reklama

6 věcí, které na pracovním počítači raději nedělejte

Všichni tušíme, že řešit osobní věci na pracovním počítači není správné. Také na to ale rádi zapomínáme a myslíme si, že to nemůže mít žádné následky. Přečtěte si, kterým věcem je dobré se opravdu raději vyhnout. Jinak totiž riskujete problémy nebo v horším případě i vyhazov.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

V dnešní době je zvykem, že když nastoupíte do nové práce, dostanete od firmy počítač, někdy i tablet a pracovní telefon. Je nám jasné, že tyto věci jsou určené pro pracovní účely, ale linie mezi tím, co je v pořádku a co už je za hranou, není tak jasná. Jakých aktivit byste se na pracovním počítači rozhodně měli vyvarovat?

Už někdy v prvním týdnu po nástupu do nové práce si začínáte zvykat a měnit svůj pracovní počítač k obrazu svému. Jako obrázek na plochu si dáte svého domácího mazlíčka, připojíte se k osobnímu facebooku, abyste popřáli kamarádce k narozeninám a přihlásíte se do svého Spotify účtu, abyste mohli při práci poslouchat svou oblíbenou hudbu. 

Měli byste si ale uvědomit, že takto kombinovat svůj osobní a profesní život může být dost riskantní. 

1) Neukládejte hesla

Mnoho z nás používá pracovní počítač okolo osmi hodin denně, což je více než ten osobní. Může být proto lákavé kliknout na "uložit heslo", když se to vyskakovací okénko objeví. Je dobré si ale zjistit, jak se k takovým citlivým údajům vaše firma staví. Některé to totiž vnímají tak, že jakákoliv elektronická stopa včetně hesel, e-mailů a podobně, je majetkem firmy. Mohou s tím tedy nakládat, jak se jim zlíbí.

2) Neukládejte osobní materiály

Fotky z dovolené, videa, účtenky a faktury si raději nechejte jen na svém osobním počítači. Není to až takový problém, ale představte si, co se stane, když byste dostali okamžitý vyhazov, nebo by firma zkrachovala a vy byste neměli dostatek času si vaše osobní materiály přetáhnout na svůj osobní počítač? Navíc všechny takové materiály jsou majetkem firmy. Raději s sebou noste USB disk a všechny takové materiály mějte na něm.

3) Nechoďte na žádné stránky, které byste neukázali nadřízenému

Vyhazov za návštěvy nevhodných stránek není nic výjimečného. Ve velkých korporátech jsou většinou přímo zaměstnáni lidé, kteří mají na starost monitorování stránek, jež zaměstnanci navštíví. Jakoukoliv nepatřičnou aktivitu hlásí přímo nadřízeným. 

4) Nebavte se o osobních věcech na pracovním chatu

Drby si nechte na kontakt z očí do očí (a nejlépe po pracovní době) a pamatujte na to, že vše, co napíšete v rámci pracovního chatu, může být monitorováno a kdykoliv použito proti vám.

5) Nepoužívejte svůj osobní e-mail

Vše, co otevřete na vašem pracovním počítači, je majetkem firmy, která si s tím může dělat, co chce. A zatímco konverzaci z vaší strany můžete kontrolovat, nikdy nevíte, co vám pošle někdo jiný. Navíc stále existuje nebezpečí virů a vystavujete riziku celou kancelář.

6) Nenakupujte online

Když jste v práci, jste za odvedený výkon placeni. Může být lákavé prohlédnout si, co je ve světě online nákupů nového, ale taky nebezpečné. Nikdy nevíte, kdo vám zrovna stojí za zády a když budete mít smůlu, může to být váš šéf.

reklama
reklama
reklama