reklama

Co nám brání se doopravdy radovat?

Co odpovídáte na otázku „Jak se máš?". I když zrovna prožíváte velmi šťastné období, dokážete to přiznat okolí a naplno prohlásit „Daří se mi skvěle"? Mnohdy totiž lidé upozorňují spíše na to špatné a neumí se naplno radovat z toho, co mají.

Foto: iStock

Někdo má ze svých osobních radostí pocit viny. Přece si nezasloužíme štěstí, když je tolik bídy na světě. Nebo když si nedovolíme používat krásné a drahé věci, které jsme si pořídili proto, že se hodí jen na speciální příležitosti. Ale ty nikdy nenastanou.

Přemýšleli jste někdy, proč právě na dovolených vzniká nejvíc hádek? Nebo místo toho, aby si užívali slunce a pláž, vnímají, že moře je studenější, výhled pokoje v hotelu je na severní stranu a u snídaně došla vajíčka. Pokud jste se v následujících řádcích poznali, máte v sobě nahromaděné napětí, kterého se nedokážete zbavit.

Cena za štěstí

Když jsme na dně, utěšujeme se, že horší to už být nemůže. Ale v okamžiku, kdy se nám daří, máme strach. Že nás někdo připraví o ty, které milujeme, o dobrou práci, finance. Euforii si nesmíme dovolit, přišel by strmý pád.

Role oběti

Když hrajeme na to, že jsme chudinky a chudáčci, okolí se k nám musí chovat dobře, litovat nás. Ten, kdo je spokojený, si žádné speciální zacházení nezaslouží, a z toho máme někdy strach.

Jak jsme se do takového stavu dostali?

Většinou takový vzorec prožívání emocí nastává v dětství, kdy se rodiče vůči dítěti chovají nepředvídatelným způsobem. Malí kluci a holky, na kterých si dospělí vybíjeli svůj vztek, jsou bojácní a nevědí, čemu mohou věřit. Rodiče totiž k nim byli jednou pozorní a pečující, aby vzápětí začali křičet a dítě trestat. To pak neví, na co se může v životě spolehnout, proto je vždy připraveno k té nejhorší variantě.

Co s tím?

Pozorujte, co vám zabraňuje se radovat. Třeba, když jíte oblíbený zákusek nebo sledujete seriál, na který jste se dlouho těšili, ale přesto se nedokážete uvolnit. Zkuste sami sobě věnovat 10 minut, během kterých můžete projevovat veselí, a to jakýmkoli způsobem. Například se smát, tancovat, skákat, tleskat rukama, výskat. A hodně pozorujte malé děti: právě ony umí úžasně projevovat radost a vůbec neřeší, zda si ji zaslouží.

Nakazí jeden člověk celou tramvaj? Epidemiolog vysvětluje šíření viru aerosolem | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa, Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama