5 důvodů, proč máte nižší plat než váš muž
Že ženy mají obvykle menší platy než muži bohužel není žádná domněnka, ale fakt. Údajně bereme o pětinu až čtvrtinu méně peněz než muži. Posvítili jsme si na to, proč to tak je, a jestli se s tím dá něco dělat.
Že ženy mají obvykle menší platy než muži bohužel není žádná domněnka či mýtus, ale fakt. Uvádí se, že bereme o pětinu až čtvrtinu méně peněz než muži, kteří zastávají tu samou pozici. Posvítili jsme si na to, proč to tak je, a jestli se s tím dá něco dělat.
A zjistili jsme, že některé faktory sice ovlivnit nemůžeme, ale přesto si často za nízký plat můžeme především my samy. Jaké tedy jsou důvody, proč bereme o tolik méně než naši muži?
1) Založení rodiny
Nejčastější příčinou je to, že se žena ve chvíli, kdy by mohla být na vrcholu své kariéry, rozhodne založit rodinu a dá na pár let přednost péči o děti. Ztratí tak kontakt s lidmi ze svého oboru, nedostanou se k ní novinky, a po návratu z mateřské trvá klidně i dalších pár let, než se zase dostane do pracovní formy. Za celou tu dobu si muž, který byl před její mateřskou na té samé pozici, vytvořil pěti až šestiletý náskok, a tak není divu, že má i adekvátně vyšší plat.
2) Starost o domácnost
Ve většině rodin leží i po mateřské dovolené starost o děti a o domácnost především na ženě, zatímco muž je považovaný za ochránce rodu, jehož hlavním úkolem je rodinu finančně zajistit. Právě kvůli tomu ženy raději volí zaměstnání s pravidelnou osmihodinovou pracovní dobou, vyhýbají se práci na směny či přesčasům, přestože by si tak vydělaly víc peněz, jenže už by nestihly doma uvařit, vyprat, vyžehlit a napsat s dětmi úkoly.
3) Malé očekávání
Ženy si sice často stěžují na to, že je zaměstnavatel nižším platem v porovnání s mužskými kolegy diskriminuje, avšak si už neuvědomují, že když do zaměstnání nastupovaly, vlastně to šéfovi samy povolily. "Ženy se často samy diskriminují tím, že do životopisu nebo při pohovoru uvádí příliš nízký očekávaný plat. V průměru si říkají o 23 procent méně peněz než muži," upozorňuje Kateřina Jaroňová ze společnosti Profesia CZ.
4) Nižší věk
Spousta žen se také trochu nespravedlivě srovnává se svými partnery. Nelíbí se jim, že jsou to téměř automaticky muži, kdo do domácnosti připsívají větším obnosem peněz. Často si přitom ale neuvědomují, že v průměrném českém manželství je muž starší než žena, a že plat většinou roste s věkem (alespoň do určité doby). Pokud se tedy i vy srovnáváte s manželem, který je o deset let starší než vy, zeptejte se ho, kolik bral, když mu bylo jako vám dnes. Jistě se vám aspoň trochu uleví.
5) Odvaha
Důležité také je si uvědomit, že ženy narozdíl od mužů v práci preferují stálost a nemají tolik odvahy zaměstnání často střídat. V kariéře se tedy často posouvají pomaleji a s tím i pomaleji roste jejich mzda. Kromě toho ženy obecně nemívají tak ostré lokty jako muži, nejsou tak draví a neumějí se tak dobře prodat.
Jak z toho ven?
V první řadě bychom se měly přestat podceňovat a nebát se při pohovoru či příštím sezení se šéfem říct o stejné peníze jako mají na podobných pozicích muži.
A ženám, které jsou schopné, zodpovědné a mají pevnou vůli, se také vyplatí stát se královnou svého času, postavit se na vlastní nohy a třeba založit vlastní byznys. Tak budete vydělávat úměrně ke svým schopnostem.
Čtěte také: Pracovní pohovor: Pár tipů a rad, jak nechybovat
To samé v podstatě platí pro ženy na mateřské. Pokud si přejí vydělávat (nejen na mateřské, ale i po ní) dost peněz, měly by si efektivně rozložit čas a alespoň částečně pracovat, aby neztratily kontakt se svým oborem, a nemusely poté několik "zameškaných" let složitě dohánět, což se navíc ne vždy povede.
Řešením také může být najmutí paní na hlídání, případně paní na úklid, aby žena měla na svou práci více času a nebyla omezená pravidelnou pracovní dobou. Samozřejmě je ale třeba pečlivě zvážit a spočítat si, zda se taková pomoc do domácnosti právě vám finančně vyplatí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Koledujete si o výpověď? Víme, jak to poznat
10 vět, které dobrý manažer nikdy nevysloví
Výrobci dávají do cigaret nové látky. Zabíjejí víc