reklama

Mateřství, jóga i každodennost. Jak vznikají šperky s příběhem?

Všechny zdroje inspirace spojují dvě slova: žena a jednoduchost. Jak tvoří pět designérek šperků a co je pro ně v jejich tvorbě nejdůležitější?

Foto: Žena.cz

Jak vznikly značky: LE CARACTÈRE, MOOYYY a JANA S. HAMROVÁ JEWELLERY? Adriana Hillerová začala tvořit na mateřské dovolené a se svou značkou LE CARACTÈRE dobývá srdce mnoha českých maminek i tatínků. Módní návrhářka Mirka Talavašková, interiérová designérka Lucie Koldová a šperkařka Anna Steinerová tvořící pod značkou MOOYYY vymyslely subtilní ženské šperky inspirované jógou. To Jana Schnappel Hamrová, původním povoláním architektka, se ve šperku inspiruje každým dnem svého života.

LE CARACTÈRE

Šperky značky LE CARACTÈRE jsem objevila náhodou na Instagramu. Chtěla jsem nosit u sebe nějakou památku na narození svého syna, a když jsem uviděla LE CARACTÈRE, bylo rozhodnuto. Kdy Adrianu Hillerovou napadlo, že by mohla navrhovat šperky pro děti a jejich rodiče?

"Před několika lety jsem byla na dovolené, kde jsem viděla malou holčičku, která měla nádherný náramek s písmenkem. To mi utkvělo na dlouhou dobu v paměti. Když už jsem měla svoje děti, rozhodla jsem se jim pořídit také takový náramek. Našla jsem však pouze jednu hodně drahou značku a pak několik náramků, které se mi moc nelíbily. Rozhodla jsem se nechat dětem vyrobit náramek vlastní, a tak se zrodil LE CARACTÈRE. Hlavní myšlenka je úzce spjatá s láskou a rodinou.

Chtěla jsem vytvořit nějakou hodnotu, kterou by měly maminky a děti na památku. Zlato určitě hodnotu má, stejně tak ale i rytiny, které si nechávají maminky zvěčnit do náramků (jméno dítěte, datum narození). Také jsem hned od začátku věděla, že bych chtěla nabízet poctivou, ruční práci. Pracujeme výhradně se zlatem, a to růžovým (červeným), žlutým a bílým. Jedná se o 14karátové zlato. Původně jsem chtěla nabízet i 18karátové zlato, ale zlatník mi vysvětlil, že z hlediska vlastností je mnohem lepší 14karátové.

Dále jsem měla možnost poznat naprosto skvostný materiál, a to mírumilovné hedvábí, z něhož ručně šijeme stužky, na které se dají navlékat zlaté komponenty. Další návlekové materiály jsou kůže, hedvábná šňůrka, bavlněná krajka," vypráví Adriana svůj příběh.

A jak se značce LE CARACTÈRE v současnosti daří? Jaké má její zakladatelka plány do budoucna? A jak se jí kloubí mateřské povinnosti s vysněnou prací? "Zájem o výrobky LE CARACTÈRE je obrovský. Čekací doba na jeden náramek je dnes 6 týdnů, neboť je objednávek víc, než jsme schopni ručně vyrábět. Značka si pomalu získává povědomí u veřejnosti, což mě samozřejmě těší," říká pyšně autorka.

Ačkoliv před mateřskou dovolenou Adriana Hillerová pracovala v úplně jiném odvětví s pevnou pracovní dobou a jistotou pravidelného výdělku, v ideálním případě by po rodičovské dovolené ráda zůstala u šperků: "S dětmi je mi doma dobře, i když přiznávám, že některé dny mají grády od rána do večera. Ale obecně mě to doma baví, člověk je pánem svého času, i když je pravdou, že v poslední době je toho skutečně volného času pramálo. Mám dva syny, jednomu jsou tři a druhému je 11 měsíců, a do toho se snažím uspokojit představy všech zákazníků, se kterými komunikuji. Takže občas jsou večery, kdy doslova padám únavou. Často usínám i pár hodin po půlnoci. Pak se mladší syn probudí ve čyři ráno a začíná nový den. Ale i tak mě práce s našimi šperky nesmírně nabíjí," říká upřímně.

MOOYYY

Osobně znám módní návrhářku Mirku Talavaškovou a vždycky jsem obdivovala tvorbu interiérové designérky Lucie Koldové. Když jsem později objevila jemné šperky Anny Steinerové a k tomu značku MOOYYY, "musela" jsem všechny tři mladé tvůrkyně vyzpovídat. Nelezou si do zelí? Jak se jim spolupracuje? V čem je každá jiná? A proč vlastně šperky inspirované spiritualismem? Všechny tři vystudovaly před dvanácti lety VŠUP, odkud se také znají: Mirka módní návrhářství, Lucie interiérový design a Anna právě šperk. Dnes se kamarádí, spolupracují spolu a ve své tvorbě se propojují.

Šperky inspirované jógou vznikly v Resortu Svatá Kateřina. Zakladatelka společnosti Chiara Obšivačová začala vyrábět nejprve šperky s jógovými symboly a následně postupně oslovila všechny tři designérky ke spolupráci: "Naše designérky vytvářejí naprosto odlišné kolekce. Lucie má kolekci SENSO, jednoduchou a velmi elegantní ze stříbra v různých pokovech. Anna pracuje v kolekci RUDRA s přírodním semenem rudrakša, které také prezentuje v celostříbrných špercích. Mirka vytváří své šperky z přírodní lávy, perly a růženínu a kombinuje je s modely, které navrhuje," říká manažerka značky MOOYYY Kateřina Kutnohorská.

Mirka Talavašková na otázku, v čem jsou její a přístupy jejích kamarádek designérek jiné, a v čem se naopak doplňují, odpovídá: "Rozhodně se propojujeme v té základní myšlence "šperky inspirované jógou", ale každá má svůj osobitý přístup ovlivněný našimi obory. Lucka jako interiérová designérka má minimalistický rukopis, zjednodušený na základní tvar, a vytváří tak krásnou a čistou kolekci. Anička jako šperkařka, známá svými šperky z odlitých kávových zrn, pokračuje v podobném duchu a pracuje s odlitým semenem rudrakši a já zase ráda pracuji s barevnými a materiálovými kontrasty, kterých často užívám ve své hlavní profesi oděvního návrháře."

Nepanuje mezi designérkami závist? "Žárlivost rozhodně nepociťuji, každá z nás si vybrala jiný materiál a zpracovává ho svým úhlem pohledu z oboru, který vystudovala. Naopak mi přijde zajímavé sledovat jednotlivé přístupy ovlivněné našimi zaměřeními," dodává Mirka Talavašková.

A co bude dál? "Naše šperky prodáváme na různých akcích, marketech a tak dále. Účastníme se pravidelně Designbloku a dalších prestižních akcí. Šperky se snažíme prezentovat v českých médiích. Do budoucna bychom chtěly přizvat ke spolupráci další designéry a vytvářet nové zajímavé kolekce," věří manažerka značky MOOYYY Kateřina Kutnohorská.

JANA SCHNAPPEL HAMROVÁ JEWELLERY

Janu Hamrovou jsem objevila díky své kamarádce, která nosí její prsten. Její tvorba mě zaujala precizním minimalismem geometrických tvarů, které se překvapivě snoubí v ryzí ženskou záležitost.

Možná jsou její šperky takovými miniaturními architektonickými skvosty. Jemnými stavbami na těle. Jak sama říká, stále častěji navrhuje šperky drobnější. „Asi to souvisí s věkem, sama už nenosím náušnice přes celou hlavu."

Jak najednou k navrhování interiérů a exteriérů přibyl šperk? "Začala jsem výrobou šperků z polymerové hmoty, ale vždy mě to táhlo k práci s kovem. Postupně jsem absolvovala několik workshopů, kde jsem se naučila techniky zpracování stříbra a zlata, a mohla začít realizovat své vize o jednoduchých tvarech a jemných liniích," vysvětluje své začátky Jana S. Hamrová.

Pracuje s drahými kovy, stříbrem a zlatem. Své šperky si nejen sama navrhuje, ale sama je i tvoří. "Každý kus je poctivě ručně vyrobený – s použitím pilky, pilníku, brusných papírů, lešticí pasty – a jsou za ním špinavé, někdy i bolavé ruce," vysvětluje autorka. Inspiraci nachází všude kolem sebe, a tak chodí a skicuje a skicuje. Nejen domy, ale právě i šperky. "Jsou to momentální nápady, které je potřeba vždycky rychle naskicovat, aby se nápad nevytratil," říká Jana S. Hamrová.

A jak funguje prodej? Nejvíce díky kladným referencím spokojených zákazníků: "Díky svému pracovnímu vytížení nemám úplně tolik času se své publicitě intenzivně věnovat, takže všechno funguje díky doporučení zákazníků mezi sebou, díky tomu, že zboží prezentuji na serverech, které se o publicitu starají. A také díky tomu, že se zákazníci vracejí. Do budoucna bych se ráda dostala do stádia, kdy budu navrhovat, případně dělat pouze prototypy, ale výroba bude svěřena profesionálům. To by mělo zajistit vysokou kvalitu a menší omezení v tom, co se dá vyrobit. Takto mě limitují moje vlastní technické možnosti," přiznává Jana S. Hamrová.

reklama
Doporučené recepty
    reklama