reklama
 

Ovládněte svůj čas

Tajemství toho, jak vše zvládnout a přitom se zbytečně nestresovat, z velké míry závisí hlavně na dobré organizaci času, time managementu.

Foto: Profimedia.cz

Mít jen o hodinu navíc, tak to krásně stihnu - tato věta občas napadne snad každého z nás. Zatímco někteří lidé působí, jakoby jejich den měl alespoň šestadvacet hodin, jiní jakoby „hasili" jeden požár za druhým a neustále dobíhali vlak minutu před odjezdem.

Tajemství toho, jak vše zvládnout a přitom se zbytečně nestresovat, přitom z velké míry závisí hlavně na dobré organizaci času, time managementu.

Kdy se Bůh nejvíc směje?

Když plánujeme…, říká jedno rčení. Nelze si na něj nevzpomenout ve chvíli, kdy se objeví cosi neočekávaného, co nám převrátí rozvrh vzhůru nohama a donutí nás vše řešit zcela jinak, než jsme zamýšleli. Takový přístup by se ale neměl stát pravidlem. Chceme-li ovládnout svůj čas, je nutné postupovat podle určitých priorit. Překvapivě by však nemělo jít o oblíbený „to do list", přesně vymezený jízdní řád jednotlivých aktivit.

Odborníci zaměřující se na time management tvrdí, že právě on je jednou z chyb, kterých se často v organizaci pracovního dne dopouštíme. Mnohem lepší je vymezit si jen několik zásadních priorit a ostatní aktivity řešit ad hoc. Priority byste měla zvažovat nejen podle jejich důležitosti, ale i podle času, do kdy musejí být hotové. Dobré je pracovat nejprve na jedné a až po jejím dokončení se pouštět do druhé. Nastavte také manažerský systém ve své firmě co nejefektivněji. Promyslete zpočátku, jaký má dopad na vaši práci a práci vašich zaměstnanců, případně kde by se daly udělat změny, abyste neztráceli čas ani energii.

Zkoordinujte e-maily

Schopnost zvládnout několik věcí naráz, multitasking, byla po dlouhou dobu oceňována jako jedna z předností žen v dnešním uspěchaném světě. Poslední výzkumy jej ale ukazují v trochu jiném světle. Pokud při práci přeskakujeme z jednoho dokumentu do druhého, vedle podepisování dokumentů telefonujeme a mezitím si kontrolujeme e-maily, nemůžeme se pořádně soustředit. Každé přepnutí z činnosti do činnosti s sebou nese ztrátu koncentrace, a tím pádem i času.

Navíc výsledky při multitaskingu nejsou tak přesvědčivé, jako když se věnujeme soustředěně jen jedné činnosti. Proto se například doporučuje nekontrolovat e-mail každých deset minut, ale například jen jednou za 2 hodiny (někteří odborníci jsou ještě radikálnější a radí kontrolovat si e-mail jen dvakrát denně, to je ale v řadě profesí a firem nemožné). Tak se můžete snáz držet svých priorit a nenecháte se strhnout nečekaným požadavkem, který ale vlastně není až tak zásadní. Můžete si být jistá, že pokud by se dělo něco opravdu urgentního, odesílatel zprávy určitě zavolá.

O delegování práce, plánování času, prokrastinaci, ale i tzv. "hodině ticha" se dočtete ZDE!

Zdroj: www.zivotnapadum.cz

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama