reklama

Chcete změnit po čtyřicítce kariéru? Nikdy není pozdě, ale tohle byste měli vědět

Dospěli jste do bodu, kdy jste si uvědomili, že to, co děláte, už vás vlastně nenaplňuje? Že máte plné zuby kanceláře a toužíte pěstovat kytky? Dost možná se obáváte razantně změnit život a říkáte si, že je příliš pozdě. Přečtěte si, co si myslí experti.

Foto: iStock

Myšlenky na změnu své kariéry přicházejí většinou mezi 35. a 45. rokem. Člověk dospěje do určitého bodu, často dosáhl svého maxima a přemýšlí nad tím, co dál. Jenže ne vždycky jsme připraveni na skutečně razantní kroky. Jak poznat, že je skutečně čas na změnu? A co dělat, když se rozhodnete, že ano?

"Ohledně začátku nové kariéry po třicítce panuje ve společnosti určité stigma. Panuje názor, že ve třiceti už bychom přece měli vědět, co chceme dělat," řekla Ellen Mullarkey, která se zaměřuje na business development, v rozhovoru pro americký magazín HelloGiggles. "Realita je ale taková, že s novou kariérou začínají lidé jak ve třiceti, tak čtyřiceti a většinou to dopadá velmi dobře. Ne každý to má tak, že narazí na svou vysněnou kariéru ve 22 letech a zůstane  v jedné profesi až do smrti," upřesňuje odbornice.

Nejen to, podle studie z Airtaskeru většina mileniálů ani nechce být v jedné práci napořád. Podle studie 51 procent mileniálů udělalo zatím v životě velkou kariérní změnu, ať už kvůli lepšímu finančnímu ohodnocení, nebo tomu, že chtěli najít něco, co je opravdu naplňuje. 

Jak poznat, že to chce změnu?

Nepříjemné pocity, které nás ovládají, nám dávají jasně najevo, že se nacházíme v životní nebo pracovní roli, která nám nesedí. Úzkost a strach, obzvláště v pracovním prostředí, bývají varovným signálem, že je toho na nás moc, že jsme přetažení a měli bychom zvolnit. "V profesi kariérního poradce se se strachy a úzkostí setkávám velmi často. Je to strach ze selhání, z neschopnosti splnit úkol nebo dostát svým závazkům. Někdy si to člověk ani neuvědomuje, ale strach a úzkost často plynou z celkové nespokojenosti v práci, touhy po změně, najít si vhodnější uplatnění a začít lépe s úplně novou image," říká psycholog a kariérní poradce programu Samsung Tvoje šance Valery Senichev.

Musíte jít znovu do školy?

Na změnu není nikdy pozdě a klidně jich může být za život hned několik. Jako příklad si můžeme vzít Laurettu Ihonor, která se specializuje na kariérní změny. Ta říká, že v životě změnila kariéru zatím pětkrát - byla doktorka, módní stylistka, novinářka, TV producentka, nutriční poradkyně a nyní podnikatelka. Dvě z těchto změn se udály poté, co jí bylo třicet. Co se školy týká, říká, že to záleží na tom, jaké odvětví si vyberete. 

"Zpátky do školy jsem se vrátila kvůli třem svým kariérním změnám, ale většinou se stalo, že jakmile už jsem byla v oboru, nikdo se o můj diplom nestaral," říká Lauretta Ihonor.

Některé profese jako právník nebo doktor samozřejmě diplom vyžadují, ale někdy záleží jen na tom, jestli máte talent a kontakty. Výhoda školy může být v tom, že krom diplomu získáte i právě cenné kontakty v oboru. 

Je třeba mít našetřeno?

Lidé často spoří roky, než se odhodlají ke kariérní změně. Tím pádem nemusí být ve stresu, když jim najít novou práci trvá delší dobu. To se vyplatí hlavně tehdy, když máte relativně drahý životní styl a standard a nechcete se ho vzdát. 

"Doporučuji spíše pomalou změnu, díky které se nebudete cítit, že je toho na vás moc," radí specialistka na změnu zaměstnání.

Je na změnu kariéry už moc pozdě?

"Kariérní změny jsou mnohem častější, než si většinou lidé myslí. Mnoho lidí ve dvaceti, třiceti, čtyřiceti, padesáti a klidně i šedesáti mění obor každý den," říká Lauretta Ihonor. "Největší překážkou není váš věk, ale domněnka, co váš věk znamená a co byste v takovém věku měli dělat. Pokud to berete tak, že v 50 jste mladí, tak půjdete na pohovor sebejistí a plní energie. Jestli si ale myslíte, že v 50 už nemáte co nabídnout, blokujete si tím svou šanci na úspěch," dodává kariérní koučka. 

reklama
Doporučené recepty
    reklama