reklama

Přestaňte se zbytečně stresovat. Návod, jak uspět v roztěkaném světě

Asi se všichni shodneme na tom, že každý z nás touží po tom pracovat dobře. Odvádět kvalitní výkon ale člověk dokáže, pouze když se soustředí.

Foto: Shutterstock

Myšlenka hluboké práce vychází z knihy pedagoga Cala Newporta, který dává návod, jak nepropadnout plytkosti, i když řada firem nám vlastně plnou koncentraci neumožní.

Své o tom ví například manažerské profese, které mají mnohdy denní kalendář rozdělený na hodinové bloky, ve kterých se věnují nejrůznější činnosti. Newport doporučuje, abychom si ale udělali v diáři okna, kdy se věnujeme pro naši práci nezbytným aktivitám, a zbytek času je určen právě intenzivnímu soustředění. Ne každý úkol totiž hlubokou práci vyžaduje, na ty snadné nemusíte velkou koncentraci vyčerpat.

Organizace je předpokladem úspěchu

Nemusíme být výjimeční, abychom dosáhli velkých věcí. Nejúspěšnější lidé nejsou géniové, ale ti, kteří si dokázali svůj život co nejlépe zorganizovat. Například autorka Harryho Pottera J. K. Rowlingová psala sice na počítači, ale bez přístupu k sociálním sítím. Bill Gates se zavírá několikrát ročně na své chatě v přírodě, aby mohl přemýšlet, Steve Jobs tvrdil, že abyste se mohli co nejlépe soustředit, musíte spoustu věcí odmítnout. Jinak uvíznete v průměrnosti.

Vymezte čas, kdy budete hluboce pracovat

Na tu dobu si vypněte mail a telefon aspoň ukliďte z dosahu. Samozřejmostí je odhlášení se ze sociálních sítí. Na počítač můžete nainstalovat program SelfControl, který blokuje stránky, jež nechcete navštívit. Po určitém časovém úseku, který si sami nastavíte, je zas zpřístupní. Na mobil existuje podobné programy, osobně se mi osvědčil třeba Freedom. Na tento čas, kdy budete hluboce pracovat, si také neplánujte žádné schůzky.

Pracujte na prevenci

Abyste nepropadli tomu, že polovinu pracovní doby klikáte na články, jež se vám objevily ve feedu na Facebooku a všechny jsou samozřejmě moc zajímavé, odstraňte si aplikaci sociálních sítí z telefonu. Opět mám vyzkoušené, že je pak budete navštěvovat výrazně méně.

Komfort

Abyste byli schopni hluboké práce, musí vám být dobře. Proto si pohodlně sedněte, udělejte si čaj, postavte k pracovnímu stolu sklenici vody. Pokud máte možnost, mozek před zahájením koncentrace osvěží krátká procházka.

Plánovat si každý den

Když jsem před časem dělala rozhovor s velmi úspěšnou manželskou dvojicí Petrou a Jiřím Caudrovými, neprozradili mi žádný speciální fígl, jak všechno stíhat. Největším pomocníkem je jim klasické "tudúčko". Tedy "to do list", kdy si napíšete na papír seznam úkolů, které pak odškrtáte. Moje koučka Eva Čepičková ještě radí rozdělit si povinnosti na priority. Ty, co jsou neodkladné, protože na ně čeká někdo další a bez toho, abychom odvedli svou práci, ho zdržíme, dostanou označení A. Dlouhodobé projekty zase B. To, o co nás požádá někdo další, C. Surfování na internetu, kontrola e-mailu, sociální sítě zase D. Nejprve udělám "áčka" a pak podle abecedy. Ideálně na maily zbývá zhruba půlhodina denně.

reklama
Doporučené recepty
    reklama