reklama

6 běžných omylů, které brání vašemu kariérnímu růstu

Sami jsme strůjci svého štěstí, a pokud bychom parafrázovali známý televizní pořad, jsme to, co si myslíme.

Foto: Shutterstock

To, co si denně říkáme, utváří náš vnitřní svět. Proto je motivace tak silným nástrojem, donutí nás totiž udělat i věci, do kterých se nám vůbec nechce nebo kterých se obáváme.

Henry Ford tvrdil: "někdo si o sobě myslí, že to dokáže, jiný zas, že selže a oba mají pravdu". Negativní myšlenky často nemají s realitou nic společného a jen vás brzdí. Čím víc zapadáte do bahna černých pocitů, tím hůř se vám z něj bude dostávat. "Určitě mě brzy vyhodí, vždyť jsem nemožná". Napadá vás taková věta často?

V kontaktu se svými pocity

Podle výzkumů mají nejvýkonnější lidé také nejvyšší EQ. Emocionální inteligence se ale dá trénovat jako sval. Zkuste následující cvičení: až na vás zase půjdou chmury týkající se vašich životních úspěchů, uvědomte si tento hlas v sobě a zastavte ho. Stačí mu třeba říct: "Teď mě ale vůbec nezajímá, co mi to zase říkáš".

Seznamte se také s nejčastějšími sebeklamy, kterými se zbytečně otravujeme a nemůžeme kvůli nim získat povýšení či práci snů.

Dokonalost rovná se úspěch

Kolikrát si budeme opakovat, že opravdu nikdo není dokonalý? Ani ta slavná celebrita, kterou sledujete na Instagramu? Pokud se budete za dokonalostí hnát, zbyde vám jen pocit prázdnoty. Nevychutnáte si nikdy toho, čeho jste dosáhli, ale budete řešit, co vám zase uteklo.

Za všechno může osud

Na ten rádi svádíme všechno špatné, co se nám přihodí. Jako bychom svou vůli nemohli nic ovlivnit. Za svůj život ale odpovídáte pouze vy, vybíráte si sice nikoliv situace, které do něj přichází, ale jak na ně zareagujete. V případě, že svádíte nepříjemnosti, co se vám dějí, na nezvratný osud, jen hledáte výmluvy. Životní úspěch tkví v tom, jak vyhrát s kartami, co nám byly rozdány.

Slova "vždy" a "nikdy"

Máloco děláme vždy, nebo nikdy. Něco provádíme často, jiné věci zřídka. Ale například spojení: "Vždy svou práci včas dodělám, ale šéf si toho nikdy nevšimne," spíš svědčí o tom, že se nacházíte v pozici sebelítostivé oběti. Tím si namlouváte, že nemáte své bytí pod kontrolou a nemůžete nic změnit.

Úspěch znamená uznání

Být úspěšný znamená dělat práci, která vás skutečně naplňuje. Kde zapomínáte na čas a akceptujete i méně oblíbené činnosti, protože k vašemu vysněnému povolání patří. Zajímá vás seberealizace, něco někomu svou činností předat. Motivací nemůže být poplácávání po ramenou, medaile a ceny, pak jich ani nikdy nedosáhnete.

Moje budoucnost bude stejná jako minulost

Neúspěchy snižují naše sebevědomí, a pokud jich následuje několik za sebou, míváme tendenci si myslet, že to tak už bude pořád. Často se nám ale nedaří z důvodu, že směřujeme k cíli, který jen není snadný a ihned dosažitelný. Abyste došli do vytouženého finále, musíte smolné okamžiky přetvořit ve zkušenosti, ze kterých se poučíte tak, aby příště hrály ve váš prospěch. Nepřestávejte ani riskovat, bez toho se totiž daleko nedostanete.

Já jsem svými pocity

Nejste ani hněvem, ani ponížením, ani zklamáním. Naučte se pozorovat své emoce z dálky, pak už nebudete k sobě pronášet žádné odmítavé soudy.

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama