reklama

Pracujete z domova? Máme pro vás tipy, jak být více produktivní

Pracovat z domu může být splněný sen nebo holé neštěstí, pokud nevíte, jak na to. Přečtěte si, jak být i z domu produktivní a všechnu práci zvládnout.

Foto: iStock

Práce z domu přináší mnoho výhod. Můžete být v pyžamu celý den, ušetříte čas, který byste strávili dojížděním, a čas si organizujete podle sebe. Zní to jako sen. Někdy to ale stojí pořádné úsilí. Přece jenom, svou práci zvládnout musíte, a tak je potřeba velká dávka disciplíny a organizace.

Přečtěte si tipy, které vám práci z domu usnadní.

1) Mějte místo určené pouze na práci

Pracovat z postele může znít sice lákavě, ale jakmile si sednete k pracovnímu stolu nebo jinému zvolenému místu určenému pouze na práci, vaše produktivita vzroste. Nezapomeňte taky na pohodlnou židli, to je základ. 

2) Oblečte se

Ne, nemusíte se navlékat do kostýmu a jehel, ale pyžamo možná taky není nejlepší volba. Vědecké studie dokazují, že když zvolíte formálnější oblečení, zvýšíte si tím sebevědomí a můžete podpořit i abstraktní myšlení. Hlavní ale je, abyste byli v pohodlí, takže pokud to jsou legíny, nebo tepláky a vytahané triko, budiž. 

3) Určete si pracovní dobu

Jen proto, že pracujete z domova, neznamená, že byste měli spát až do oběda. Samozřejmě můžete, ale ochudíte se o velkou část dne, kdy máme většinou energii a jsme produktivní. Zvolte si systém a pracovní dobu, která pro vás bude fungovat tak, abyste stihli dostatek spánku, práci, koníčky i rodinu. 

4) Starost o domácnost nechejte na jindy

Začíná to nevinným praním prádla a končí vysátím celého bytu a organizací knihovničky. Všechny věci, které nesouvisí s prací, si nechte až po práci, nebo na víkendy. Dělat od všeho trochu ruší vaši koncentraci.

5) Jezte chytře

Mít "kancelář" hned vedle ledničky je dost nebezpečné. Není nic na tom odběhnout si od práce a dát si něco k snědku, ale pokud byste si tu celou čokoládu nedali v kanceláři, vyhněte se jí i doma. Mějte po ruce vždy dostatek ovoce a ořechů na rychlé dodání energie. 

6) Stanovte si cíle

Pokud nad sebou nemáte žádného nadřízeného, zvolte si pro sebe krátkodobé i dlouhodobé cíle, které pro vás budou ukazateli v tom, jak se vám vede. Nejenže budete produktivnější, ale zároveň zajistíte, že se vaše kariéra hýbe správným směrem. Každý den můžete začít rychlým to-do listem, na který si napíšete, co musíte ten den zvládnout. Jednou za měsíc si na sebe vyhraďte čas, abyste se mohli ohlédnout a zhodnotit, jak si vedete, co se dlouhodobých cílů týče.

7) Mějte přestávky

Každých pár hodin si dejte od počítače pauzu a běžte se projít ven na vzduch. Zajděte si pro kávu, dopřejte si půl hodinku v parku, nebo si zajděte s kamarádkou na oběd. Být pánem vlastního času znamená, že si sami určíte, kdy chcete pracovat a kdy ne. 

8) Nemíchejte práci s volným časem

Jednou z neskutečných výhod práce z domova je ta obrovská flexibilita, ale zkuste mít práci a volný čas oddělený. Jakmile skončí vámi stanovená pracovní doba, zavřete počítač, ukliďte stůl a udělejte za pracovním dnem tlustou čáru. 

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama