Ze života: Letos mi bude 50 a začínám podnikat!
Mgr. Lenka Klímová žije v jižních Čechách v městečku Rudolfov. Celý život pracuje ve zdravotnictví jako zdravotní sestřička. Později vystudovala andragogiku a před nedávnem založila Budějovickou akademii všeobecného vzdělávání.
Mgr. Lenka Klímová žije v jižních Čechách v městečku Rudolfov. Celý život pracuje ve zdravotnictví jako zdravotní sestřička. Později vystudovala andragogiku a před nedávnem založila Budějovickou akademii všeobecného vzdělávání.
Má dvě dospělé dcery a plno energie. Trénuje přípravku moderní gymnastiky v Českých Budějovicích, organizuje programy pro děti, dospělé i pro seniory, je členkou zdravotně-sociální komise za město Rudolfov a hraje na klavír.
„Přejeme si ani ne tak návrat k tradiční rodině, jako spíše návrat k větší společné péči a výchově našich dětí. Chceme skvěle vyplnit čas maminkám a tatínkům, babičkám a dědečkům. Přejeme si, abyste u nás prožili skvěle čas s vašimi a občas také našimi dětmi, odnesli si ty nejlepší pocity a společné zážitky, nové informace a hlavně ten nejlepší pocit, že jsme společně udělali něco pro své děti i pro sebe."
To je filozofie Budějovické akademie všeobecného vzdělávání, tedy vašeho sympatického projektu. Jak vás napadlo založit akademii?
Mám dvě již dospělé dcery a ujasněné názory na výchovu. S dětmi jsem se snažila být při všem důležitém, při jejich úspěších i neúspěších, výhrách, i zklamáních. Mé dcery mi potvrdily, jak je výchova důležitá, jak skvělé je sdílení společných zážitků. V mých aktivitách se rok od roku setkávám s rodiči, kteří věnují stále více času své práci a méně času svým dětem. Můj názor je, pokud mám děti, musím být připravena pro ně hodně udělat. A to nejen hmotným zajištěním, ale právě sdílením společných aktivit, společného času, povídáním, čtením pohádek a tak. Víte jak to myslím, to není nucení k určité výchově, vůbec ne, to je vědomí odpovědnosti za výchovu. Je to výzva k návštěvě instituce, jakou je naše akademie, kde hlavním mottem je: Zastavte se u nás, poslechněte si pohádku, nebo se vzdělávejte se svými dětmi. Jakkoliv, jenom je nenechávejte samotné ve světě dospělých.
Co tomu předcházelo?
Od dětství věnuji čas nápadům, které jsou spojené s tvorbou volnočasových aktivit různých žánrů. Pracuji celý život ve zdravotnictví, což mě baví a naplňuje. A právě tady jsem si ujasnila, že mě mimo odborné ryze medicínské práce, baví pořádaní a organizace vzdělávacích akcí. Mám zájem o vzdělávací projekty a programy. Potřeba vyššího vzdělání a zájem o celoživotní vzdělávání rozhodly o výběru vysoké školy v Praze, obor andragogika. Pět let jsem dovolenou věnovala zkouškám a učení. Seminárky jsem psala po nocích. Kdyby mě můj muž neodvezl na chalupu, mimo civilizaci, abych se v klidu mohla učit, asi bych studium zdárně neukončila. Ale studovat mě velice bavilo a na cesty do Prahy jsem se vždy moc těšila. V roce 2010 jsem ukončila studium andragogiky, kde jsem získala mnoho užitečných informací v oboru vzdělávání dospělých. V minulém roce jsem se rozhodla své aktivity lehce přeorganizovat a zastřešit pod jednu vzdělávací instituci.
Jaké byly začátky vašeho podnikání?
Tuto otázku bych dala do přítomného času, protože jsem stále v začátcích. O začátku mého podnikání rozhodla účast na víkendové akademii pořádané GE Money Bank. Jela jsem tam s rozpaky, ale dala jsem si takový limit. Řekla jsem si, že pokud představím svůj záměr a odborníci řeknou, že je to nesmysl, tak nechám své podnikání pouze v představách a řeknu si, že to nebyl dobrý nápad. Pokud mi poradí a řeknou, abych to zkusila, půjdu do toho. Řekli mi doslova: „Určitě nové, zajímavé spojení, určitě jste si vzala nejtěžší kládu. Rozhodně to zkuste a uvidíte. Budeme vám přát úspěch, opravdu, to by mohlo vyjít, i když vás čeká hodně náročná cesta." Dostala jsem mnoho rad od zkušených odborníků a tak jsem začala. V říjnu jsem oslovila první lektory, které jsem si vyhledala sama na internetu z uveřejněných nabídek a inzerátů, od října pronajala prostor pro výuku a v listopadu se rozjely první kurzy.
Jak jste řešila finance?
Finanční otázka je složitá a náročná. Na víkendové akademii nám rozdali žetony a přiměli nás k tomu, abychom se všechny po skupinkách pustily do sestavení finančního plánu. Plán jsme s kolegyní sestavily, ale o financích se rozhoduje velmi těžko. Půjčku jsem nechtěla, protože mám rozpočet zatížený úvěrem na bydlení. Ale pokud by mě podnikání mělo živit, vzala bych si určitě půjčku a potom bych věnovala začátkům všechny síly a veškerý možný čas, aby firma, nebo podnik, co nejlépe odstartoval. Ale abych pravdu řekla, jsem docela ráda, že tolik riskovat nemusím. Letos mi bude padesát let a podnikání je akademický domek, do kterého jsem seřadila své celoživotní volnočasové aktivity. I tak se dá podnikat.
Kolik lidí pracuje na projektu?
Na projektu, jako takovém, pracuji sama, protože si myslím, že v začátku, z důvodu šetření času, má být jeden názor, jeden nápad, vize. Samozřejmě mám zázemí v týmu lidí, kteří mě podporují, počínaje mou rodinou, přes grafika a počítačového experta, který pracuje na webových stránkách, k lektorům, kteří se podílí na výuce, vnáší nové nápady, atraktivní a tzv. na míru šité formy výuky. Navíc každý jeden z nich je nositelem informace a zároveň i zprostředkované reklamy, která je velice důležitá.
Začala jste podnikat díky akademii. Jak moc vám projekt Život nápadům pomohl?
Podle mě je to fantastický nápad a ženám přináší právě to, co potřebují jako spouštěč a definitivní podnět k tomu, aby začaly podnikat. Navíc GE Money Bank ženám k jejich začátkům připravila dobré podmínky, velice výhodný účet, který je první rok bez poplatků a k účtu ještě jako dárek netbook. To je další podnět k tomu začít, velká podpora. Z projektu Život nápadům neřekli jen A, řekli i B a navíc podali pomocnou ruku a stále podávají. Máme možnost výhodných odborných konzultací s lektory, kteří na víkendové akademii přednášeli.
Máte pro ženy konkrétní tip, jak začít podnikat?
Důležité je nebát se a také je zásadní rozhodnutí ZAČÍT. Jakkoliv, ale začít. Mít představu o tom, co chci dělat, jaký mám cíl. Všechno ostatní přijde a vyplyne z každé uskutečněné aktivity. Jedna navazuje na druhou.
Vaše životní motto?
Bojovat a nevzdávat se.
Projekt Život nápadům pomáhá ženám uskutečnit první krok v podnikání
Celkem 41 % žen v ČR by začalo podnikat, pokud by měly v období rozjezdu podnikání k dispozici místo, kam se mohou obrátit pro informace. Projekt Život nápadům podporuje ženy, které chtějí začít nebo rozvíjet své podnikáním.
V roce 2011 proběhl první ročník Víkendové akademie. Čtyři z jejích úspěšných absolventek budete moci postupně poznat v této rubrice.
Zaujal vás jejich příběh? Chcete se zapojit do projektu? Registrujte se a získáte přístup k inspirativním informacím a nástrojům. Projekt vznikl za podpory společnosti GE Money Bank. Více na zivotnapadum.cz.