reklama

Když si splníte sny o svobodě, cestování a práci: Jak se žije digitálním nomádům

Koupat se v oceánu, užívat si tropů, poznávat nové kultury a k tomu všemu normálně pracovat. Zní to jako sen? Pak si přečtěte článek a možná zjistíte, že k tomu, abyste tento sen žili, stačí udělat jen pár kroků.

Foto: iStock

Digitální nomádství, fenomén, kterému i u nás v Česku propá stále více lidí. Proč? Třeba proto, že už jsme unavení z věčného sezení v kanceláři a máme pocit, že nám život proplouvá pod rukama.

Digitální nomádství nabízí skvělý způsob, jak z toho ven. O co jde a je to vůbec možné?

Kdo je digitálním nomádem?

Na webu travelbible.cz se dočtete, že "digitální nomád je člověk, který se dlouhodobě přesouvá z místa na místo a živí ho práce přes internet. Může přitom být jak freelancer, tak zaměstnanec či podnikatel". Nemusí to ale znamenat, že se z Česka natrvalo odstěhujete s tím, že teď budete vést kočovný život (i když i takoví digitální nomádi existují). Naopak většina lidí volí jen příležitostné nomádství, což znamená, že se sbalíte a vyrazíte do cizí země (kde zároveň i pracujete) jen na pár týdnů.

Hodně digitálních nomádů tuto cestu spojuje i s klasickou dovolenou, s rodinou a dětmi. Každý den pár hodin digitální nomádi nejdříve pracují a poté objevují novou zemi stejně jako každý jiný turista, píše Robert Vlach na webu navolnenoze.cz.

Robert dále uvádí taky svůj příklad, jak taková digitální nomádská "dovolená" může vypadat: "Letos o prázdninách jsme si pronajali za 2300 euro pěkný letní byt v centru Barcelony. Čtyři jsme jej obývali jako digitální nomádi celý měsíc, s kratšími návštěvami celkem jedenáct lidí. Udělali jsme kus práce, užili spoustu zábavy s novými přáteli, zažili město jako žádný turista, taky blogovali, vzdorovali kapsářům, nakupovali a obdivovali Gaudího stavby."

Které profese se na to nejvíce hodí?

Asi je vám už jasné, že digitální nomádství není pro každého. Nejčastěji se do něj pouštějí podnikatelé a živnostníci, kteří mohou pracovat odkudkoliv. Čím se tedy takový digitální nomád živí? Nejčastěji webdesignem, programováním, marketingem (správa sociálních sítí, SEO a PPC specialista) nebo copywritingem a psaním. Zkrátka vším, k čemu je potřeba jen počítač a telefon. Pracují pro klienty v Česku, ale cestují všude po světě. Taky si lze najít práci až na místě, a na chvíli se tak živit učením angličtiny, jógy, surfování, lyžování a podobně.

Neznamená to ale, že pokud do kategorií zmíněných výše nespadáte, nemůžete jako digitální nomád vycestovat. Často si totiž ani neuvědomíme, že máme tu volbu. Sedíme v kanceláři, kde si myslíme, že nás šéf přece nonstop potřebuje a jen tak vycestovat nemůžeme. Zkuste se ale zamyslet: Stačí vám k výkonu vaší práce reálně mít jen počítat s přístupem k internetu a telefon? Pak zkuste nadřízené lehce naťuknout, jestli by třeba nebyla možnost odcestovat na dva až tři týdny s tím, že byste si nebrali dovolenou, ale zkusili na daném místě pracovat. Schůzky si můžete plánovat přes Skype. Minimálně si otestujete, zda by to tak u vás mohlo fungovat.

Není to jen válení se na pláži a popíjení drinků s laptopem

Často když se řekne digitální nomád, tak si lidé představí někoho, kdo se válí na pláži s laptopem a k tomu srká barevné koktejly s deštníčky. Opak je pravdou. Nikdo, ale opravdu nikdo nepracuje na pláži. Slunce, písek a počítač zkrátka nejdou dohromady. A vůbec to s tím mořem prý není tak slavné.

Dan Tržil na svém blogu dantrzil.cz vysvětluje: "Když lidem řeknu, že odlétám do Thajska, většině se vybaví palmy, písečné pláže a koktejly. Realita je taková, že za 3 týdny v Thajsku jsem byl v moři jednou. Většinu času jsem se snažil najít coworkingové centrum nebo kavárnu s internetem v Bangkoku a dělat svoji práci." A vzápětí taky dodává: "Obecně mám pocit, že čím více času trávím v zahraničí, tím méně cestuju. Je to paradoxní, ale dřív jsem opravdu za týdenní dovolenou viděl víc než teď při měsíčním pobytu. Trochu mi to připomíná ten fakt, kdy turisti vědí o místě často víc než místní obyvatelé."

Kam se vypravit?

Častý důvod k digitálnímu nomádství je objevit kus světa, ale třeba i snížit náklady. Rozhodně nechcete vycestovat do země, kde jsou náklady na život vyšší než v Česku, a zároveň fakturovat českým klientům. To se zkrátka nevyplatí. Taky je potřeba zvážit, že možná není úplně nejlepší jet až na druhý konec světa, kde je úplně jiný čas než ten, ve kterém fungují vaši klienti. Ne že by se to nedalo, ale bude to logisticky těžší. Z těchto důvodů se jako ráj digitálních nomádů označují Kanárské ostrovy, kde je po celý rok hezky teplo, čas přibližně stejný jako u nás v Česku, a náklady na život dokonce i o trochu nižší. Oblíbené jsou ale taky Thajsko a Bali.

Co vy a digitální nomádství? Láká vás tento koncept, nebo jste si to už třeba na vlastní kůži vyzkoušeli?

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama