reklama

Práce z domu může být efektivnější než z kanceláře. Jen musíte dodržovat pravidla

Práce z domova není pro každého a jsou obory, u kterých je tento způsob fungování vyloučen úplně. Pokud ale patříte k těm, kterým současná situace umožňuje pracovat formou "home office", měli byste znát její základní pravidla.

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Ti, kterým práce z domova není z nějakého důvodu umožněna, mohou mít poněkud zkreslené představy o tom, co takový způsob fungování obnáší. Vedle výhod, které domácí kancelář bezesporu má, existuje řada úskalí, která vás mohou do určité míry brzdit.

Pravdou zůstává, že tzv. "home office" má řadu - někdy však jen zdánlivých - pozitiv. Jste ve svém prostředí, a když se vám chce, můžete celý den zůstat v pyžamu. Máte-li na něco chuť, prozkoumáte domácí zásoby, je-li potřeba, hodíte špinavé prádlo do pračky, a téměř nepřetržitě jste k dispozici svým nejbližším. Nikdo vás "nehlídá" a nenamítá, že už si zase dáváte pauzu… Ano. Ale přesně v tom, co bylo v předchozích větách vyjmenováno, může být zakopán onen příslovečný pes. 

Práce z domova si žádá dodržování jasných pravidel. Je to stejné jako chodit do práce - to si musíte uvědomit vy i vaše okolí. Děti by měly pochopit, že nejste k dispozici, kdykoli si zamanou, kamarádka na mateřské zase to, že být doma nemusí nutně znamenat mít čas na kávu a povídání. Home office zkrátka vyžaduje vysokou míru sebekázně, a to nejenom v době, kdy světem otřásá tolik diskutovaný koronavirus.

Jak zvládnout práci z domova i v případě, že to není váš šálek čaje? Přečtěte si tipy v naší grafice.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama