reklama

Dívky jsou chytřejší než chlapci, už si to přiznejme, říká britský odborník

Dívky měly v britských srovnávacích zkouškách lepší výsledky než chlapci. Podle odborníka na vzdělávání by se měla společnost přestat vymlouvat na různé důvody stojící za jejich úspěchem a přiznat si, že jsou na tom inteligenčně lépe.

Foto: Shutterstock

Přední odborník na vzdělávání Alan Smithers došel k závěru, že děvčata jsou chytřejší než chlapci. Usoudil tak na základě výsledků britských středoškolských zkoušek. 

Profesor a ředitel Centra pro vzdělávání a výzkum zaměstnanosti na Buckinghamské univerzitě Alan Smithers se svým výrokem objevil na předních stranách britských médií jako The Telegraph nebo The Times. Tvrdí totiž, že výsledky britských zkoušek GCSE jasně ukazují, že dívky jsou chytřejší než chlapci.

GCSE jsou zkoušky, které skládají žáci ve věku 15 až 16 let a značí ve Velké Británii ukončení povinné školní docházky. Dobré známky jsou podmínkou přijetí k dalšímu studiu na střední školu a do různých učňovských programů. Zatímco nejvyšší známku získalo 30 procent děvčat, v případě hochů se jednalo o 24 procent. 

Z 30 předmětů měli chlapci lepší známky pouze ve čtyřech z nich - statistice, matematice, fyzice a jiných vědách. Žačky vedly například ve strojírenství, umění, designu, technologii nebo angličtině. 

"Dívky jsou ve vzdělávání napřed už nějakou dobu. Stále máme tendenci to nějak vysvětlovat. Například se říká, že dříve dospívají, že se jim lépe daří v závěrečných zkouškách, nebo že je učitelé upřednostňují. Možná by bylo už konečně jednodušší akceptovat, že jsou zkrátka chytřejší," vyjádřil se Smithers pro Buckinghamtoday.co.uk.

Mohlo by vás zajímat: Sestry na Stanfordu: Jsme výjimečné, chtěly jsme do USA, český humor tam nemá místo

Nesoupeříme spolu, máme stejné cíle a ambice, Stanford byla priorita, je to prestižní škola blízko Silicon Valley, tam jsou pracovní příležitosti. | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama