reklama

10 věcí, za které byste měli přestat platit

Ještě v den výplaty se peníze začínají kutálet na všechny stran a člověku už to skoro ani nepřipadá divné. Je zvyklý, že zadarmo ani kuře nehrabe, a tak za všechno poslušně platí a platí. Přitom by nemusel.

Foto: Isifa/Thinkstock

Ještě v den výplaty se peníze začínají kutálet na všechny stran a člověku už to skoro ani nepřipadá divné. Je zvyklý, že zadarmo ani kuře nehrabe, a tak za všechno poslušně platí a platí. Přitom by nemusel.

Někdy opravdu utrácíme i za něco, co je k dispozici i zadarmo, a to jenom proto, že nemáme dostatek informací. Snad vám tedy následující řádky pomohou ušetřit alespoň pár korun, které obchodníkům nemusíte dávat za každou cenu.

Za co tedy platíme často úplně zbytečně?

1) Esemesky

V dnešní době chytrých telefonů je absurdní dávat operátorům peníze za to, že někomu pošlete zprávu. Když už jim tedy platíte internet v telefonu, nainstalujte si například aplikaci Whats App a posílejte esemesky zdarma. Pokud nechcete v telefonu žádnou další aplikaci, můžete si psát přes Facebook či e-mail v telefonu. Píšete-li z iPhonu na iPhone, zprávy se automaticky odesílají přes internet, aniž byste využívali nějakou další aplikaci. A když už aplikacím nerozumíte, internet v mobilu nemáte - tak si alespoň zařiďte nejlevnější paušál, v němž jsou esemesky "zdarma" neomezeně.

2) Mezinárodní hovory

Ceny za roaming jsou jednou velkou kapitolou, proto se, pokud možno, nenechte okrádat a pro telefonování ze zahraničí také využijte internet, tedy Skype nebo třeba Face Time. Je to sice trochu složitější než jen sáhnout do kapsy pro mobil a vytočit číslo, ale suma, kterou tím ušetříte, za to rozhodně stojí. Navíc wi-fi zdarma dnes má téměř každá kavárna a jistě nějakou takovou najdete i v exotičtějších částech světa.

3) Voda v lahvích

V restauracích požadujte kohoutkovou a jdete-li například na výlet nebo prostě jen budete něco zařizovat ve městě, mějte doma prázdnou láhev, kterou naplníte vodou z vodovodu a nemusíte pak kupovat předraženou balenou. Dnes jsou navíc čím dál častěji na veřejných místech takzvaná pítka, kde si láhev můžete znovu doplnit.

4) Čisticí prostředky

Drogerie a supermarkety jsou plné prostředků, z nichž každý je určený na jinou část vašeho bytu, čímž vás výrobci nutí pořídit si jich rovnou více. Přitom při troše šikovnosti si účinné čisticí přípravky zvládnete vyrobit i doma a mnohem levněji. A navíc budou šetrnější, protože ne tolik chemické.

Doporučujeme: Jak na úklid podle našich babiček? Levně a bez chemie!

5) Kabelová televize

Na kolik z těch pětasedmdesáti televizních programů se doopravdy díváte? Když pomineme ty, které můžete mít zdarma (respektive za koncesionářský poplatek), tak by se asi daly spočítat na prstech jedné ruky, že? Tedy pokud nepatříte mezi ten typ lidí, jejichž dny naplňuje jen a pouze televizní vysílání. V opačném případě si doopravdy kabelovku platíte úplně zbytečně a i bez těch několika málo programů byste se jistě obešli. Navíc přes internet se často dají zhlédnout legálně a mnohem levněji.

6) Bankovní poplatky

Přestože spousta nových bank slibuje opak, jen těžko najdete ústav, který by si od vás nějaké skryté poplatky každý měsíc nevybral. Stojí však za to zapátrat a zjistit, která z nich vás bude obírat nejméně. Rozdíly jsou totiž obrovské a vy můžete měsíčně ušetřit klidně i stovky korun.

7) Knihy

Autoři a nakladatelé nás za tento bod asi nepochválí, ale pokud vážně potřebujete ušetřit, a přesto chcete číst, místo nákupů v knihkupectví si pořiďte průkazku do knihovny. Vyjde na pár korun a je to pořád lepší než knihy načerno stahovat na internetu, tedy krást. A knihy do domácí knihovny si pořizujte jen jednou za čas, za odměnu, nebo když vyjde novinka od vašeho zamilovaného autora.

8) Hudba

Něco podobného platí o hudbě. Málokdy se vám líbí úplně celá deska, většinou vás tam dvě tři písničky tak trochu štvou nebo nebaví. Nekupujte si tedy celou, ale na iTunes si poslechněte ukázky a zaplaťte jen za ty skladby, které potom opravdu budete poslouchat. 

9) Filmy

I na filmech se dá trochu ušetřit, i když odolat drahé vstupence do kina není úplně snadné. Víme však, že její ceny jsou přehnanné, a tak pro vás máme jeden malý tip. Abyste ani filmy nemuseli krást, ale ani kupovat a alespoň trochu podpořili jejich tvůrce, prostě si je legálně vypůjčte. Například na iTunes najdete spoustu těch nejnovějších filmů, často už mají i české titulky a vypůjčení vás vyjde zhruba na stovku. Což je rozhodně méně než kdybyste měli pozvat do kina celou rodinu.

10) Igelitové tašky

Kolik peněz už byste ušetřila, kdybyste nosila v kabelce složenou nákupní tašku a nemusela pokaždé zaplatit za papírovou nebo igelitovou tašku, abyste měla nákup v čem odnést. Můžete sice argumentovat tím, že je pak používáte jako pytel do odpadkového koše, ale ty specializované pytle v roli jsou mnohem levnější a také tenčí, takže snadněji rozložitelné a pro přírodu méně bolestivé.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

9 věcí, které dělají úspěšní lidé v neděli večer

7 tipů, jak být v práci šťastnější

6 jednoduchých tipů pro zdravý zrak

reklama
reklama
reklama