reklama

Skoncujte s prokrastinací jednou provždy: Tři osvědčené způsoby, které zvládne každý

Úspěšní jsou ti, kteří zvítězí nad démony odkládání. Abychom u takového nesnadného úkolu obstáli, musíme se podívat do minulosti a pochopit pravou příčinu své prokrastinace.

Foto: iStock

Už dlouho tušíte, že musíte něco udělat. A to "něco" by vám mohlo výrazně usnadnit život. Minimálně se vám uleví a budete po vykonání úkolu na sebe pyšní. Ale pořád narážíte na vnitřní zátarasy. Co je jejich příčinou?

Právě tyhle bariéry blokují naši motivaci. Tedy energii a chuť, která nás donutí vstát a konat. Někdo musí k odborníkovi, aby našel opravdu hlubinné příčiny svého chronického odkládání plnění úkolů. Řadě z nás ale může pomoci už sebeanalýza.

1. Co se stalo v minulosti?

Pro řadu lidí je velmi náročné likvidovat pozůstalosti po svých blízkých. Na vině je nejen smutek a neochota smířit se s odchodem milované bytosti, ale pokud léta nedokážeme vyklidit chalupu po prarodičích, můžeme se zamyslet nad tím, co jsme na onom místě prožili. Někdy nás vzpomínky zavedou do dětství a třeba k nespravedlivému trestu, který se odehrál na oné chalupě.

2. Připravme se na akci

Občas prokrastinujeme, protože nejsme připraveni konat. K některým zásadním rozhodnutím totiž musíme vnitřně dozrát. Získat sílu i zdroje, vypracovat si plán. Pak nás velmi pravděpodobně čeká úspěch.

Představte si, že vaše kuchyň a koupelna potřebují opravit. Víte, že se vám do toho strašně nechce, ale zároveň byt začíná připomínat nevzhledný brloh. Co s tím? Poté, co překonáte odkládání, si připravte onen výše uvedený plán. Začněte s rekonstrukcí za měsíc, řekněte o jejím začátku členům rodiny a přátelům, abyste už nemohli couvnout. Zavolejte řemeslníky a proberte s nimi postup. Poté si upravte svůj vlastní harmonogram, práci a vnitřně se připravte na dočasný diskomfort. Na závěr se už nebudete moci oné rekonstrukce dočkat, protože budete vnitřně dokonale připraveni.

3. Jaký typ motivace vám vyhovuje?

Každému sedne jiný druh. Lidé, kteří jsou motivováni budoucností, se chtějí soustředit na všechny aktuální kroky tak, aby nejvíc ovlivnili výsledek. Pokud k nim patříte, představte si, jak vypadá to, čeho chcete dosáhnout v budoucnu. Poté vás těžko může něco od plánu odvést.

Další typ lidí, kteří mají silnou vůli, ale nedokážou se přimět udělat něco, do čeho se jim nechce, může fungovat metodou "dva kroky". Místo toho, aby udělali jen jeden úkol směrem k cíli, vyplní hned dva. Čím dál se totiž po své cestě dostanou, tím snadněji se jim pracuje.

Otevřete si diář a podívejte se, jaké úkoly pravidelně odkládáte na další týden. V případě, že jsou důležité, proč je nedokážete vyplnit? Přišel čas, abyste pochopili, co se s vámi děje, a prokrastinaci utnuli v zárodku.

Dětství v normalizaci? Smradlavé tácy a slzející soudružky, vzpomíná Čvančarová | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama