reklama

Opustila svět finančnictví a pustila se do prodeje ryb z Islandu

Odhodlání a náhlá ztráta strachu. To jsou vlastnosti, díky kterým Šárka Vaňková opustila post finanční ředitelky ve velké společnosti a rozjela se hledat štěstí na Island.

Foto: Archiv

Několik let se Šárka Vaňková odhodlávala pustit do podnikání. Správná chvíle přišla až po 15 letech, během nichž pracovala jako auditorka a finanční ředitelka na vysokých postech. Prostě přišla správná chvíle a najednou přestala mít strach, jak sama říká. Odjela na Island a začalo její velké dobrodružství v prodeji ryb.

Posledním zaměstnavatelem Šárky Vaňkové byl velký státní podnik, kde zastávala funkci finanční ředitelky a zástupkyně generálního ředitele. Hledali lidi z privátního sektoru a pro Šárku představovala tato příležitost další možnost postoupit ve své kariéře výš. 

Do týmu zapadla, poznala skvělé lidi, a těšila se, jak ve státní správě pomůže posunout věci dál. Její představy se ale výrazně lišily od reality. "Jsem člověk, který chce dělat něco, co má smysl. Tady ale nebyl politický zájem, aby podnik prosperoval. Tato zkušenost pro mě byla velkým vystřízlivěním a poslední kapkou," říká Šárka.

Po téměř 15 letech si uvědomila, že už nechce bojovat s větrnými mlýny a rozhodla se převrátit svůj život vzhůru nohama. "Konečně jsem si říkala, že nemám co ztratit a dostala jsem chuť vrhnout se do podnikání," vysvětluje. Už dříve ji spousta lidí přemlouvala, aby podnikat začala, ale vždy převažoval strach. Najednou se zcela ztratil a ona věděla, že teď je ta správná chvíle. Vyvstala ale otázka: "V čem podnikat?"

Hodila si do hlavy pozitivno

Na začátek si naordinovala dvouměsíční volno a přesvědčila samu sebe, že nápad prostě přijde. Do zaměstnání už se vrátit nechtěla. "Do hlavy jsem si hodila pozitivno a věřila, že co se má stát se stane, a taky že nápad postupně sám přišel," říká Šárka.

Jejím sousedem byl Islanďan, který jí zprostředkoval kontakt na svého známého a při společných hovorech s ním přišla řeč i na to, že v Česku chybí kvalitní čerstvé ryby. Najednou se Šárka chtěla dozvědět o islandských rybách víc. Během pár dnů si koupila letenku do Reykjavíku a ani se nenadála, už seděla sama v letadle směr Island. "Neměla jsem co ztratit, maximálně si udělám výlet na Island. Cílem bylo zjistit podmínky a situaci na tamním trhu s rybami," popisuje.

O turistický výlet rozhodně nešlo. Během týdne navštívila továrnu, fabriky na zpracování ryb a většinu místních prodejen a chutnala ryby opravdu každý den, až se jich začínala přejídat. "Najednou jsem byla očarovaná a zjistila, že jsem doposud v podstatě nejedla rybu. A to jsem procestovala hodně světa a ochutnávala. Miluji dobré jídlo. Žila jsem v Londýně, studovala ve Španělsku, Mexiku a pracovala v Rusku a Gruzii, ale toto bylo úplně něco jiného. Ochutnala jsem a byla ztracená," říká s nadšením.

První prodejna

Nelenila a začala zjišťovat a učit se vše okolo ryb. Jestli jsou z teplých nebo studených moří, čím jsou krmené, jakým způsobem se rybaří nebo jak se zpracovávají a filetují. "Okolo Reykjavíku je asi dvacet prodejen ryb a téměř všechny jsem je projela. Někdy jsou spojené také s kantýnou, kde si můžete dát rybu k obědu. Ryby tam jí ve velkém," uvádí Šárka.

Podobnou atmosféru a zálibu v rybách chtěla přenést také k nám. "Mám ráda hezké věci. Už od začátku jsem chtěla vytvořit řetězec v určitém stylu. Zároveň jsem chtěla lidi naučit jíst dobré ryby. Vždy pečlivě vše vysvětlujeme, jak o původu ryb, tak o jejich přípravě," popisuje. Ryby si pečlivě vybírá, a to i způsob rybolovu. "Mé ryby jsou chytány pomocí dlouhých vlasců s háčky, aby se neponičily," dodává.

Ve své první prodejně, kterou otevřela v pražském obchodním centru Fénix, prodává nejen čerstvé rybí filety bez kůže a kostí, aby se hned kvůli bakteriím nekazily, ale také již hotové recepty (ryby naložené v marinádě, které jen v dodané krabičce dáte doma do trouby, pozn. red.). Příprava první prodejny se však neobešla bez stresů a slz.

Šárka Vaňková

Šárka Vaňková

Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze. Absolvovala zahraniční stáže a studium ve Španělsku a Mexiku. Od roku 2001 působila na nejrůznějších finančních postech napříč obory. Můžeme zmínit PwC ČR, KPMG Londýn, PSJ, kde byla finanční ředitelkou pro Rusko, Bělorusko a Gruzii. Posledním zaměstnavatelem byla Státní tiskárna cenin. Svoji první prodejnu ryb Fishee's otevřela v březnu letošního roku. Miluje dobré jídlo, jízdu na kole, golf nebo cestování. Je svobodná.

Těžké začátky v podnikání

V prvním kroku bylo nejdůležitější vymyslet, jak dopravit čerstvé ryby z Islandu co nejrychleji na prodejnu v Praze a za stále dostupnou cenu. "Zní to jednoduše - vylovit rybu, zpracovat a druhý den ráno ji máte v Česku. Jednoduché to ale není. Z Islandu není přímý let. Nejednou jsem zažila infarktové situace," vzpomíná Šárka.

Jednou jí například zrušili navazující let do Prahy. "Měla jsem dodávku ryb pro akci v jedné z předních pražských restaurací a byla jsem zoufalá. V těchto chvílích se ale musíte oklepat a nepodlehnout jim. Musíte zabrat a vyřešit to," říká. Sedla tedy k internetu a telefonu a začala obvolávat všechny další letecké společnosti a někoho, kdo by její zboží předal do jiného letadla. Během dvou hodin bylo vyřízeno. 

Stresová situace ale nekončila. Ryby nově směřovaly do Mnichova, kde jsou opět rozdílné celní a legislativní podmínky. Během hodiny musela vyřešit za pomoci externí společnosti všechny administrativní náležitosti. Předešlou noc spala asi tři hodiny. Přesto sedla do auta, požádala tátu z Moravy, aby přijel a hlídal ji během cesty, aby neusnula a vydali se do Mnichova pro ryby. Po dlouhém jednání s celníky ryby získala a ráno doručila do restaurace.

"I o tom je podnikání. Když něco slíbíte, musíte to dodržet. Dnes zjišťuji, že uplatňuji vše, čím jsem si v životě prošla. Vhod mi přišla jazyková vybavenost, bez které bych se neobešla. V byznysu musíte být kreativní. Vždy se přizpůsobit situaci," říká o světě podnikání.

Do budoucna už má další velké plány, jak dostat čerstvé ryby do českých domácností. Těšit se můžeme na více prodejen propojených s kantýnami.

Na otázku, jestli ještě neměla s podnikáním počkat, říká rozhodně: "Nevědomost je základní předpoklad toho, že do podnikání půjdete. Nikdy se zcela nepřipravíte. Vždy to bude jinak, než si naplánujete. Kdybych tušila jen 10 procent toho, co mě čeká, asi bych do toho nešla. Rozhodně ale ničeho nelituji," uzavírá.

reklama
Doporučené recepty
    reklama