reklama

První dáma bankovnictví i soudkyně: Anketa TOP ženy Česka 2018 má své vítězky

Mediální dům Economia, vydavatel Hospodářských novin, letos už počtrnácté vyhlásil anketu TOP ženy Česka, v níž oceňuje úspěšné a odvážné ženy ze světa byznysu a veřejné sféry. Výsledky byly vyhlášeny v pondělí večer v pražském Fóru Karlín.

Vítězky ankety TOP ženy Česka: zleva majitelka Zásilkovny Simona Kijonková, Daniela Pešková z České spořitelny a soudkyně Kateřina Šimáčková
Vítězky ankety TOP ženy Česka: zleva majitelka Zásilkovny Simona Kijonková, Daniela Pešková z České spořitelny a soudkyně Kateřina Šimáčková | Foto: Economia

Kategorii TOP manažerka vyhrála Daniela Pešková z České spořitelny, byznys ovládla majitelka Zásilkovny Simona Kijonková a první dámou veřejné sféry se stala soudkyně Kateřina Šimáčková.

Nejvýše postavená dáma v českém bankovnictví se do oboru před dvaceti lety dostala náhodou. Po skončení vysoké školy snila o tom, že vyrazí do zahraničí, podobně jako její kamarádky. Dala však slib rodičům, že to se stabilním zaměstnáním alespoň zkusí. Dnes je členkou představenstva České spořitelny a v anketě Hospodářských novin TOP ženy Česka získala první místo v kategorii TOP manažerka.

TOP ženy Česka: Daniela Pešková, členka představenstva České spořitelny je vítězkou ankety v kategorii Byznys - manažerka | Video: Aktuálně.cz

Druhou příčku obsadila šéfka Mountfieldu Jana Moravová a na třetím místě skončila ředitelka agenturního zaměstnavatele ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová. Mediální dům Economia, který vydává Hospodářské noviny, letos anketu sestavil počtrnácté. Cílem akce je ocenit úspěšné a odvážné dámy ze světa byznysu a veřejné sféry.

Dvacetičlenná porota složená z ředitelů firem, vysoce postavených manažerů či podnikatelů letos vybírala z více než pěti set nominovaných. Odborníci v anketě hodnotí mimo jiné to, jaký má žena vliv v daném oboru, její podnikatelský příběh či společenský přínos.

Úspěšné dámy jsou vybírané ve čtyřech kategoriích - TOP manažerka, TOP podnikatelka, TOP žena veřejné sféry a TOP start-up. U poslední zmíněné kategorie se porotci zaměřují především na inovativnost projektu, schopnost oslovit investory a na potenciál růstu. Kandidátky nominuje široká veřejnost, jednotliví porotci, konzultanti poroty, případně se mohou ženy přihlásit samy.

TOP ženy Česka: Simona Kijonková, spolumajitelka Zásilkovna.cz se stala vítězkou v kategorii Byznys - podnikatelka | Video: Aktuálně.cz

V kategorii TOP podnikatelka první příčku obsadila zakladatelka a majitelka společnosti Zásilkovna Simona Kijonková. Druhé místo patří majitelce českého výrobce klavírů Zuzaně Ceralové Petrofové, na třetím místě skončila ředitelka cestovní agentury Asiana Šárka Litvinová.

"S každoročními nominacemi se přesvědčuji, že ve vedení firem a institucí přibývá schopných a odhodlaných žen, i když na těch nejvyšších a rozhodujících pozicích jsou stále spíše výjimkou. Věřím ale v generaci mladých, chytrých a sebevědomých žen," uvedla po slavnostním vyhlášení vítězek Michaela Bakala, patronka projektu TOP ženy Česka a místopředsedkyně představenstva mediálního domu Economia.

TOP ženy Česka: Kateřina Šimáčková, soudkyně ústavního soudu se stala vítězkou v kategorii Veřejná sféra | Video: Aktuálně.cz

Od roku 2011 Hospodářské noviny také vyhlašují kategorii TOP veřejná sféra. Její první dámou se letos podle hodnocení poroty stala Ústavního soudu Kateřina Šimáčková. Druhou se stala zakladatelka hudebního festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová. Třetí příčku obsadila biochemička Eva Zažímalová.

V roce 2016 do ankety přibyla kategorie TOP Start-up. Letos v ní byly oceněny tři dámy, a to zakladatelka projektu Pragulic Tereza Jurečková, spoluzakladatelka projektu Frusack Hana Fořtová s Terezou Dvořákovou. Uspěla také spoluzakladatelka projektu Daytrip Markéta Bláhová.

V rámci akce Hospodářské noviny každoročně uvádí úspěšné dámy do Síně slávy. V ní figurují ženy, které se v minulosti staly vítězkami či se dlouhodobě pohybovaly na předních příčkách ankety TOP ženy byznysu a TOP ženy veřejné sféry. Po uvedení do Síně slávy již v dalších ročnících ankety nesoutěží. Do Síně slávy letos vstoupily ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků, zakladatelka a ředitelka společnosti Renomia Jiřina Nepalová, šéfka české pobočky Google Taťána le Moigne a zakladatelka firmy Siko Koupelny Jaroslava Valová.

První ročník ankety TOP ženy Česka proběhl v roce 2005, kdy vyhrála tehdejší generální ředitelka mobilního operátora Oskar (dnes Vodafone) Karla Stephens. V dalších letech se uspěly mimo jiné vedoucí partnerka EY Magdalena Souček, ředitelka vydavatelství Czech News Center Libuše Šmuclerová či finanční šéfka skupiny PPF Kateřina Jirásková.

TOP ženy Česka pro rok 2018 budou představeny také v exkluzivním magazínu Hospodářských novin, který vychází 22. 1. 2019. K dostání bude v e-shopu.

Mediální dům Economia, který vydává Hospodářské noviny, uspořádal po čtrnácté anketu TOP ženy Česka. | Video: Blahoslav Baťa

Prokop: Lidí, kteří nechtějí žádná opatření, je málo. Roušky jich odmítá pár procent | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama