reklama

Dobrý kuchař se nesmí bát, říká šéf pařížského Buddha Baru Ashvin Pothimah

Až do 20. dubna mají hosté pražské restaurace Buddha Bar možnost ochutnat menu, které připravil šéfkuchař pařížské pobočky tohoto vyhlášeného podniku Ashvin Pothimah.

Foto: archiv Buddha Bar

Ashvin Pothimah (32) patří ve svém oboru ke špičce. Narodil se na ostrově Mauricius, kde získal i své první kuchařské zkušenosti. Svůj původ nezapře. Nejraději vaří jídla z čerstvých ryb, spousty zeleniny a exotického koření, což dokazuje i svým menu, které přijel v těchto dnech vařit do pražské restaurace Buddha Bar.

Vařil v luxusních restauracích ve Spojených arabských emirátech, na Zanzibaru i na lodích Queen Elizabeth, Queen Mary II nebo Queen Victoria. V současné době je šéfkuchařem pařížského Buddha Baru. Co o sobě Ashvin Potimah prozradil?

Co vás na vaření tak okouzlilo, že jste se rozhodl zasvětit mu život?

Vášeň pro jídlo a vaření mám od útlého dětství. Pamatuji si, že jsem byl vždycky v kuchyni, když maminka a babička vařily, a zvědavě jsem se díval.

A co jste měl jako dítě od maminky nejraději?

Rybí rougaille. To je typické jídlo z Mauricia, které se skládá z čerstvých ryb, rajčat, koriandru, tymiánu, thajské cibule a kari listů, jež mají pepřovou příchuť.

Kde začala vaše cesta do profesionální gastronomie?

Když mi bylo sedmnáct, našel jsem si na částečný úvazek práci pomocníka v kuchyni v jednom hotelu u nás. Tam jsem si rychle uvědomil, že je vaření mojí vášní, a rozhodl jsem se, že se mu budu věnovat profesionálně.

Mauricius jste záhy opustil a během své kariéry jste vařil v mnoha světových restauracích. Lišila se nějak práce v různých kuchyních?

Každá z restaurací, ve kterých jsem pracoval, byla jiná. Lišila se technika, menu, management, preference, pokud šlo o chutě… Každá z nich pro mě byla dobrou zkušeností, protože jsem se musel naučit nové věci a neustále zvyšovat své dovednosti a znalosti.

Během vaší kariéry jste získal mnoho různých ocenění. Mimo jiné v kategorii Původní pokrm na prestižní mezinárodní soutěži Daffaya Culinary Salon.  

Ano, toho si velmi cením. Kulinářský salon je mezinárodní soutěž, která se koná v Dauhá v Kataru. V této kategorii jde o jídlo, které musí být skutečně originálním dílem, musí překvapit jedinečnou, novou chutí. Porotu tvoří nejlepší kuchaři světa, takže laťka je opravdu velmi vysoko. 

A co považujete za svůj doposud největší úspěch?

Práci v Paříži, která je pro mě městem gastronomie.

Jaké jsou vlastně trendy současné světové gastronomie?

Perfektní prezentace pokrmů. A také autentická, opravdová chuť.

Znáte českou kuchyni? Co jste měl možnost ochutnat?

Trochu vaše jídla znám. Chutná mi třeba guláš a brambory.

Menu Ashvina Potimaha v Buddha Baru

Menu Ashvina Potimaha v Buddha Baru

Předkrm

  • Tuňákový tartar "Cannelloni style"  s mučenkovým vinegreatem
  • Smažené pikantní tofu

Hlavní chod

  • Grilované jehněčí kotletky se " Sage" teriyaki omáčkou
  • Grilované kuře s kumquatovým chutney a pomerančovo-mrkvovým pyré

Dezert

  • Creme brulee z limetkových listů

Co vlastně nejraději vaříte?

Jídla z různých druhů ryb. A pokud jde o jídlo, osobně nemám rád pečivo, ale rád jím sladkosti a čokoládu.

Jaké ingredience nesmí chybět v žádné kuchyni?

Sůl a pepř! (smích) Vážně, myslím, že všechny suroviny, s nimiž pracujete a které servírujete na talíř, jsou důležité. Já osobně dávám přednost práci s čerstvým exotickým ovocem, kořením a zeleninou.

Jaké vlastnosti by měl člověk mít, pokud se chce stát dobrým kuchařem?

Vytrvalost, vášeň, přizpůsobivost a tvořivost. A nebát se nových věcí.

Dnes vaříte v Praze v Buddha Baru, na co se můžeme těšit?

Pro hosty jsem pro tento týden sestavil menu, ve kterém najdete například tuňákový tartar, smažené tofu, grilované kuřecí maso nebo jehněčí kotletky s omáčkou ze šalvěje terriaki. Nechybí ani dezert - crème brûlée z limetkových listů.

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama