Plyn za poslední rok zdražil celkem o osmnáct procent
Zdražení plynu se přehouplo přes osmnáct procent, lidé rychle mění dodavatele
Ceny plynu se za posledních dvanáct měsíců zvýšily téměř o pětinu. Další navýšení navíc spotřebitele čeká již od ledna tohoto roku. Analýza magazínu Ceny energie prokázala, že zemní plyn zdražil od začátku roku 2011 v České republice již o osmnáct procent.
Nejnovější ceníky ukazují, že většina dodavatelů reaguje na situaci na trhu, kde ceny plynu stále rostou.
„Zvýšení ceny plynu bylo nutné díky zvýšení ceny komodity a slabému kurzu koruny," říká Alexander Špak, jednatel společnosti Optimum Energy.
Někteří dodavatelé jako Elimon, United Energy Trading nebo Plynule.cz ovšem od ledna ceny nemění a ponechávají v platnosti ceny z podzimu. Například společnost Lama energy pak plyn o jedno procento zlevňuje.
„Otevřeli jsme nový vrt na zemní plyn u Břeclavi a jako jediný dodavatel plynu v České republice máme část komodity z vlastního zdroje. Díky tomu si můžeme dovolit jít s cenou dolů," vysvětlil tiskový mluvčí Lama energy Andrej Čírtek.
Se zvyšující se cenou plynu dochází v domácnostech často k rychlé změně dodavatele. Mnoiho alternativních a menších dodavatelů tak zažívá boom v příchodu nových zákazníků. Hlavním důvodem je neustálé zdražování dominantního dodavatele společnosti RWE.
„Přechodem k levnějšímu dodavateli lze v závislosti na výši roční spotřeby plynu ušetřit řádově stovky až tisíce korun. Nabídky dodavatelů se totiž nyní mohou lišit i o dvacet procent," vysvětluje šéfredaktor magazínu Ceny energie Jan Morkes.
Domácnost v bytě, kde se plynu využívá na vaření, ohřev vody či topení, může změnou dodavatele ušetřit téměř tři tisíce korun. Změnu dodavatele by však neměla určovat jen cena, záleží také na doplňkových a nadstandardních službách či osobním přístupu k zákazníku.
„Vývoj cen plynu v budoucnu bude do značné míry záviset na vývoji makroekonomických ukazatelů a s tím související spotřeby energií a na vývoji kurzu české koruny," zakončuje Vladimír Vácha ze společnosti E.On.