reklama

Syndrom podvodníka: Nebrzdí vás od lepšího platu?

Syndrom "podvodníka" je možná mnohem častější než se zdá. Co to vlastně znamená?

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Navzdory všem možným důkazům o tom, že máte talent i schopnosti, jste neustále přesvědčeni o tom, že si své úspěchy nezasloužíte. Připisujete je totiž svému štěstí nebo umění být ve správný čas na správném místě nikoliv svým dovednostem. Pak zřejmě trpíte syndromem podvodníka.

Celý život se rovněž trápíte tím, že budete jednou odhaleni a vaše okolí přijde na to, že ve skutečnosti nejste tak chytří a schopní, jak vypadáte. Což může podle americké psychiatričky a psychoanalytičky Gail Saltz způsobit v dlouhodobějším horizontu i tíživé deprese. Syndrom podvodníka vás tedy neohrožuje "pouze" v pracovním, ale i osobním životě.

Nezáleží na tom, kolik vám je a kdo jste, protože syndrom může udeřit kdykoliv a na kohokoliv. Bojují s ním i slavné a úspěšné ženy. "Stále existují dny, kdy se vzbudím s podezřením, že si svoji pozici nezasloužím," přiznala se například provozní ředitelka Facebooku Sheryl Sandberg. A opakovaně to připustily i herečky Emma Watson, Kate Winslet nebo Renée Zellweger.

Nízké sebevědomí vs. syndrom podvodníka

Jak poznáte, že netrpíte nízkým sebevědomím, ale syndromem podvodníka? Podle odborníků mají tito lidé velmi specifické vzorce myšlení. "U takových lidí převládá téměř neustále pocit, že si svůj úspěch nezaslouží, že vše je jen výsledkem náhody či štěstí. Osobní talent nebo schopnosti si nepřiznají. Převládá u nich pocit vlastní neschopnosti, která se určitě dříve nebo později projeví," vysvětluje americká spisovatelka, odbornice na pracovní vztahy, konzultantka a administrativní poradkyně Baracka Obamy Alexandra Levit pro server Health.

Čtěte také: Nejste v práci šťastní? Pak ještě neznáte sami sebe

Syndrom byl poprvé pojmenován v roce 1978, až teď ale psychologové podrobně zkoumají nejenom to, co ho způsobuje, ale i jak s lze ním efektivně pracovat. A co konkrétně radí?

1) Svěřte se příteli

Z koloběhu iracionálních myšlenek se do skutečných souvislostí stejně jako v mnoha dalších případech dostanete díky svým nejbližším. Pomocí pohledu zvenčí si možná dokážete snáz a pravdivěji odpovědět na otázky, jestli jsou vaši kolegové skutečně kvalifikovanější a zkušenější než vy.

2) Mluvte otevřeně

Do hlavy vám nikdo nevidí. Takže pokud se s problémy nesvěříte, nikdo vám od nich nemůže pomoct. Pokuste se o svých pocitech promluvit se svými kolegy i nadřízenými, a neváhejte si říct o pomoc. Netrapte se už mylnou představou, že musíte zvládnout všechno.

3) Porazte negativní myšlenky

Sestavte si seznam dosavadních úspěchů a možná budete překvapeni, kolik práce, úsilí, ale i talentu a vědomostí za nimi stojí.

4) Neohlížejte se do minulosti

Syndrom podvodníka velmi často brání těm, kteří jím trpí, v kariérním postupu nebo i v tom, že si nedokážou říct ani o zvýšení platu. Velký rozdíl v tomto ohledu panuje mezi muži a ženami. Pánové dokážou lépe ocenit svůj potenciál. Dámy se spíš ohlíží na získané zkušenosti a brzdí svůj rozvoj názory - "to nemůžu nikdy zvládnout, nikdy předtím jsem to nedělala". Podle mnoha odborníků by si právě zde měly vzít ze svých mužských kolegů příklad.

5) Předstírejte

"Fake it till you make it" neboli "Předstírej, dokud to neucítíš". Jednou z možností, jak s nedůvěrou ve vlastní schopnosti bojovat, je to, že budeme předstírat pravý opak. Díky silné vizualizaci předstírané představy, v tomto případě přesvědčení o vlastní schopnosti, se navíc vyloučí dostatek hormonu kortizolu, který nám pomůže tomu skutečně uvěřit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Silné osobnosti. Co mají společného a jak to mít taky

Češi a dluhy: Půjčkám neumíme odolat a pak se stydíme

5 pracovních předsevzetí: Čemu se letos radši vyhnout

reklama
Doporučené recepty
    reklama