reklama

Chcete dosáhnout úspěchu? Pak trénujte svou trpělivost

Uspět v dnešní hektické a nejisté době může být poměrně náročné. Neexistuje jediný recept či cesta, na výběr toho máme strašně moc. Navíc, co platí dnes, už nemusí zítra. Pevným bodem v naší kariéře i osobním životě proto může být trpělivost.

Foto: Shutterstock

"Co se vleče, neuteče". Jako by se tímto příslovím dnes už nikdo nechtěl řídit. Vždyť můžeme mít vše hned, během několika kliknutí. Tlak na rychlost, efektivitu a výkon je enormní. Trpělivost ale dovede hory přenášet.

Zároveň tato vlastnost, kterou sice považujeme za velkou ctnost, ale málokdy ji skutečně ovládáme, dostává hodně zabrat. Naše životy se totiž neustále zrychlují a vypadá to, že pokud chcete uspět, musíte běhat rychleji než křeček ve svém kole.

Nejhorší to ale je, když trpělivost postrádají nadřízení, šéfové, team leadeři. Pak je v kolektivu dusivá atmosféra, která každého dříve či později demotivuje. Když na vás vedoucí ve stresu křičí, místo toho, aby si vyslechl, kde je problém a situaci poté pečlivě vyhodnotil, nikdy nedojdete k dobrému řešení. Dobrou zprávou ale je, že trpělivost se dá trénovat. Ostatně, skoro jako všechno.

V kůži toho druhého

Můžete si tisíckrát říkat, že situaci, která se vám v práci nebo doma nelíbí, byste zvládli lépe. Ale nejste na místě svého kolegy, partnera nebo příbuzného. Podívejte se na problém jeho optikou, třeba uvidíte souvislosti, které vaši podrážděnost zklidní. Buďte silní natolik, abyste ustáli stres, pak můžete udělat rozhodnutí s jasnou myslí.

Vnímejte třecí plochy s odstupem

Jestliže řešíte problém mezi svými spolupracovníky či přáteli, nikdy si nevybírejte strany. Snažte se konflikt pozorovat ze vzdálenosti, která vám umožní empatii pro obě strany.

Naslouchejte a ptejte se

Když se vám někdo svěřuje, že si například nedokáže poradit s pracovním úkolem, poslouchejte. Netahejte z rukávu řešení jako na běžícím páse, ani ho neodbývejte slovy, že to přece nic není. Zeptejte se, co by váš kolega potřeboval k tomu, aby svůj úkol vyřešil.

Pozitivní přístup

Může se vám to zdát jako klišé, ale je vždy pouze na vás, jak se k nesnázím v zaměstnání či kdekoliv jinde postavíte. Zažijete-li třeba nepříjemné překvapení při tom, kdy po celodenním jednání máte neplánovaně ještě další schůzku, můžete si říct, že teď z ní vytěžíte co nejvíc. Vždy se na začátek meetingu usmějte, dodá vám to energii.

Najděte si mentora

Jestli chcete získat další dovednosti, ale dlouhodobě vám to nejde, neházejte flintu do žita. Naopak, vyhledejte pomoc u někoho zkušenějšího. Každý potřebuje svého mentora. Celý život se stále potřebujeme vyvíjet, proto se na sebe nezlobte, že ještě něco neovládáte.

Je to zkouška

Vždy, když narazíte na situaci, kdy pocítíte vztek a máte pocit, že explodujete, nadechněte se. Je to jen test, zda z ní vyjdete jako vítěz, který jedná z rozmyslem, nebo se vám to povede příště.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama