Podnikejte v týmu!
V řadách těch, kdo kdy uvažovali o přehodnocení své kariéry, resp. o tom, že ji vezmou opravdu do svých rukou prostřednictvím podnikání, jsou desítky, ne-li stovky těch, kdo říkají „ano, ale…“ a myslí tím, že by preferovali podnikat ve dvou nebo více lidech.
V řadách těch, kdo kdy uvažovali o přehodnocení své kariéry, resp. o tom, že ji vezmou opravdu do svých rukou prostřednictvím podnikání, jsou desítky, ne-li stovky těch, kdo říkají „ano, ale…“ a myslí tím, že by preferovali podnikat ve dvou nebo více lidech.
Mezi zkušenými podnikateli najdete víceméně půl na půl zastoupené ty, kteří budou takové volbě souhlasně pokyvovat, ale i ty, kteří Vás od podobného rozhodnutí budou odrazovat všemi prostředky a příběhy, kdy podnikání v tandemu ztroskotalo. Jako v mnoha jiných oblastech i zde záleží na zkušenostech. Převažují-li ty kladné, podnikání v týmu oceňují zúčastnění proto, že si navzájem mohou krýt záda, zastoupit se a hlavně konzultovat nové nápady před jejich spuštěním (a případným neúspěchem, který byste si sami třeba nemuseli uvědomit – viz pověstná profesní slepota).
Jak ověřit schopnost společně naplňovat vizi?
Negativním důsledkům a rozloučení (a někdy i ukončení přátelského vztahu) se ale dá předcházet. Recept nabízí Jana Merunková a Gabriela Křivánková, které společně založily Yourchance, o.p.s.: „Na začátku byl koncept společné firmy. Přesto jsme půl roku fungovaly jako dvě spolupracující fyzické osoby, abychom si opravdu potvrdily, že naše spolupráce bude fungovat a že jsme schopny společně naplňovat naši vizi. Po půl roce jsme se rozhodly založit obecně prospěšnou společnost, pod jejíž hlavičkou realizujeme i naše podnikatelské aktivity a projekty.“
V osobě Jany Merunkové do týmu vstoupila zkušená podnikatelka s šestnáctiletou praxí. Dost možná i proto věděla, jak k týmovému podnikání přistoupit: „Ještě před založením společnosti jsme věnovaly hodně času rozpoznání a vyladění hodnot a principů, na nichž chceme, aby firma fungovala. Strávily jsme několik desítek hodin rozhovory o tom, co chceme a nechceme, na čem stavíme jako lidé, jaké jsme osobnosti a kde předpokládáme výhody a překážky. Vyjasnily jsme si, jaké budou role a kompetence nás dvou a těch, které jsme plánovaly angažovat. A mohu říct jen jedno - vyplatilo se. Zároveň je to důkaz, že to, co lidem říkáme, skutečně děláme.“
Gabriela Křivánková ji doplňuje tipy na to, jak konkrétně a koncepčně postupovat – s rozvahou a skutečně promyšleně: „Začaly jsme uvažovat nad společným konceptem podnikání a nad tím, jak naše firma bude fungovat, co bude mít kdo na starosti apod. Pamatuji si, jak jsme seděly u nás v obývacím pokoji na zemi, měly kolem sebe rozloženou spoustu papíru, barevných tužek, a dávaly dohromady podnikání, bavily se o tom, čeho chceme dosáhnout, jaké jsou naše hodnoty, v čem se potkáváme a kde mohou být různá rozcestí a úskalí. V tu chvíli jsme vlastně dospěly i ke klíčové myšlence, která nás spojuje a kterou jsem si uvědomila až mnohem později. Na začátku podnikání každé z nás bylo setkání s klíčovými lidmi, kteří nám dali příležitost a věřili v nás, takže proto i Yourchance, Vaše šance. Chceme dávat lidem příležitost, aby šli ve svém životě za tím, co opravdu chtějí. Je pak na každém, co se svou příležitostí udělá.“
Cíl pro budoucnost
Obě podnikatelky navíc dělají další společné kroky. Rozhodly se podpořit rozvoj rodinného podnikání v ČR a staly se zakládajícími členkami Asociace rodinných firem. Ta umožňuje majitelům a ředitelům rodinných firem sdílet zkušenosti, rozvíjet obchod mezi rodinnými firmami apod. „V budoucnu je naším cílem dál ovlivňovat a podporovat podnikatelské aktivity v ČR, a to jak rodinných firem, tak i ostatních subjektů,“ dodává Gabriela Křivánková, která asociaci aktuálně předsedá.
Další výhodou podnikání ve vícero lidech je příležitost neustále se rozvíjet, a to i neformálně, v diskuzích s partnerem v podnikání a externími kolegy. Přínos tohoto postupu oceňují i obě citované ženy: „Využíváme koncept systemického přístupu, díky němuž mají jednotlivci, ale i skupiny či firmy příležitost hledat své vlastní cesty. Říkáme, že to, co učíme, také děláme. Zjistily jsme, že ne vždy tomu tak v ostatních společnostech je. Nespoléháme jen na stávající znalosti a zkušenosti. Snažíme se je neustále zvyšovat a rozvíjet, ať už samostudiem či praxí. Nejen my dvě, ale i s ostatními kolegy jsme schopni přinášet nové podněty pro podnikatele a rozhodně jsme otevřeni diskuzi.“
Rozhlédněte se kolem sebe, zda nemáte v okolí člověka, který se v podnikání již nějakou dobu pohybuje, chtěl by jít do něčeho dalšího a třeba zrovna v oboru, který je Vám blízký! Zkusíte to v týmu?
zdroj: www.zivotnapadum.cz