5 způsobů, jak právě teď ovlivnit svoji budoucnost
I v této složité situaci je možné najít si výhody, naučit se díky ní novému přístupu k životu a zajistit si tak lepší budoucnost.
Právě teď máme dost času na to, abychom se podívali na způsob, jakým žijeme, a zkusili něco zlepšit či změnit, a to jak v osobním, tak pracovním životě. Některá odvětví přicházejí o byznys, a tak je třeba se na věci podívat z nových úhlů a nabízet nové služby.
Naučit se nové věci a vylepšit vztahy tak nyní může být mnohem více potřeba, než by se na první pohled mohlo zdát. Zkrátka pokuste se karanténu využít ve svůj prospěch, samozřejmě aniž byste porušili veškerá nutná nařízení. Máme pár nápadů, jak to udělat.
1) Konec odkládání
Vzpomeňte si, co všechno jste dlouho odkládali: knihu, kterou vám donesl Ježíšek už předloni, filmy, na které nebyl čas, seriály na Netflixu, o nichž všichni mluví, jen vy jste je ještě neviděli. Možná jste chtěli také začít vařit nebo vyzkoušet náročný recept. Určitě jste také hodně slyšeli o podcastech, které teď všichni natáčí, ale ještě jste žádný neslyšeli? Právě teď, když se po práci nesmíme scházet, je skvělý čas právě na tyto aktivity.
Neměli byste však karanténu využít jen k zábavě. Vlastně ještě než se pustíte do výše zmíněného, splňte si všechny resty a pracovní úkoly, které jste předtím v kanceláři nestihli nebo je dlouho valili před sebou. Díky tomu, že teď ušetříte čas přípravou a dojížděním do práce, získáváte spoustu času na práci jako takovou.
2) Vzdělávejte se
Část nově nabytého volného času je dobré věnovat sami sobě a vlastní budoucnosti. Řeč přitom není jen o pleťových maskách a pedikúře, ale také o možnosti naučit se něco nového. Můžete se podle YouTube naučit háčkovat, zlepšit se v józe, začít se učit nový cizí jazyk, ale i zmíněné podcasty mohou posloužit místo odborných knih, díky nimž se zdokonalíte ve své profesi. Občas filmy proložte vzdělávacím dokumentem.
Je dobré jen neležet u filmů, ale počítat s tím, že se krizová situace možná dotkne i firmy, pro kterou pracujete. Abyste se s případným snížením platu dokázali rychle vyrovnat, osvojte si nové dovednosti, zlepšete stávající, čtěte o zkušenostech jiných lidí. Přinejmenším třeba přijdete na způsob, jak svoji dosavadní práci dělat ještě lépe a efektivněji.
3) Zlepšete vztahy
Ten nejbližší člověk bývá velmi často tím, na koho nejvíce zapomínáme. Teď máte před sebou spoustu volných večerů, které můžete věnovat partnerovi. Uvařte si něco dobrého anebo si jídlo objednejte - donáškové služby stále fungují, pusťte si hezký film a na společný večer se připravte nákupem hezkého spodního prádla, čímž uděláte radost sobě i jemu. E-shopy jsou na rozdíl od kamenných prodejen stále v provozu, a tak zkuste třeba široký výběr na Astratex.cz.
Věnujte se i ostatním blízkým. Nejen proto, aby se zabavili a zkrátili jste jim dlouhou chvíli, ale především kvůli tomu, abyste upevnili vztahy, na které možná do této chvíle nezbývalo tolik času. Zahrajte si s dětmi hru, dělejte s nimi úkoly, naučte je šít roušky. I ony v budoucnu ocení čas strávený s vámi, stejně jako nové dovednosti.
Zavolejte přátelům, dejte si s nimi klidně večeři přes Skype. Ujistěte se, že vašim prarodičům nic neschází. Dojděte jim nakoupit a řekněte jim o speciální Národní lince 1212, kterou provozuje vláda ČR ve spolupráci s aplikací Záchranka a také cestovní agenturou Invia, jež jí propůjčila vyškolené zaměstnance svého call centra. Ti díky školení a podrobným manuálům poradí s každým dotazem týkajícím se koronavirové situace.
4) Vyzkoušejte nové služby
Nakupujte na e-shopu, sledujte on-line divadelní představení, koncerty či přednášky. Zapojte se do společných iniciativ, díky nim pomáhejte nebo si o pomoc řekněte. Vy si tak zkusíte nové věci, otestujete jejich (ne)výhody, a ještě tak podpoříte ty, kdo se jim věnují. Bylo by ale fajn podporovat je i poté, co bude všechno příkoří za námi. Protože takový Rohlík.cz má teď sice vyprodáno a čekací doby jsou extrémní, ale budou u něj všichni zákazníci nakupovat stejně intenzivně i po epidemii?
Nicméně je pravda, že právě extrémní situace nás může ke zkoušení nových věcí tak trochu přinutit. A je to dobře. Tak například: nikdo teď úplně nechce cestovat hromadnou dopravou. Jenže co když nevlastníte auto a taxík se také nezdá být zrovna bezpečným místem? Využijte službu sdílení aut Anytime - její auto si odemknete jednoduše pomocí aplikace, a tak nemusíte být s nikým dalším v kontaktu. Díky tomu, že Anytime jezdí hybridními Toyotami Yaris, které mají díky částečné jízdě na elektřinu velmi nízké emise, nemusíte ani mít výčitky kvůli uhlíkové stopě. Díky nízké spotřebě vás navíc výlet bude stát pár korun. A vyzkoušíte tak hned dvě nové věci najednou. A jak víme, zkušenost je ta nejlepší škola.
5) Plánujte
V dlouhých chvílích si připravte seznam věcí, které budete chtít udělat, až se situace vrátí do normálu. Kam pojedete na první dovolenou? Co změníte v práci? Co ve vztahu ke svým blízkým? Co ve svém přístupu k životu? Zkuste si nové způsoby, kterými jste během karantény museli řešit některé věci, zanalyzovat a zjistit, zda by nebylo přínosem, kdybyste je takto provozovali i nadále.