienti se zájmem o alternativní léčbu? Příběh o podnikatelských překážkách i jejich překonávání.

Foto: Zuzana Sladká

Někdo chová doma křečky, rybičky nebo psa. Zuzana Sladká se rozhodla pro zcela jiného živočicha, a to pijavici lékařskou. S jejich pomocí pomáhá nejen své rodině, ale také svým klientům. Rozhodla se dokonce na jejich chov založit první farmu v Česku s názvem HirudoFarm. Co ji k tomuto podnikání vedlo a jak se žije s pijavicemi?

Dětství strávila Zuzana Sladká v nemocnici. Z důvodu nerozpoznání mononukleózy v začátcích následovala hospitalizace a poté každoročně kontrola jater, která již byla poškozena. Kvůli tomu byla nutná velice přísná dieta.

I tuto špatnou zkušenost se ale snažila zúročit. Naučila se žít zdravě. "Samozřejmě nic se nemá přehánět, alespoň jsem se snažila vždy dodržovat osobní zásady 'od každého trochu' - pohyb, ovoce a zelenina, bylinky a nakonec i pijavky," říká Zuzana Sladká. 

Doma ji navíc celá rodina vedla k úzkému vztahu k přírodě. "Prázdniny jsem trávila s prarodiči v lese na čekané, druzí prarodiče mi zase ukázali včelařinu, babičky bylinky a vitamíny. Táta mě seznámil s rybařením a mamka mě zase naučila stát si za svým. Příroda byla všude kolem mě," dodává.

Seznámení s pijavicemi 

Zuzka vystudovala bakalářské studium obor Biologie na Západočeské univerzitě v Plzni a tam se poprvé setkala s teorií Aeskulapovy hole, kolem které byl omotaný vlasovec medinský nebo dokonce pijavice lékařská. Hned propadla jejich kouzlu a chtěla se o nich dozvědět co nejvíce. Pijavky byly totiž ideální volbou, jak vyřešit stále se opakující urologické potíže.

Jelikož na škole se pijavicím věnovalo jen pár přednášek, musela je Zuzka probádat pomocí samostudia. "Už jsem se skoro rozhodla chovat pijavky doma. A pokud by to bylo jen trochu možné, tak je chovat i pro ostatní. S legislativou je to ale u nás složitější, takže jsem nejdřív musela dostudovat školu a teprve pak přemýšlet, jak farmu založit," vysvětluje.

Zuzana Sladká

Zuzana Sladká

Vystudovala obor Biologie na Západočeské univerzitě v Plzni, je maminka dvou chlapečků a momentálně dálkově studuje inženýrské studium v Praze obor Ochrana přírody. Jejími koníčky jsou hlavně tanec a sporty všeho druhu. 

Ráda chodí do přírody a zajímá se i o historické památky. Jako každá maminka však tráví nejvíce času s rodinou a hlavně v kuchyni, kde ráda zkouší nové recepty. Nejraději relaxuje u učení nebo vědeckých pořadů.

Chov samotný není příliš náročný, ale je potřeba si uvědomit, kdo je cílový zákazník. "V případě lékařů je to složité právě v tom, že neexistuje zákon, který by se vyjádřil k možnosti aplikace pijavek. Lékaři tedy pijavky nemohou využívat, přestože jim jsou nakloněni. V okolních státech jsou naopak pijavice lékařské zákonem ošetřeny a jsou považovány za 'léčivo'. U nás to bohužel není," dodává.

Soukromě si je doma chovat můžete, ale pouze za předpokladu, že víte, jak je likvidovat v případě uhynutí. "Taktéž je potřeba mít povědomí, jaká jsou možná rizika při neodborně provedené aplikaci a raději vyhledat hirudoterapeuta," upozorňuje.

Těhotenství odkládá další plány

Další odklad se konal, když otěhotněla a nechtěla riskovat neznámé v požehnaném stavu: "Jako každá maminka jsem se pak seznamovala se svou novou rolí a hlavně zodpovědností vůči miminku." 

I v době rodičovské dovolené ale nezahálela a v roce 2013 absolvovala kurz hirudologie, což je alternativní druh léčby právě pomocí pijavice lékařské. Následující rok si pak založila živnost na chov pijaviček. Na rozjetí byznysu jí ale chyběly finance. Navíc byla podruhé těhotná. 

Dnes má dvě krásné děti a stále trvala na tom, že zkrátka farmu na pijavice založí. I přesto, že ji lidé z okolí od záměru odrazovali. "Člověk přeci jen občas zapochybuje a říká si, jestli všechny ty probdělé noci plné práce stojí opravdu za to přesvědčovat lidi o tom, že příroda není jen jedovatá, ale dokáže leckdy pomoci," zamýšlí se Zuzka.

Pijavice a jejich účinky

Pijavice je živou továrnou na výrobu bioaktivních látek, při zakousnutí jich do naší krve vypustí téměř 150: enzymy, kterými ředí krev, a látky, které jí pomáhají vyrovnat se s bakteriemi.

Účinky:

  • ředí krev, brání tvorbě sraženin, zpevňují cévní stěnu, regulují krevní tlak a hladinu cukru v krvi, pomáhají léčit záněty

  • antisklerotické účinky (látky na zpevnění a úpravu elasticity stěny cévy)

  • přírodní antibiotika = bioaktivní látky ze slin pijavice

  • hirudin (sloučenina proteinové povahy zabraňující srážení krve, brání tvorbě krevních sraženin a rozkládá je, roztahuje vlásečnice a vyvolává místní znecitlivění)

  • destabiláza (enzym proti srážení krve, působí na rozložení sražené krve)

  • prostaglandin (regenerace cév a regulace hladiny cukru v krvi a krevního tlaku)

  • histamin (tlumí alergické reakce a ovlivňuje žaludeční sekreci, pomáhá léčit záněty)

  • bdelin (protizánětlivé účinky)

  • gilantin (ředí krev a má účinky proti metastázám)

Zrdoj: http://sladka-pijavice.webnode.cz/hirudologie/

Odrazování a podpora

Je rok 2015 a Zuzka má konečně pijavice doma. "Pozorovala jsem pijavky, jak ladně plavou ve sklenici a jak se 'rozveselí', když se jim mění voda. Chovala jsem je pro radost a odpočívala dlouhé hodiny při jejich sledování. První aplikace pijavek na vlastním těle pak byla posledním dílkem do celkového obrazu mé vize," říká.

Rozjezd ale nebyl jednoduchý. Cizí lidé většinou pijavice zavrhli dříve, než si o nich něco zjistili. "Byla jsem nakonec rozhodnuta mít pijavky jen pro sebe a své nejbližší, kterým jsem chtěla pomoci s jejich zdravotními neduhy," popisuje své začátky.

Naštěstí má manžela, který ji v jejich vizích podporoval a podporuje. "Když to nezkusíš, budeš litovat – to byla nejčastěji opakovaná věta mého manžela, který mi dodával odvahy a radil nepřipouštět si negativní názory druhých. Právě manžel a rodina byli mými prvními klienty. Ostatně i já si pijavky aplikuji," popisuje návrat k podnikatelskému plánu Zuzka.

Dlouho ji trápily záněty močových cest a díky pijavkám už podobné potíže v takové míře nezná. Odvahu ji dodali i její klienti, z nichž většinu tvoří ženy. Ty podle Zuzky odbourají odpor ihned po první zážitkové terapii. I muži dochází na terapii, ti však nevyužívají pijavek k detoxikační kúře, ale mají závažnější potíže.

"Mohu zmínit pána ze Strakonic, který má dlouhodobé potíže s nehojícími se ranami na nohou a díky pijavkám jsou vidět výsledky, kdy se místa začínají hojit a zavírat se."

Další nakopnutí přišlo s vítězstvím v soutěži Rozjezdy roku v rámci plzeňského kraje, které každoročně pořádá pro začínající podnikatele společnost T-Mobile. "Teď již zbývá poslední, dokončit svou vizi, aby se pijavice lékařská stala součástí nejen každé domácí lékárničky, ale taktéž v nemocnicích, kde mohou pacientům pomoci," říká rozhodně.

Tvorba farmy HirudoFarm, která se bude nacházet ve Stříbře, se tak po několika peripetiích dostává do chodu. Zuzčiny plány do budoucna nejsou rozhodně malé. Po seznámení českého trhu s hirudologií by ráda prorazila v zahraničí.

reklama
reklama
reklama