Co o vás prozradí vaše e-mailová schránka?
Promazávač, uchovávač nebo ignorant? Zjistěte, co o vás prozradí způsob, jakým spravujete e-mailovou schránku.
Plní se vaše mailová schránka desítkami nevyřízených zpráv, nebo patříte k těm, kteří ho zodpovědně promazávají a vše rozřazují do složek? To, jak váš mail vypadá, totiž do určité míry vypovídá i o vaší osobnosti.
Samozřejmě že to, jak se o svůj mail staráte, souvisí i s vaší profesí a s tím, jaké maily a jak často dostáváte. Přesto jak naznačují psychologové a odborníci pro americký server Business Insider, tak mezi vašimi emailovými návyky a vaší povahou existuje jistá souvislost. Jste notorický promazávač, uchovávač nebo ignorant? A co to o vás ve skutečnosti vypovídá?
Mazáním proti stresu
Přijde vám nová zpráva a vy si ji po jejím přečtení a vyřízení, okamžitě vymažete nebo zařadíte do příslušné složky? Pak patříte mezi promazávače a třídiče. Co to o vás vypovídá?
Například to, že potřebujete mít vše pod dokonalou kontrolou, nejenom ve světě digitálním, ale i ve skutečném. Psychologové rovněž naznačují, že vymazáváním zpráv se někteří dokonce mohou zbavit stresu a zažít uvolnění.
Ukladači zase svoje přečtené maily zásadně nemažou. Raději všechno archivují, ať už odpověděli nebo ne. Schránka se jim postupně zahlcuje s tím, že se k vyřízení zpráv někdy dostanou.
Velmi často dotyční budou vlastnit i nekonečně dlouhý seznam úkolů, případně i věcmi přetékajícími skříň. Pro jistotu vše schovávají - čistě pro případ.
Mail a pocit bezpečí
Takové jednání může mít podle psychologů mnoho vysvětlení, například může svědčit o tom, že jsou dotyční perfekcionisté nebo jistotáři. "Někteří si maily schovávají, protože jim to dodává pocit bezpečí. Domnívají se totiž, že by se jim zpráva mohla ještě hodit," vysvětluje odbornice na komunikační psychologii Pamela Rutledge.
Poslední skupinou jsou takzvaní ignoranti. Těm emailové schránky přetékají stovkami a možná i tisícovkami nepřečtených mailů. Podle psychologů to ale nemusí být známkou problematického chování, ba naopak.
Někteří z těchto emailových ignorantů jsou totiž ve skutečnosti organizovanější a produktivnější než ostatní. Zároveň může být takové chování znakem vyšší inteligence.