reklama

Sdílejte svůj majetek. Ušetříte peníze, tvrdí úspěšná podnikatelka

Máte kadeřnický salon, jdete na mateřskou a potřebovala byste ho pronajmout? Nebo vlastníte vybavení pro restauraci a také byste s ním ráda něco podnikla? Přečtěte si něco o sdílené ekonomice.

Foto: Shutterstock

Martině Jurkovičové je sedmatřicet, žije v Bratislavě, je maminkou malé dcerky, vystudovala marketingovou komunikaci a stále ještě studuje ekonomii v Londýně. Patří mezi ty zdravě ambiciózní ženy, které nedají pokoj, dokud nedosáhnou toho, co si předsevzaly.

Založila portál sdílené ekonomiky Sharilo a hodlá pokračovat v jeho budování v českých a slovenských luzích a hájích. "Nikdy jsem netíhla k ekonomice, ale spíše k inovacím. Ráda se učím novým věcem. Když cítím, že mám přehled v nějakém zaběhlém systému, hned se snažím přijít právě na inovace, kterými by se dal vylepšit," říká upřímně Martina Jurkovičová.

V Evropě sdílená ekonomika jede

Jak to všechno začalo? "Začala jsem studovat ekonomii v Londýně ještě před narozením dcery. A právě ve škole vznikl nápad na sdílenou ekonomiku. Samozřejmě že jde o koncept, který je starý tak sto let, ale právě díky rozvoji moderních technologií v současnosti nabývá na úplně jiných rozměrech. V Německu nebo Anglii jde o velmi častý způsob, jak si lidé právě díky sdílení majetku přijdou na nové finanční zdroje,” vysvětluje Martina Jurkovičová.

Poznej Sharilo

Představte si, že vozíte zboží z Prahy do Ostravy. Na kolik vás vyjde cesta? Když si spočítáte pouze benzín a řidiče, už za tyto položky máte určité náklady. Stejnou sumu musí zaplatit i jiný podnikatel, který potřebuje odvézt zboží z Ostravy do Prahy. Kolik byste ušetřili, kdybyste se dohodli a zboží vzali jednou cestou? Minimálně snížené výdaje za benzín a řidiče. Když si pak spočítáte, kolik byste utratili za benzín a řidiče měsíčně, nebo dokonce ročně, dostanete se k zajímavé sumě.

A takto můžete přemýšlet i v jiných kontextech z hlediska podnikání: ať už jde o dopravní prostředky, nevyužitou přepravní kapacitu na určitém úseku nebo část volného skladu či kancelářských prostor. Pokud prostě nevyužíváte 1000 % vašeho firemního majetku, každý den vás stojí finanční prostředky, které byste mohli investovat rozumněji. A s tím vším vám může pomoci právě portál Sharilo.com.

Pomoc sobě i bližnímu svému

I dříve si lidé pomáhali stavět domy, půjčovali stroje, převáželi zboží nebo si vzájemně vypomáhali s hlídáním dětí, ale ne vždy to bylo za nějaký finanční obnos. Na stejném principu funguje právě sdílená ekonomika, jen dnes přináší nové možnosti komunikace bez geografického omezení. Takže předtím, než se zavážete na dlouhé roky ke splácení větší investice, zkuste se zamyslet nad tím, jestli by nestálo za to spojit se s podnikatelem, jako jste vy, který touto kapacitou disponuje, ale každodenně ji nevyužívá.

Nejprve dcera, pak práce

Zajímá mě time management Martiny Jurkovičové, protože práce a rodina v Bratislavě, studium v Londýně  a rozjíždění vlastního  byznysu není podle mě nic jednoduchého. "Do Londýna létám jednou za měsíc na čtyři dny. Celé studium jsem si teď, když je malá na světě, rozložila na více let. V žádném případě nechci, aby škola, nebo práce šly na úkor rodiny. Proto většinu studijních povinností dávám až na dobu, kdy Hanička usne, což je kolem desáté hodiny večerní.

A jak vnímá svou nekonečně zaměstnanou ženu Martinin manžel? "Je ekonom, takže pro mě má pochopení. Obecně je ale pravda, že si asi trochu myslí, že jsem šílená, protože vždycky, když jednu věc dokončím, vrhám se hned do nových projektů. Každopádně, bere mě takovou, jaká jsem, a zvládá to ve výsledku dobře. Už mě prostě zná, takže ví, že mě moje práce musí naplňovat, že mi nejde pouze o výdělek," uzavírá podnikatelka.

reklama
Doporučené recepty
    reklama