reklama

5 rad, jak konečně začít šetřit a hlavně ušetřit

Odborníci na finance radí, jak konečně ušetřit nějaké peníze - nezávisle na výši vaší výplaty.

Foto: Thinkstock

Když neumíte šetřit v osmnácti, je to něco jiného, než když vám to pořád nejde ani ve třiceti nebo dokonce později. Proč je vlastně potřeba se to naučit? Protože se vám bude lépe a spokojeněji žít. 

Budete vědět, že máte nějakou rezervu, takže když se třeba rozbije pračka, nebo ještě hůř přijdete o práci, nebudete si muset peníze půjčovat a v pohodě to zvládnete. A když se zrovna nic zlého dít nebude, máte alespoň z čeho jet na dovolenou.

Samozřejmě se to snadněji říká, než dělá, a možná že v případě, kdy máte co dělat, abyste vůbec vystačili s výplatou, se vám myšlenka na dávání peněz stranou zdá naprosto absurdní. Podle finančních expertů jde ale něco málo ušetřit v každém případě. Tady jsou jejich rady:

1) Konec výmluvám

"Pokud to odložíte na zítra nebo dokonce na příští měsíc, asi nezačnete šetřit nikdy," říká Kathy Murphy, prezidentka osobního investování z americké korporace Fidelity. "To samé platí v případě, pokud si říkáte, že nevíte, jak na to, že vyděláváte málo peněz. Tím, že se budete neustále vymlouvat a stát tak trochu stranou svých problémů, svoji budoucnost nezajistíte," dodává.

2) Podrobný přehled

Doopravdy víte, kam plynou všechny vaše rodinné příjmy? "Vezměte rodinu jako malý podnik. Pokud chce firma ušetřit, musí nejdříve vědět, kde bude snížení nákladů efektivní. To samé rodinný rozpočet. V něčem se dá ušetřit, někde pouze efektivněji hospodařit a podobně. Proto doporučuji si udělat finanční bilanci. V ní také zjistíte, kolik a za co dáváte peníze. Poté budete mít rodinný rozpočet pod větší kontrolou," radí Jiří Kubík, finanční poradce Partners.

3) Seznam výdajů

Jestli jste si výše zmíněný bod promítli v hlavě a stejně jste nepřišli na nic, kde by se dalo brát, nebo kam dáváte zbytečně moc, bude to chtít trochu podrobnější seznam. Zkuste si pár týdnů, ale klidně i měsíců zapisovat opravdu každý výdaj. Každou kávu, všechny drobné, které dáte za noviny či žvýkačky. Teprve takhle podrobný seznam vám může ukázat, kam ve skutečnosti vaše peníze mizí. 

Porovnejte si, jak spořit na stáří, a vyberte tu nejvýhodnější možnost ZDE >>

Zjistíte, kolik peněz reálně dáváte za restaurace, kouření, oblečení nebo sladkosti, takže se možná konečně objeví prostor, kde můžete značně ušetřit. "Zde nastává lámání chleba, kdy si před každou koupí budete muset položit otázku. Není to, co si kupuji, zbytečné? Mohu vykouřit méně, vypít méně kávy či piva? Existuje služba, kterou si chci koupit, levnější?" upozorňuje Jiří Kubík.

4) Několik cílů

Když už víte, kde můžete nějaké peníze ušetřit, je dobré si říct, proč to děláte. Těch důvodů asi budete mít víc než jeden, proto si každý zaslouží svoji vlastní "kasičku". Dnešní internetové bankovnictví umožňuje si spořicí účty rozdělit na několik částí, které si navíc můžete pojmenovat. Takže jedna složka se může jmenovat nové bydlení, druhá může být třeba dovolená a třetí se může jmenovat třeba důchod, a může fungovat právě i jako jistota v neočekávaných situacích. Kolik peněz máte kam dávat záleží jen na vás a vašich prioritách, ale pokud nežijete single, je dobré je probrat s partnerem a brát cíle jako společné. Funguje to zároveň i jako motivace.

5) Peníze jsou jako zdraví

Existují průzkumy, které ukazují, že 77 procent žen se raději i o banalitě poradí s lékařem, aby nic nezanedbaly. Zároveň ale jen 47 procent žen je ochotno poradit se s odborníkem v případě, že jim teče do bot, co se peněz týče. "O stavu našich účtů se stále bojíme a stydíme mluvit, přitom je to úplně to samé jako naše zdraví. Bez peněz stejně jako bez dobrého zdraví se nemůžete těšit na spokojený život," říká Kathy Murphy.

Takže pokud si už doopravdy nevíte rady, nedokážete přijít na to, za co utrácíte zbytečně a kde peníze ještě můžete brát, případně kam je ukládat či investovat, obraťte se na finančního poradce. Ve chvíli, kdy sami cítíte, že ho potřebujete, vám skutečně může pomoci, takže zkuste zahodit předsudky, které jste o těchto službách dosud měli.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Topíte se v mailech? Odborníci z Googlu radí, co s tím

10 vět, které byste nikdy neměli říkat v práci

Jak ušetřit při výchově dítěte?

reklama
Doporučené recepty
    reklama