reklama

Toužíte po práci snů? Brání vám jen vaše zlé návyky a stereotypy

Úspěch je abstraktní pojem a každý ho vnímá jinak. Na jednom se ale shodneme všichni: musí nás těšit.

Foto: Shutterstock

To, čeho jsme dosáhli, vnímáme zevnitř my sami, ale také dostáváme zpětnou vazbu od svého okolí. Může se stát, že máte skvělý životopis, dobrý plat a někdo vás stále poplácává po zádech, přesto ale necítíte spokojenost.

Pak můžete mít pocit, že vlastně prohráváte, a důvod je ten, že třeba nemáte dost času věnovat se sami sobě, svým koníčkům nebo se vrátit k aktivitě, kterou jste dělali během dospívání. Pak jednou znovu třeba usednete na koňský hřbet nebo obujete baletní piškoty a vnímáte, jak vás to baví. Jako byste všechny ostatní cíle měli kvůli tomu, aby byli spokojení druzí, přitom vy potřebujete ke štěstí něco úplně jiného než šplhat po korporátním žebříku.

Vyžadujete, aby vás ostatní oceňovali

Pocit zneuznání je velmi palčivý. Čekat, že kvůli tomu, že dřete od nevidím do nevidím, vás ostatní budou oceňovat a šéf zaplatí tak, jak si zasloužíte, je omyl. Nemusíte pracovat do úmoru, abyste měli dobrý plat, ale potřebujete znát své schopnosti, cenu a umět vyjednávat. Pracujte s konkrétními příklady. Třeba: "Za posledního půl roku se mi podařilo zvýšit obrat ve firmě o pět procent." Když znáte svou hodnotu, je pak jasné, že ji chcete monetizovat.

Odpovědnost je na obtíž

Bojíte se, jestli na povýšení stačíte. Rozjímáte, zda odpovědnost, kterou s sebou nové místo obnáší, můžete přijmout. Jiný nepřemýšlí a rovnou koná. Strachu z odpovědnosti jsme se naučili v dětství, když nás okolí málo podporovalo. Ale podívat se na to můžeme také z jiné strany: mít zodpovědnost znamená schopnost ovlivnit výsledek, něco si vyzkoušet a konec konců řídit svůj život.

Úspěšné ženy nemají štěstí v lásce a nejsou dobré matky

Setkáváte se ještě s tímto stereotypem? Nedávno jsem dělala rozhovor s jednou slavnou českou herečkou, která mi tvrdila, že miluje opečovávat svého manžela a děti, protože jen tak prý můžete mít spokojenou rodinu. Role si dovolila, až když dcera nastoupila na střední školu. Podle byznys koučů je ale mýtus tvrdé kariéristky nesmysl. Proč byste nemohla zvládnout být empatický, vnímavý člověk v řídící pozici a matka, která si dokáže zorganizovat čas, je sama se sebou spokojená a je skvělým vzorem pro své děti? 

Jak být v životě šťastný? Podívejte se na rozhovor DVTV:

Pokud hon za úspěchem berete jako hru, prohru nevnímáte jako konec svého života. Přestanete se nervovat a pociťovat tlak, říká Michael Neill. | Video: DVTV
Prokop: Lidí, kteří nechtějí žádná opatření, je málo. Roušky jich odmítá pár procent | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama