reklama

Novoroční předsevzetí: Začnu konečně šetřit. Jenže jak?

Učinili jste velké rozhodnutí, že přestanete zbytečně utrácet, abyste něco našetřili? Pomůžeme vám s tím.

Foto: Shutterstock

Vánoce i Silvestr umí pečlivě vyždímat naši kapsu, a tak jsou předsevzetí o šetření ta nejčastější. Jestli jste se i vy rozhodli, že přestanete bezhlavě utrácet, a začnete šetřit, máme pro vás pár rad, které vám to snad usnadní.

Nejdřív ze všeho je potřeba spočítat si všechny příjmy a sepsat si výdaje - začněte pravidelnými a nutnými, a přiznejte si ty občasné a zbytečné. Dále si stanovte reálnou částku, o kterou se dovedete uskrovnit, a dejte si ji stranou teď hned, žádné odkládání na později.

Když už se donutíte dávat si peníze stranou, vyplatí se zamyslet se nad způsobem, který vám peníze nejen ochrání, ale ideálně ještě rozmnoží. Nejjednodušším způsobem je aktivovat si ke svému běžnému účtu ještě spořicí, kam si peníze během vteřiny snadno převedete a máte nad nimi maximální přehled. Všechny moderní banky už tuhle možnost automaticky nabízejí.

Spoření a nemovitosti

Ovšem pokud chcete, aby vaše našetřené peníze maximálně vydělávaly, nemusí být spořicí účty nebo stavební a penzijní spoření tou nejlepší volbou. Jejich úrokové sazby se totiž neustále snižují. Akcie nebo dluhopisy můžou krátkodobě přinést zisk, ale je třeba sledovat vývoj trhu a asi by se do této oblasti neměl pouštět někdo, kdo finanční trhy dlouhodobě nesleduje.

K častým způsobům, jak se dostat k penězům navíc, patří také nákup bytu. Ceny bytů stále mírně rostou, zejména v Praze a jiných velkých městech. A chytrá investice do nemovitosti se může jen vyplatit. Dokonce vám nájemné v pohodě pokryje i hypotéku. Potřebujete ale větší obnos do začátku.

Investice do zlata

Tradiční a bezpečnou investicí jsou například drahé kovy. Představují dnes už celkem běžný způsob spoření. Zlato si svoji hodnotu dlouhodobě uchovává. Spořit do zlata lze jednorázově, ale i postupně třeba po pětistovce měsíčně. Jakmile naspoříte na první slitek, fyzicky jej dostáváte. 

"Mít fyzicky zlato je obrovský rozdíl od jiných druhů spoření, kdy máte v ruce jen nějaký papír. Platí jednoduchá rada, že když se člověk rozhodne koupit zlato, měl by mít možnost si ho potěžkat," říká Pavel Ryba ze společnosti Golden Gate.

Hlavní výhodou spoření do zlata není možnost rychlého zbohatnutí, ale především dlouhodobá ochrana majetku před znehodnocením. Fyzické zlato představuje jistotu, která finančním produktům může chybět. Účelem spoření do zlata je udržení hodnoty úspor, protože kupní síla peněz stále klesá. Vyplatí se spořit déle než pět let. 

Jak začít?

Při spoření do drahých kovů záleží na výši splátek a na velikosti slitku, do kterého si spoříte. Kdo se rozhodne koupit si zlato nebo na ně spořit po měsíčních splátkách, měl by využít pouze prověřené společnosti, u kterých je možné kov kdykoli prodat zpět. 

Při spoření si určíte cílovou částku a nastavíte si trvalý příkaz. Mimořádné splátky jsou samozřejmě možné. S každou platbou si nakupujete kov za aktuální cenu, a jakmile naspoříte celou cihličku, fyzicky si ji odnesete. Záleží na tom, kdy a za jakou cenu drahé kovy koupíte a prodáte. 

Rozhodně je třeba zvolit osvědčenou a prověřenou společnost. Ověření pravosti uncového slitku si může udělat každý sám, a to na základě jeho rozměru a váhy, který uvádí každá slévárna na svých webových stránkách. Další možností je zajít na Puncovní úřad.

reklama
Doporučené recepty
    reklama