reklama

Pracovat z pláže není tak těžké: Kdo se může stát digitálním nomádem

Zní to jako pohádka. Pracovat z pláže někde na druhé straně planety a mít se jako v ráji. Není to tak úplně nemožné. Vaší kanceláří se klidně může stát pláž na Srí Lance. Potřebujete k tomu splnit pár podmínek. Vaše práce musí být postavena na práci s počítačem, dále je potřeba připojení k internetu a vy sami musíte mít sebedisciplínu a chuť riskovat.

Foto: iStock

Co vlastně znamená označení digitální nomád? Je to zjednodušeně člověk, který vydělává peníze on-line, zatímco se nachází jinde než jeho klient. Je to záviděníhodný život na pohled první, na ten druhý chápete, že dokonalost existuje jen na sociálních sítích.

Na to, jak se stát digitálním nomádem snadno a rychle, existuje také řada kurzů. V zásadě si ale většinu informací můžete zjistit sami. Na prvním místě je, čím se vlastně budete zabývat? Ideální profese pro situaci, kdy jste třeba měsíc na Bali, ale mezi surfováním a výšlapem na sopku řešíte práci, jsou: správa webů, digitální marketing, správa sociálních sítí, grafický design, ale i virtuální asistent, který na dálku třeba rezervuje letenky nebo dělá rešerše.

Kam vyrazit?

Ideální je pobývat v zemích, které jsou náklady na život levnější než Česká republika. Jinak se vám nebude žít příliš pohodlně. Takže vyměňte třeba New York za Thajsko, Srí Lanku, Vietnam či Bali.

Jaká jsou úskalí

Pro práci na dálku potřebujete zvládat časový posun a mít spolehlivé připojení. Porady zvládnete po Skypu či FaceTimu. Počítejte ale s tím, že nejste na dovolené, jen jste změnili prostředí, ve kterém pracujete. Takže se nemůžete vydat na celý den na výlet, dokud nemáte vše hotovo. Může vám také po delší době chybět rodina a přátelé, mít možnost se s nimi vidět a něco zažít.

Na zkoušku

Láká vás představa, že pracujete odkudkoliv na světě, ale máte strach hned odjet do exotických dálek? Vyzkoušejte třeba na dva týdny pracovat z Budapešti, která je podle nejrůznějších žebříčků nejlepším místem, kde fungovat coby digitální nomád. Je tu relativně levno, bezpečno, k dispozici máte spoustu kaváren, restaurací i barů a téměř všude kvalitní internetové připojení. Pro zajímavost, Praha se nachází až na 23. příčce.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama