reklama
 

6 triků, díky kterým úspěšní lidé zvládají pondělí

Pondělky můžou být krušné, v myšlenkách jste ještě u víkendu a na práci nemáte ani pomyšlení. Přečtěte si šest triků, se kterými pondělí hravě zvládnete.

Foto: iStock

Přiznejme si to, málokdo se na pondělí těší. Vlastně spíš většina z nás se nástupu nového pracovního týdne až děsí. Jak pondělí zvládnout tak, abyste nasadili příjemné tempo a atmosféru celému týdnu?

1) Důležitá je příprava

Pondělí není jen tak. Každý to známe, po dvou dnech, kdy si můžeme "dělat co chceme" a vyspávat, přichází zase tvrdý pracovní režim. Většinou nás to hned po ránu rozhodí a my zažíváme stres ještě před tím, než vyjdeme z domu. Hledáme a vybíráme oblečení, které si vezmeme, přendáváme každodenní nezbytnosti z kabelky do kabelky (nebo z kapsy do kapsy) a přemýšlíme, jestli si nemáme vzít něco z domu k obědu. Místo toho, abyste to všechno řešili v pondělním shonu, připravte si tyto maličkosti dopředu - v neděli večer. 

2) Snídaně je základ

Začátek dne nás naladí na celý jeho průběh. A co je lepší, než zažít den pořádně vydatnou snídaní. Takže příště až se budete zase vymlouvat, že nemáte čas, a koupíte si po cestě croissant z pekárny, který sníte ještě za běhu do kanceláře, si raději přivstaňte o 15 minut dříve a snídani si užijte. Ať už to jsou sázená vejce, jogurt s ovocem nebo ovesná kaše.

3) Pomalé tempo

V pondělí jsme všichni ještě tak trochu myšlenkami u víkendu a to je v pořádku. Uvařte si kávu, prohoďte s kolegy pár slov o tom, jaký byl jejich víkend a pomalu si přivykejte na pracovní tempo. Netlačte na sebe hned z rána a raději den začněte něčím jednodušším, jako procházením e-mailů, nebo přečtením si pár zajímavých článků z vašeho oboru.

4) Nastavte si cíle

Cítíte se zaplavení úkoly hned při startu nového týdne? Pak se v pondělí zaměřte na to, že si všechno, co musíte tento týden zvládnout, zapíšete. Nejdříve si vypište velké projekty (i ty, které se nad vámi stahují jako černá mračna a která neustále oddalujete) a pak i úkoly, které byste měly zvládnout, ale nic se nestane, když je třeba náhodou nestihnete.

Pak se na seznam ještě jednou kriticky podívejte a udělejte si červenou tečku nebo vykřičník u těch, které opravdu musí být do pátku hotové. Mějte tento seznam celý týden na svém stole a po kouskách z něj odškrtávejte. Uvidíte, že na konci týdne, až se na seznam podíváte, budete mít o mnoho lepší pocit.

5) Schůzky si plánujte na odpoledne

Věda říká, že jsme ráno a dopoledne nejvíce nabití energií a kreativitou. My bychom s tím možná byli trochu více opatrní, z vlastní zkušenosti totiž víme, že každý to vnímá trochu jinak a má jinak nastavené vnitřní hodiny. To ale nic nemění na tom, že pokud si svou práci odedřete už ráno a dopoledne, budete mít hned celý zbytek dne příjemnější. Proto si schůzky neplánujte v tento čas, ale raději odpoledne, třeba hned po obědě, kdy stejně máte pomalejší návrat k práci.

6) Vyhraďte si čas na zábavu

Naplánujte si na pondělní večer něco, na co se budete těšit. Ať už je to setkání s kamarády, sauna, nebo lekce jógy. Pondělí můžou být stresová a zařadit do dne činnost, díky které naopak vypustíte páru, může být pro vaši pohodu a štěstí klíčové.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama