reklama

Paralympionička Anna Pešková téměř nevidí. Přesto sjíždí svah stovkou

Lyžařka Anna Pešková reprezentuje Českou republiku ve sjezdovém lyžování na právě probíhající paralympiádě v Pchjongčchangu. Přestože téměř nevidí, kopce sjíždí stokilometrovou rychlostí.

Foto: Toyota / Jakub Cabálek

Anna Pešková vyrůstala na Šumavě a rekreačně lyžovala odmalička. Věnovala se i dalším sportům, jako je atletika nebo plavání, a v páté třídě začala závodit. Dnes reprezentuje Českou republiku na paralympiádě ve sjezdovém lyžování. Přestože téměř nevidí.

Z Paralympijských her v Turíně 2006 si přivezla stříbrnou medaili. Tehdy jí traséra dělal její táta, sám bývalý profesionální lyžař. S novou trasérkou Michaelou Hubačovou si pak přivezly ještě bronz z Paralympiády ve Vancouveru v roce 2010, a o rok později se dokonce společně staly mistryněmi světa. Pak si Anička odskočila na mateřskou, a letos se zase vrací k závodění. 

"Mám zúžené zorné pole, takzvané trubicové vidění. Když se zdravý člověk kouká před sebe, vidí přibližně úhel 180 stupňů. Já vidím jen 4 stupně. Když tedy například čtu knihu, jedu po řádku a vždy vidím jen jedno slovo," popisuje Anna Pešková svůj handicap, který jí ale nikdy nebránil v tom, aby žila aktivní život. S manželem leze po skalách, sjíždí divokou řeku, jezdí na windsurfu.

"Při lyžování se dívám svojí trasérce na nohy a dorozumíváme se vysílačkou, kterou máme zabudovanou v helmách. Vidím přezkáče a patky lyží, vidím, kam ty lyže směřují. Ale nevidím nic okolo, nevidím brány, žádné zlomy nebo nerovnosti na sjezdovce," vysvětluje Anna, jak se s trubicovým viděním dá vrcholově lyžovat.

Na to, že nevidí úplně dobře, se přitom přišlo až zhruba v osmi letech jejího věku. "Rodiče netušili, jak moc špatně vidím, což je podle mě velké plus, protože se mnou zacházeli jako s normálním dítětem, a mohla jsem se tak věnovat stejným koníčkům jako moji vrstevníci," vzpomíná sportovkyně. 

Podle svých slov si handicap uvědomuje jen málokdy. "Štvalo mě, že si nemohu udělat řidičák, a když jsem přišla na vysokou do Prahy, pohyb po velkém městě byl náročnější. Většinou když někam potřebuji dojít nebo dojet, musí být někdo se mnou."

Anna je českou tváří kampaně "Start your impossible" automobilky Toyota, která je celosvětovým partnerem Olympijských a Paralympijských her. Cílem je podporovat inkluzivní společnost, v níž mají šanci i lidé s postižením. Toyota je také novým partnerem Českého paralympijského výboru.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama