reklama

Co a k čemu je coaching?

Kouč nepřichází s řešeními, nenavádí a nenabízí postupy. Kouč neradí, ale dokáže klást relevantní otázky a jejich prostřednictvím pomalu, krůček po krůčku, vést koučovaného k odpovědím.

Foto: Profimedia.cz

…anebo také počeštělý koučink?

 

Určitě jste se setkali s termíny jako profesní rozvoj, mentoring, kariérový růst nebo zvyšování výkonnosti jednotlivce. Se všemi těmito oblastmi nějakým způsobem souvisí právě koučink. Ten má sice řadu definic - třeba podle toho, v jaké oblasti koučinkem procházíte (kariérní, osobní, životní, týmový atd.) - ale všechny se shodují v jednom: v posílení schopností jednotlivců a jejich rozvoji.

 

Nějaké otázky? Vyřešíme!

 

Koučink pomáhá lidem - a jejich prostřednictvím organizacím, kde působí - hledat a nacházet odpovědi na otázky, které si kladou, a problémy, které řeší. Díky dlouhodobé a cílené práci s koučem dokáží jednotlivci sami identifikovat různé varianty řešení, která jsou pro ně v jejich situaci - nebo v situaci jejich firmy - ta nejlepší.

 

Ale pozor!

 

Kouč nepřichází s řešeními, nenavádí a nenabízí postupy. Kouč neradí, ale dokáže klást relevantní otázky a jejich prostřednictvím pomalu, krůček po krůčku, vést koučovaného k odpovědím. Kouč je jakýmsi průvodcem - nehodnotí situaci, v níž se jeho protějšek nachází, neobrací se do minulosti a nehledá za něj kořeny problémů, ani nevnucuje svůj pohled. I přesto je tím, s jehož pomocí lidé dokáží najít novou energii, přijmout jiný pohled na věc, otevřít zcela svůj potenciál a plnit své sny - a to ne jen ty pracovní!

 

Mít kouče neznamená přiznat, že něco neumím, nedokážu nebo nesvedu.

 

Pracovat s koučem naopak znamená uvědomovat si, že mám rezervy, s nimiž mohu a dokážu pracovat, a s koučem je hledám, pojmenovávám a do svého života aktivně zapojuji. Koučink má totiž veskrze pozitivní efekt: přispívá k tvořivosti, odstraňuje vnitřní bariéry člověka, inspiruje k další práci se sebou samým a umožňuje plně využít znalostí a zkušeností, které má.

 

Koučink není trénink, konzultace ani terapie - co je tedy koučink? Dozvíte se ZDE!

 

Určitě jste tuto pobídku slyšeli minimálně stokrát - buďte asertivní! Co to znamená?

Zdroj: www.zivotnapadum.cz

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama