reklama

Modeling směřuje do online prostoru, říká Saša Jány, šéf Schwarzkopf Elite Model Look

V těchto dnech probíhají po celé republice castingy prestižní modelingové soutěže Schwarzkopf Elite Model Look, která se každoročně koná ve více než třiceti zemích světa. Objevila takové hvězdy, jako jsou Cindy Crawford, Gisele Bündchen, z českých modelek pak například Hanu Jiříčkovou, Lindu Vojtovou nebo Denisu Dvořákovou. Nejen o soutěži jsme si povídali s jejím ředitelem Sašou Jánym.

Foto: Profimedia.cz

Stát se slavnou topmodelkou, cestovat po světě, fotit a předvádět pro prestižní módní značky touží mnoho dívek. Jen málokterá má však šanci opravdu uspět. Prvním krůčkem za snem může být účast v soutěži, která každoročně objevuje nové talenty po celém světě. Teď právě probíhá i v České republice.

Kdo se může stát modelkou a uspět? A co vůbec dívky v módním průmyslu čeká? Odpovědi na tyto otázky nám poskytl Saša Jány. Pokud jde o modeling, nenajdete u nás lepšího experta, než je právě on. Před bezmála třiceti lety stál u zrodu soutěže Schwarzkopf Elite Model Look, je zároveň spolumajitelem modelingových agentur v Čechách a na Slovensku.

Jaká musí být dívka, která se touží stát úspěšnou modelkou? Tedy kromě toho, že bude štíhlá, vysoká a hezká?

V současném modelingu jsou výška, míry a fotogeničnost samozřejmě podmínkou, ale hlavním kritériem je to, co vyzařuje. Energie a charisma. Nemusí být a priori extrovertní, ale důležitá je příjemná komunikace.

Spodní hranice pro přihlášení do soutěže Schwarzkopf Elite Model Look je 13 let, není to přece jen málo? V tomhle věku chodí dívky ještě na základku…

13 let je výjimka pro Českou republiku, a to jenom pro vyhledávání. Do soutěže se můžou slečny dostat až od 15 let. Mladé dívky pouze monitorujeme, snažíme se, aby cvičily, měly zdravý životní styl. Bohužel regionální české agentury snižují věk hledání modelek, tak se musíme přizpůsobit. Naštěstí evropská legislativa už na prestižních trzích, jako je Milán, Paříž, Londýn, vyžaduje k práci minimální věk 16 let.

Jedna věc je vyhrát soutěž, ale co se děje potom dál? Jakou mají dívky před sebou cestu?

Cesta je opravdu dlouhá. Trvá minimálně dva roky, než modelku připravíme, a to hlavně po psychické stránce. Naše agentura Elite i soutěž Schwarzkopf Elite Model Look dává stejnou šanci všem finalistům a novým tvářím. To je rozdíl mezi jinými typy soutěží a profesionální modelingovou soutěží. Mladí adepti většinou pracují nejdříve na domácím trhu, absolvují první focení, přehlídky a dlouhodobou přípravu ze strany agentury.

Je něco, co dívky absolutně netuší, když se hlásí do modelingové agentury nebo do podobné soutěže?

Dnes v období sociálních sítí jsou už velice dobře informované, mnohem lépe, než tomu bylo před deseti lety. Spíše mají naivní představu o tom, jak rychle lze přijít k úspěchu, a málo si uvědomují, že modeling je sice z počátku hobby při škole, ale následně je to náročná profese. Hlavně z pohledu cestování, konkurenčního prostředí atd.

Co je pro dívky nejtěžší ustát, respektive na čem v kariéře nejčastěji ztroskotávají?

Někdy je pro ně těžké ustát samotu spojenou s cestováním. Hlavně pak ale končí kvůli nedostatečně pevné vůli.

Zodpovědnost za dívky mají rodiče, jak se vám komunikuje na téhle úrovni? Není to někdy složité?

Dnešní generace rodičů je právě na komunikaci skvělá. My si velice, jako agentura, zakládáme právě na komunikaci s rodiči a na tom, aby naše modelky a modelové měli i skvělé studijní výsledky, což rodiče vítají. Samozřejmě je na nás, abychom rodičům před podpisem smlouvy objasnili, jak modelingový průmysl funguje.

V modelingové branži jste už dlouhá léta, co se za tu dobu změnilo?

Změnilo se toho hodně. Já jsem začínal před 25 lety, kdy zažíval modeling boom. Stále je to lukrativní prostředí, ale pro modelky je mnohem těžší se prosadit a udržet se na kontinuálně vysoké úrovni. Také honoráře jsou nižší, než tomu bylo před lety.

Může vás v této oblasti vůbec ještě něco překvapit?

Ano, určitě. Například GDPR, a to velmi negativně.

Kam myslíte, že modeling směřuje do budoucna?

Modeling směřuje do online prostoru. Dnes jsem rád, že instagramové supermodelky, jako Kendall Jenner nebo Cara Delevingne, nahradily ikony 90. let, Cindy Crawford či Lindu Evangelistu.

Které z vašich objevů vám nejvíce utkvěly v paměti?

Dnes je kariéra modelek velice dlouhá a stále aktivně pracují. Za mnohé můžu zmínit Lindu Vojtovou, Hanu Jiříčkovou či Denisu Dvořákovou.

Máte v modelingové branži skutečné přátele?

Ano, určitě mám. Není jich mnoho, ale jsou to velice pevná přátelství.

Co vám dělá největší radost?

Z pracovního hlediska určitě právě to, že se nám povedlo zrealizovat desítky dlouholetých úspěšných kariér a vybudovat vedoucí pozici soutěže Elite Model Look jak v Čechách, tak na Slovensku.

Na co se teď nejvíc těšíte?

Teď se nejvíc těším na výsledky naší castingové tour, která běží po celé České republice. Protože pro mě je stále objevení budoucí topmodelky tím motorem jít dál. Těší mě, když se holka nebo kluk díky modelingu rok dva po objevení prosadí v metropolích módy a pracují pro ty nejprestižnější módní domy. Získají díky tomu rozhled, zkušenosti, které by jinak nezískali, a skvělé základy k různým aktivitám, kterým se budou v budoucnu věnovat.

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama