reklama

12 jednoduchých zvyků, které zlepší váš život

Každý z nás může být lepší. Srovnávejte se pouze s tím, kým jste byli včera, a užívejte si cestu, po které kráčíte ke svému klidnějšímu, harmoničtějšímu i organizovanějšímu já.

Foto: iStock

Prostor pro zlepšení má každý. Posouvat se, učit se, ale i dělat chyby, a dokonce se na své cestě ztratit je proces učení, který trvá celý život. Jaké návyky nám umožní být spokojenější a zdravější?

Zkuste je dodržovat 21 dnů, během kterých si nový zvyk potřebujeme "dostat pod kůži", abychom ho pak už dělali automaticky. Uvidíte, že díky malým změnám najednou dosáhnete velkých výsledků. Jediné, co potřebujete, je vytrvalost.

1. Plánujte více, přemýšlejte méně

Pokud se chcete naučit něco nového nebo získat zvyk, který ještě nemáte, napište si to. Pořiďte si na to klidně speciální notes, do kterého vám bude dělat radost si plány nejen zapisovat, ale hlavně je odškrtávat. Každý večer před tím, než půjdete odpočívat, si sepište úkoly, které vás čekají následující den. Vaše mysl se tak uklidní, protože jí bude připadat, že má následující den pod kontrolou. Ráno se probudíte s větší motivací vše předurčené vykonat, protože před vámi neleží kupa úkolů, ale jen pár nejdůležitějších bodů dne. Každý den tak můžete být produktivní, nikoliv vyždímaní.

2. Cash flow je váš přítel

Nikdo nechce vyhazovat peníze z okna, proto si potřebujete vést evidenci o svých výdajích. Rozdělte je na nutné (bydlení, jídlo, telefon) a flexibilní položky. Přehled o penězích vám zaručí klidnější a vyrovnanější bytí, protože budete vědět, kolik přesně potřebujete na život, za co utrácíte zbytečně, a podobně.

3. Šetřete jako boháči

Opravdu movití lidé nikdy neutratí vše, co mají. Vytvořte si spořicí účet a každý měsíc si tam posílejte alespoň malou částku. Takové chování se vám v budoucnu může jen vyplatit. Nebudete později třeba muset řešit, že jste se ocitli třeba v nenadálé situaci bez financí.

4. Pijte více vody

Už se vám možná zajídá, že o správné hydrataci se pořád mluví a píše. Ale pokud budete dodržovat pitný režim, odvděčí se vám pleť, vlasy i nehty. Navíc budete mít víc energie a metabolismus bude dobře fungovat. 

5. Režim večerního odpočinku

Padnout do postele s mobilem v ruce je tak snadné. Ovlivňujete tím ale nejen kvalitu svého spánku, ale i celý následující den. Proto nejméně půl hodiny před spaním dejte telefon do letového režimu, sepište si úkoly na další den a věnujte se relaxační činnosti. Můžete si psát deník, zacvičit jógu před spaním, dát si koupel, číst knihu.

6. Mějte opravdu dobré ráno

Není nic nepříjemnějšího než se probudit bez nálady na cokoliv. Pokud si ale večer před tím vše připravíte, ráno může proběhnout hladce. Vstávejte dřív, aby půl hodina patřila pouze vám. Během ní si zacvičte a připravte dobrou a výživnou snídani. Tím začnete den bez stresu. Když si zvyknete na to, že rána probíhají organizovanou formou, velká část napětí, chaosu a shonu z vašeho života zmizí.

7. Neděle večer patří plánům

Je skvělé, když můžeme den volna strávit v posteli, odpočinkem, s rodinou. Později odpoledne si ale plánujte následující týden: Shrňte si, zda se vám daří plnit cíle na daný měsíc, rozvrhněte si jídelníček a promyslete i to, co si budete chtít vzít na sebe.

8. Choďte spát ve stejnou dobu

Odpočinek těla i mysli je klíčem k produktivitě. V případě, že nespíte dost, klesá motivace a energii chcete dohnat nezdravým jídlem. Když si zvyknete, že denně uléháte ve stejnou hodinu, tělo bude za takový řád velmi vděčné. Řád je nám totiž velmi přirozený a dělá nám dobře.

9. Každý může najít sport, který ho bude bavit

Bez pravidelného pohybu bude strádat nejen tělo, ale i mysl. Ovšem ne každý je sportovně založený. Proto pokud vám aerobik nebo míčové hry nic neříkají, neodmítejte myšlenku na sport a vydejte se na procházku. Nebo na lekci jógy, pilates či tance. Důležité je, aby se tak dělo nejméně jednou týdně. Můžete si také stáhnout aplikaci do mobilu, kde najdete velmi jednoduché cvičení, které nezabere více než 10 minut denně. A tolik času má opravdu každý.

10. Potrava pro mozek

Mozek se potřebuje učit nové věci, jinak stagnuje. Kromě zajímavé knihy můžete vyzkoušet třeba nejrůznější hlavolamy, relaxační omalovánky, zahrát si deskové hry nebo se začít pomocí aplikace učit cizí jazyk.

11. Buďte velkorysí

Častokrát nás rozčilují maličkosti nebo věci, které nemůžeme ovlivnit a zbytečně na nich plýtváme svou energií (třeba všechny ty hádky o politice). Jednodušší a spokojenější život má ten, kdo se učí být velkorysejší, používat nadhled, laskavost i trpělivost ve chvíli, kdy se mu chce vybouchnout. Podívejte se z vrtulníku na situaci, která vás rozčiluje. Bude konflikt mít smysl ještě za měsíc nebo za rok? Zhluboka se nadechněte, vydechněte a posuňte se dál.

12. Soustřeďte se na sebe

I přes veškeré plánování a disciplínu můžete nestíhat nebo být naštvaní. To je lidské a normální. Dejte si za cíl ale poradit si s takovými emocemi rychle, zbytečně se v nich nebabrat. Na závěr náročného dne by měla vždy přijít odměna, ať už v podobě kousku čokolády, bublinkové koupele, výborného čaje i deci vína.

reklama
Doporučené recepty
    reklama