Nejschopnější lidé nejsou géniové: správný přístup je důležitější než IQ
Často máme tendenci si myslet, že za velkým úspěchem stojí nějaký dar z nebes. Vědci ale zjišťují, že ti nejschopnější lidé nejsou géniové, ale dříči.
K tomu, aby se nám dařilo, nemusíme být nejchytřejší. Takový je závěr studie, které se celoživotně věnovala americká psycholožka Carol Dwecková.
Během bádání přišla na to, že existují dvě kategorie lidí. První si myslí, že okolnosti nejdou změnit. V okamžiku, kdy stojí před nějakou výzvou, se často odevzdávají osudu a přijímají to, co jim přinese. Druhá kategorie zase tvoří život podle sebe, protože nesnese pocit zoufalosti a odevzdání. Hádejte, která skupina se pak má lépe?
Navzdory tomu, že můžeme předpokládat u inteligentních lidí určitou sebejistotu, ve finále na ní úplně nesejde. Ani na tom, zda vám to od přírody skvělě "pálí". To, co potřebujete je ochota postavit se překážkám, nenechat se odradit neúspěchem. Způsob, s jakým k negativním situacím přistupujete, je naprosto klíčový.
K psychické odolnosti a vytrvalosti vás nemusí nutně dovést inteligence, množství přečtených knih či titul z prestižní vysoké školy.
Nepodléhejte pocitu bezmoci
Každý někdy prohraje. Vzpomeňte si na Alberta Einsteina, který propadal ve škole, Oprah Winfrey vyhodili z její první práce v televizi, slavnou operní pěvkyni Emu Destinnovou v Národním divadle odmítli se slovy, že by "měla místo zpěvu uvažovat o studené sprše". Kdyby to všichni tihle slavní a úspěšní vzdali, svět by byl o dost chudší. Neúspěch je nepříjemný, ale nepodléhejte dojmu, že za nic nestojíte.
Probuďte v sobě vášeň
Nikoliv tu milostnou, ale k tomu, co chcete dělat. Pokud nějakou činnost milujete, nevadí vám to, že jí musíte obětovat hodně času a sil.
Just do it
Reklamní slogan jedné sportovní značky to vystihuje dokonale. Nemá smysl nechat se paralyzovat obavami, co když… Toužíte třeba pracovat ve vysněné firmě? Pošlete jim životopis, ale nabídněte také stáž zdarma či zájem o mentoring. Buďte vytrvalí a kreativní. Ale hlavně konejte, místo stěžování si, proč něco nejde.
Soupeřte jen sami se sebou
Dejme tomu, že vaším cílem je zdravější životní styl. Dvakrát týdně chodíte běhat. Dnes se vám něco nepovedlo v práci nebo jste se pohádali s partnerem. Venku navíc prší a před pohledem na sportovní boty byste se nejraději schovali pod postel. Co uděláte? Pokud vyběhnete, zatímco posledně jste při podobných okolnostech raději šustili pytlíkem s chipsy, jste zas o kousek blíže svému cíli.
Věřte, že uspějete
Proč byste jinak celé to martyrium podstupovali? Jaký smysl by mělo všechno snažení, kdybyste o sobě pochybovali, zda to vůbec dokážete?
Nestěžujte si
Stojí vás to strašně sil, které můžete investovat jiným směrem. Negativní emoce jsou občas potřeba, ale nesmyslné mlácení prázdné slámy, jak je všechno špatně, vás nikam neposune.