Karel Janeček ocenil 12 laskavců!
Co mohou mít společného kněz, servírka, zdravotní sestřička a učitel matematiky? Odpověď na tuto otázku jste mohli získat v neděli 23. dubna 2017 ve Stavovském divadle, kde proběhlo historicky první slavnostní ocenění #laskavec Nadace Karla Janečka.
Projekt probouzí touhu po objevování a konání laskavých skutků. Dobrosrdeční lidé byli oceněni za nezištné laskavé činy. Nominovat další laskavé duše můžete i vy na webu nadace.
V průběhu minulého a na začátku letošního roku měli lidé možnost nominovat někoho, koho si váží a obdivují za to, co dělá pro společnost. Každý měsíc vybraný laskavec získal v rámci komorního ocenění finanční odměnu 66 Kč (46 656 Kč). 12 oceněných laskavců představila Nadace Karla Janečka v rámci slavnostní ceremonie ve Stavovském divadle. Akci moderovala známá herečka Iva Pazderková a o hudební překvapení se postarala zpěvačka Anna K. "Přemýšleli jsme, jak udělat oceňování co nejzajímavější. A vymysleli jsme, že součástí večera bude Meta-přednáška Petra Ludwiga, autora bestselleru Konec prokrastinace. Petr se zaměřil na otázky, jako například jak laskavost ovlivňuje zdraví a vztahy. Jak můžeme posilovat laskavé chování u sebe a u druhých," vysvětlila koordinátorka projektu #laskavec Dominika Vrkotová.
Laskavci z celé České republiky
Historicky prvním oceněným se stal učitel matematiky, fyziky a finanční gramotnosti Jindřich Hašek ze Základní školy Krušnohorská 11 v Karlových Varech, který se svým žákům věnuje na úkor svého osobního volna a nad rámec své pracovní doby. Některé děti z nižších příjmových skupin dokonce podporuje z vlastních peněz. Mezi dalšími oceněnými je například Otec Šebestián z Moravské Třebové, který pomáhá lidem bez domova. Vlasta Říhová z Havířova, která se stará o maminky v nouzi, Miloslava Samcová, která zkrášluje jihočeskou krajinu nebo Miroslav Bouška z pražských Kobylis, který se věnuje opuštěným kočkám…
"Stává se, že dobré skutky bereme jako samozřejmost. My si v Nadaci Karla Janečka myslíme, že si laskavci zaslouží pozornost a poděkování. Často do svých laskavostí dávají nejen čas, ale i peníze. Jsou inspirací pro své okolí. Máme velkou radost, že se nám ozývají lidé, kteří se na základě zhlédnutí videa o laskavci chtějí připojit a dělat také něco pozitivního. Založili jsme facebookovou skupinu Laskavost plodí laskavost a tam se tito lidé mohou potkat a propojit," říká Dominika Vrkotová.
Laskavci jsou šťastnější
Laskavosti se také věnuje Pozitivní psychologie, věda, jež zkoumá zvyšování kvality života. "Laskavost je v Pozitivní psychologii chápána jako jedna ze silných stránek charakteru. Je to vlastnost, která nejen že významně přispívá ke kvalitě našeho života, ale má i širší společenský přesah. Výsledky zahraničních studií poukazují na to, že lidé, kteří vykonávají laskavé činy, dobré skutky či projevují altruistické jednání, udávají vyšší životní spokojenost, mají lepší kvalitu mezilidských vztahů a jsou šťastnější. Výsledky našich českých výzkumů vyznívají podobně: lidé, kteří nejsou zaměřeni pouze na dosahování svých cílů a uspokojování svých vlastních tužeb, ale věnují se také nějaké dobrovolné, charitativní či jinak prospěšné činnosti, prožívají ve srovnání s ostatními větší smysluplnost života, mají výrazně optimističtější očekávání do budoucna a celkově jsou se svým životem spokojenější. Kultivace vlastní laskavosti, vstřícnosti a ochoty pomoci je tedy efektivním způsobem, jak být prospěšným členem společnosti a zvýšit míru své spokojenosti a štěstí," uzavírá téma laskavosti doc. PhDr. Alena Slezáčková, Ph.D., Psychologický ústav, Masarykova univerzita.
Pokud máte někoho ve svém okolí, kdo si zaslouží pozornost a poděkování za svoji činnost, neváhejte ho nominovat na www.nadacekj.cz/laskavec
Od ledna 2014 podporujeme projekty zaměřené na rozvoj aktivní občanské společnosti, inovace, výchovu a vzdělávání v ČR. Hlavním cílem nadace je nastartovat projekty, které mají velký potenciál pro českou společnost, a zároveň ambice prosadit se na evropské či dokonce světové úrovni.